Publikacje: 2021

Zmiany w Prawie upadłościowym – Krajowy Rejestr Zadłużonych

2021-12-29

Wprowadzenie Krajowego Rejestru Zadłużonych wiąże się z licznymi zmianami w Prawie upadłościowym. Przede wszystkim zmiany dotyczą cyfryzacji postępowań. Od 1 grudnia 2021 r. akta postępowań są dostępne w systemie teleinformatycznym, zmieniły się m.in. zasady doręczania oraz składania pism i dokumentów, a także zgłaszania wierzytelności przez wierzycieli. Poniżej przedstawiamy szczegółowy opis najważniejszych zmian Prawa upadłościowego.

Upadłość konsumencka a umowa leasingu

2021-12-28

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wiąże się ze skutkami wobec majątku upadłego, w tym również zawieranych w przeszłości umów. Skutkiem może być m.in. wymagalność zobowiązań wynikających z umów kredytowych. W związku z rosnącą popularnością umów leasingowych dostępnych nie tylko dla przedsiębiorców, pojawia się o pytanie o dalsze losy takich umów po ogłoszeniu upadłości. Jak upadłość konsumencka wpływa na umowę leasingu?

Odszkodowanie za błąd medyczny - procedura

2021-12-27

Szpital jest dla pacjenta miejscem, w którym powinien on otrzymać profesjonalną opiekę pozwalającą na powrót do zdrowia. Często zdarza się jednak, że wskutek błędu lekarza czy braku należytej staranności personelu medycznego pobyt nie tylko nie pomaga w powrocie do zdrowia, ale wręcz przyczynia się do jego utraty. Najczęściej mamy wówczas do czynienia z tzw. błędem medycznym za który pacjentowi należy się stosowne odszkodowanie. Jak więc wygląda procedura odszkodowawcza za błąd medyczny?

Odszkodowanie dla pasażera wypadku samochodowego

2021-12-15

Wypadki samochodowe których uczestnicy doznaja obrażeń zdarzają sie codziennie. Czasem obrażenia są niewielkie, a czasem obrażenia odniesione podczas wypadku wpływają na całe dalsze życie uczestnika. Poszkodowanym może zostać zarówno kierowca jak i pasażer samochodu. Pasażer, bez względu na to czy znajdował się w samochodzie sprawcy wypadku czy też w samochodzie poszkodowanego kierowcy, może ubiegać się o stosowne odszkodowanie. Jak więc wygląda odpowiedzialność odszkodowawcza i jakie jest odszkodowanie dla pasażera wypadku samochodowego?

Jakie korzyści daje upadłość działalności gospodarczej?

2021-12-03

Ogłoszenie upadłości przez osoby prowadzące działalność gospodarczą jest możliwe nie tylko zgodnie z zasadami ogólnymi przewidzianymi dla przedsiębiorców. Od 2020 r. przedsiębiorcy mogą także ogłosić upadłość według regulacji przewidzianych dla osób nieprowadzących działalności. Dzięki temu samo postępowanie jest mniej skomplikowane, a zobowiązania pochodzące z działalności gospodarczej również mogą zostać umorzone. Jakie korzyści daje ogłoszenie upadłości działalności gospodarczej na wspomnianych zasadach dla konsumentów?

Upadłość działalności gospodarczej

2021-11-15

Pandemia mocno nadwyrężyła kondycję finansową wielu przedsiębiorców, co mogło doprowadzić do poważnych problemów zadłużeniowych. Prawo przewiduje jednak pewne procedury, które umożliwiają jednoosobowym przedsiębiorcom uzyskanie całkowitego umorzenia zobowiązań. To właśnie postępowanie upadłościowe może okazać się rozwiązaniem problemów z długami. Co więcej, w ostatnich latach zostało ona mocno uproszczone, a przedsiębiorcy mogą skorzystać z procedury przewidzianej dla konsumentów. Czym dokładnie jest upadłość działalności gospodarczej, jak ją ogłosić i jakie są jej plusy?

Upadłość konsumencka a zadłużenie w ZUS i Urzędzie Skarbowym

2021-11-03

Liberalizacja Prawa upadłościowego sprawiła, że przewidziana dotychczas wyłącznie dla osób fizycznych procedura upadłości konsumenckiej stała się dostępna również dla przedsiębiorców. Osoby prowadzące działalność gospodarczą często posiadają zadłużenie z tytułu nieopłaconych składek ubezpieczeniowych, pojawiają się także problemy z zaległościami podatkowymi. Czasem zadłużenie w ZUS oraz Urzędzie Skarbowym dotyczy także osób fizycznych. W związku z tym nasuwa się pytanie – jak wygląda upadłość konsumencka a zadłużenie w ZUS i Urzędzie Skarbowym?  

Studium przypadku – jak pomogliśmy umorzyć zobowiązania bez planu spłaty wierzycieli

2021-10-13

Nasi klienci zmagają się z różnymi problemami. Czasem zadłużenie wynika z błędnych decyzji podjętych w przeszłości, a czasem pobranie zobowiązania wydaje się jedyną możliwością na przetrwanie trudnych finansowo momentów. Tak było w przypadku jednej z naszych Klientek – Pani Katarzyny – której sytuacja życiowa była bardzo wymagająca. Mimo napotykanych trudności zdecydowała się na złożenie wniosku o upadłość konsumencką, dzięki czemu jej zadłużenie zostało umorzone w całości bez planu spłaty wierzycieli. Zapraszamy do zapoznania się z historią naszej Klientki, w której opowiemy także o tym jak wyglądała nasza pomoc.

Jakie dokumenty dołączyć do wniosku o upadłość konsumencką?

2021-10-06

Bardzo istotnym elementem wniosku o upadłość konsumencką jest jego uzasadnienie. Powinno ono zawierać wszystkie ważne informacje, które miały wpływ na sytuację wnioskodawcy, w szczególności dotyczące jego sytuacji finansowej. Przytoczone w nim okoliczności należy potwierdzić poprzez dołączenie do wniosku odpowiednich załączników. Rodzaj dokumentów jest najczęściej uzależniony od indywidualnej sytuacji dłużnika. Jakie dokumenty należy więc przygotować i dołączyć do wniosku o upadłość osoby fizycznej?

Upadłość konsumencka w Polsce a zadłużenie za granicą

2021-09-29

Zdarza się, że wyjazd za granicę w poszukiwaniu lepszych zarobków kończy się problemami finansowymi i zadłużeniem. Nie trzeba jednak wyjeżdżać za granicę, by nasze zadłużenie należało do wierzyciela z terenu innego kraju. Dłużnicy często nawet nie wiedzą, że należności wobec polskiego wierzyciela zostały przeniesione na podmiot zagraniczny w ramach przelewu wierzytelności. W obu przypadkach pytanie jest jedno. Czy wierzyciel zagraniczny uzna upadłość konsumencką ogłoszoną w Polsce?

Sprzedaż majątku w upadłości konsumenckiej

2021-09-22

Jednym z etapów postępowania upadłościowego jest sprzedaż majątku należącego do upadłego. Środki uzyskane ze sprzedaży są przeznaczane na zaspokojenie wierzycieli, w interesie dłużnika jest więc sprzedaż w jak najlepszej cenie. Jest ona prowadzona przez syndyka masy upadłości, jednak w niektórych wypadkach syndyk może upoważnić do sprzedaży upadłego. Jak więc wygląda sprzedaż majątku w upadłości konsumenckiej?

Czy mogę prowadzić działalność po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

2021-09-17

Dzięki nowelizacji ustawy Prawa upadłościowego obowiązującej od marca 2020 r., również przedsiębiorcy mogą ogłosić upadłość na zasadach przewidzianych dla konsumentów. Warunkiem koniecznym jest jednak wykreślenie działalności z rejestru.  Często byli przedsiębiorcy zastanawiają się, czy tuż po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej będą mogli powrócić do prowadzenia firmy. Czy upadły może otworzyć firmę po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Ile trwa plan spłaty wierzycieli?

2021-09-08

Jednym z etapów po ogłoszeniu upadłości jest ustalenie planu spłaty wierzycieli. Plan jest indywidualnie dopasowany do każdego upadłego, dzięki czemu nie wykracza poza jego możliwości finansowe. Co istotne obejmuje on zazwyczaj jedynie część zobowiązań, natomiast pozostałe zadłużenie zostaje umorzone po wykonaniu planu. W zależności od sytuacji dostosowywany jest także okres, na który plan spłaty jest ustalany. Ile może więc trwać plan spłaty wierzycieli i ile może trwać postępowanie upadłościowe?

Skutki planu spłaty wierzycieli

2021-09-01

Ustalenie planu spłaty wierzycieli jest jednym z kluczowych etapów postępowania upadłościowego. Wykonanie planu spłaty powinno być dla dłużnika priorytetem, bo to właśnie dzięki temu jego pozostałe zobowiązania zostaną w całości umorzone. Co istotne, plan spłaty wierzycieli to nie tylko obowiązki dłużnika, ale także jego ochrona, m.in. przed postępowaniami egzekucyjnymi. Jakie są więc skutki ustalenia planu spłaty wierzycieli?

Jak udowodnić błąd lekarza?

2021-08-25

Obowiązkiem lekarza jak i całego personelu medycznego jest dochowywanie należytej staranności w trakcie całego procesu leczenia pacjenta. Ciągle zdarzają się jednak zaniedbania, których konsekwencje zdrowotne ponoszą chorzy. To także na poszkodowanym spoczywa ciężar udowodnienia błędu medycznego, jeśli zdecyduje się on na dochodzenie przysługującego mu odszkodowania. Wówczas pojawia się pytanie - jak udowodnić błąd lekarza?

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń