Ile trwa plan spłaty wierzycieli?

2021-09-08

Jednym z etapów po ogłoszeniu upadłości jest ustalenie planu spłaty wierzycieli. Plan jest indywidualnie dopasowany do każdego upadłego, dzięki czemu nie wykracza poza jego możliwości finansowe. Co istotne obejmuje on zazwyczaj jedynie część zobowiązań, natomiast pozostałe zadłużenie zostaje umorzone po wykonaniu planu. W zależności od sytuacji dostosowywany jest także okres, na który plan spłaty jest ustalany. Ile może więc trwać plan spłaty wierzycieli i ile może trwać postępowanie upadłościowe?

Czas trwania planu spłaty wierzycieli

Okres trwania planu spłaty wierzycieli jest ustalany na podstawie analizy indywidualnej sytuacji dłużnika oraz jego historii zadłużenia. O zakresie planu spłaty oraz okresie czasu na jaki zostanie on ustanowiony decyduje sąd, jednak projekt planu spłaty jest składany przez syndyka. Wcześniej dokonywana jest ocena zachowania dłużnika, zwłaszcza w zakresie doprowadzenia do niewypłacalności wskutek umyślnego działania upadłego. Sama ustawa przewiduje pewne ramy czasowe, które wyznaczają maksymalną długość planu spłaty. Co do zasady powinien on być ustalany na okres nie dłuższy niż 36 miesięcy. W tym czasie dłużnik będzie realizował jedną wpłatę miesięcznie, która obejmować będzie spłatę wszystkich wierzytelności. Jak już wspomniano wysokość wpłaty jest uzależniona od sytuacji finansowej dłużnika, gdyż nie może ona wykraczać poza jego możliwości zarobkowe.

Ile trwa plan spłaty wierzycieli?

Wydłużenie planu spłaty wierzycieli

Jeśli w trakcie badania sytuacji dłużnika sąd ustali, że umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa upadły doprowadził do swojej niewypłacalności, sąd wydłuża plan spłaty wierzycieli na czas nie krótszy niż 36 miesięcy, ale też nie dłuższy niż 84 miesiące. Wydłużenie okresu planu spłaty ponad wspomnianą wyżej zasadę ma stanowić sankcję za negatywne zachowanie dłużnika. Ważną rolę ogrywa cel pobierania zobowiązań. Inaczej ocenione zostanie zachowanie dłużnika, który powziął zobowiązania ze względu na chorobę i kosztowne leczenia, a inaczej osoby zaciągającej zobowiązania i przekazującej nieformalnie środki na rzecz bliskich osób z zamiarem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. W ocenie czy nasze zachowanie mogłoby zostać uznane za rażące niedbalstwo może pomóc konsultacja z profesjonalistą.

Wysokość spłaty zobowiązań a okres planu spłaty

Ustawa Prawo upadłościowe przewiduje także pewne zasady w ustalaniu okresu planu spłaty, uzależniające okres planu spłaty od wysokości objętych nim zobowiązań upadłego. Jest to rozwiązanie, które ma być korzystne dla dłużnika aktywnego w postępowaniu oddłużeniowym, a także dłużnika, którego majątek pozwolił na częściową spłatę zadłużenia. Jeśli dzięki temu dłużnik spłaci co najmniej 50% zobowiązań objętych planem spłaty wierzycieli, które w postępowaniu upadłościowym zostałyby uznane na liście wierzytelności, okres planu spłaty nie może przekraczać dwóch lat. Analogicznie w przypadku spłaty co najmniej 70% - plan spłaty nie może być dłuższy niż rok.

Umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłaty wierzycieli

W wyjątkowych przypadkach sąd posiada możliwość postanowienia o umorzeniu lub warunkowym umorzeniu zobowiązań bez ustalania planu spłaty wierzycieli. Takie rozwiązanie jest możliwe jedynie w określonych w ustawie przypadkach. O warunkowym umorzeniu zobowiązań sąd może postanowić wtedy, gdy osobista sytuacja upadłego powoduje jego czasową niezdolność do dokonywania wpłat na rzecz realizacji planu. Całkowite umorzenie wiąże się natomiast ze stałą niezdolnością do realizacji planu spłaty. W obu przypadkach jest więc badany charakter przeszkód uniemożliwiających dokonywanie wpłat.

ile-trwa-plan-splaty-wierzycieli

Ile trwa postępowanie upadłościowe? 

Przed wydaniem postanowienia o ustanowieniu planu spłaty wierzycieli, a także umorzeniu bądź warunkowemu umorzeniu zobowiązań bez planu spłaty, swoje działania wykonuje m.in. syndyk. Całe postępowanie rozpoczynane jest wnioskiem o ogłoszenie upadłości konsumenckiejktóry musi zostać rozpatrzony przez sąd. Rozpatrzenie na szczęście nie trwa długo, bo zajmuje ono średnio ok. 3 miesięcy. Czas ten może się jednak różnić w zależności od sądu, do którego składa się wniosek. Nieco dłużej trwa tzw. właściwe postępowanie upadłościowe, które następuje po wydaniu postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Wówczas czas trwania w dużej mierze zależny jest od sytuacji osobistej upadłego - inaczej będzie wyglądać postępowanie w przypadku osoby posiadającej majątek oraz osoby, która majątku nie posiada. Gdy dłużnik nie posiada majątku, postępowanie to co do zasady nie powinno trwać dłużej niż 6 miesięcy. Dalsze etapy postępowania uzależnione są od wydania postanowienia w zakresie ustalenia planu spłaty bądź umorzenia zobowiązań. 

Źródła:

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń