Upadłości konsumenckie

Nasza Kancelaria specjalizuje się w obsłudze spraw o przeprowadzenie upadłości konsumenckich. Naszym klientom zapewniamy pomoc począwszy od wstępnej analizy sprawy po całkowite prawomocne umorzenie posiadanych długów.

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to postępowanie, które pozwala osobom niewypłacalnym na umorzenie posiadanego zadłużenia. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej już w dniu ogłoszenia wstrzymuje wszelkie działania egzekucyjne komornika. Należy pamiętać, że do ogłoszenia upadłości konsumenckiej nie jest wymagane posiadanie majątku.

Co zyskam dzięki ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Upadłość konsumencka pozwala przede wszystkich na rozpoczęcie życia bez długów, które wcześniej nie pozwalały na normalne funkcjonowanie. Osoba, która ogłosiła upadłość konsumencką może bez przeszkód podejmować pracę a jej wynagrodzenie nie będzie już potrącane przez komorników. Długi, które dłużnik posiadał do dnia ogłoszenia upadłości konsumenckiej w całości są umarzane postanowieniem sądu.

Kto może skorzystać z ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

 1. osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej (firmy).
 2. przedsiębiorcy - o posiadaniu statusu przedsiębiorcy nie decyduje wyłącznie wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Za przedsiębiorcę może być uważana również osoba, która faktycznie wykonuje działalność gospodarczą, lecz nie dopełniła wymogu dokonania takiego wpisu. Zatem – jeśli prowadzisz firmę, możesz skorzystać z upadłości konsumenckiej.
 3. wspólnik spółki cywilnej - za przedsiębiorców uważa się nie tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą, ale również wspólników spółki cywilnej. Ponieważ spółka cywilna nie jest odrębnym od wspólników podmiotem prawnym, nie jest możliwym ogłoszenie jej upadłości tak jak ma to miejsce w przypadku spółki kapitałowej lub spółki osobowej.
 4. wspólnik spółki osobowej (mowa o spółkach takich jak: spółka jawna, spółka komandytowa, spółka partnerska i spółka komandytowo-akcyjna) - zdolność w zakresie ogłoszenia upadłości konsumenckiej posiadają również wspólnicy takich podmiotów. Spółki osobowe posiadają zarazem odrębną od swoich wspólników zdolność upadłościową. Należy jednak pamiętać, że upadłość na przykład wspólnika spółki jawnej ma wpływ na jej dalsze funkcjonowanie. Upadłość wspólnika dezorganizuje działalność spółki i prowadzi do jej rozwiązania. Przed złożeniem wniosku należy pomyśleć o konsekwencjach ogłoszenia upadłości.
 5. wspólnik i członek zarządu spółki z o.o. - coraz popularniejsza staje się również upadłość konsumencka ogłaszana przez byłych członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Niezależnie od tego, czy członek zarządu posiadał również udziały w spółce, może on się starać o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Wspólnik czy członek zarządu spółki z o.o. jest uważany za konsumenta, a nie przedsiębiorcę, o ile równolegle nie prowadzi jednoosobowej działalności gospodarczej.

Etapy postępowania o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

 • Postępowanie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej rozpoczyna się wraz z dniem złożenia wniosku przez dłużnika. Wniosek o upadłość konsumencką może zostać złożony przez dłużnika osobiście, bądź przez pełnomocnika.
 • Po wpłynięciu wniosku rozpoczyna się etap postępowania, który ma na celu dokonanie przez Sąd oceny w zakresie niewypłacalności a także w zakresie powodów, które doprowadziły do niekorzystnej sytuacji finansowej
 • Sąd w toku oceny wniosku może zdecydować o przesłuchaniu dłużnika bądź dokonać oceny wniosku na posiedzeniu niejawnym, w ten czas nie ma konieczności stawiennictwa w sądzie.
 • Sąd po dokonaniu oceny wniosku i stwierdzeniu jego zasadności wydaje Postanowienie w którym ogłasza upadłość konsumencką.
 • Po wydaniu Postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej rozpoczyna się tzw. właściwe postępowanie upadłościowe, które ma na celu umorzenie posiadanych przez dłużnika długów.
 • Oceniając szanse na ogłoszenie upadłości konsumenckiej należy wziąć pod uwagę, że obecnie mamy do czynienia z ciągłą liberalizacją przepisów dot. upadłości konsumenckiej co powoduje coraz większą przychylność sądów oceniających wnioski.

Koszty złożenia wniosku o upadłość konsumencką

Do złożenia wniosku o upadłość konsumencką wymagana jest opłata podstawowa w wysokości 30 zł. Poza opłatą podstawową przepisy nie przewidują innych opłat, które musiałby uiścić dłużnik.

Jak skorzystać z pomocy w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Nasza Kancelaria każdemu klientowi umożliwia bezpłatną wstępną analizę sprawy podczas której klient dowiaduje się czy jego sytuacja pozwala na przeprowadzenie postępowania upadłościowego. W razie uznania, że w omawianej sytuacji możliwe jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej, umożliwiamy poprowadzenie sprawy klienta aż do całkowitego zakończenia postępowania.

Inne sposoby na wyjście z trudnej sytuacji finansowej

Może się okazać, iż upadłość konsumencka nie zawsze będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem. Dzieje się tak najczęściej w sytuacji, gdy dłużnik posiada majątek, którego wartość przewyższa wartość zadłużenia bądź posiadane zadłużenie jest stosunkowo niskie. W takim wypadku proponujemy pomoc w „zmniejszeniu” zadłużenia, czyli jego restrukturyzację. Pomagamy także w sporządzaniu skutecznych sprzeciwów od nakazów zapłaty.

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar

Wpisz swoje dane a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń