Upadłość gospodarcza (firmy)

Czym jest upadłość gospodarcza?

Upadłość gospodarcza to pojęcie określające postępowanie upadłościowe osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą bądź postępowania upadłościowego osób prawnych, najczęściej spółek. Upadłość gospodarczą mogą ogłosić podmioty, które nie są w stanie regulować posiadanego zadłużenia – tzn. są niewypłacalne.

Kto może ogłosić upadłość gospodarczą?

Zdolność do ogłoszenia upadłości gospodarczej posiadają osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, które we własnym imieniu prowadzą działalność gospodarczą bądź zawodową. Ogłoszenia upadłości łączy się przede wszystkim ze stanem niewypłacalności danego przedsiębiorstwa. Oznacza to, że przedsiębiorstwo utraciło możliwość regulowania swoich wymagalnych zobowiązań. Regulacje Prawa Upadłościowego pozwalają na stosowanie domniemania niewypłacalności, jeśli dłużnik posiada opóźnienie w spłatach powyżej okresu trzech miesięcy.

Przedsiębiorca może także skorzystać na regulacjach dotyczących nadmiernego zadłużenia. Oznacza ono posiadanie przez przedsiębiorcę zadłużenia pieniężnego, które w okresie minimum 24 miesięcy przekracza wartość majątku przedsiębiorcy.

Procedura upadłości gospodarczej

Upadłość gospodarcza jest inicjowana wnioskiem składanym do właściwego sądu rejonowego. Należy pamiętać, że przepisy wyznaczają termin na złożenie wniosku u upadłość, który wynosi 30 dni od dnia zaistnienia stanu niewypłacalności. Wniosek zawiera wszystkie niezbędne dane identyfikacyjne, wskazanie wierzytelności, składników majątku a także uzasadnienie. Wniosek jest rozpatrywany przez tzw. sąd upadłościowy.

Po ogłoszeniu upadłości następuje ustalenie listy wierzytelności oraz składników masy upadłości. Dalszym etapem jest likwidacja majątku, czyli de facto spieniężenie jego składników w celu zaspokojenia wierzycieli z uzyskanych środków. Etap ten jest bardzo istotny, gdyż to właśnie na zaspokojeniu wierzycieli skupia się postępowanie upadłościowe. Środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży składników masy upadłości dzielone są pomiędzy poszczególnych wierzycieli. Niespłacone zobowiązania mogą zostać umorzone.

Pomożemy Ci ogłosić upadłość

Kluczowymi elementami wpływającymi na sprawne przeprowadzenie postepowania upadłościowego przemyślana i odpowiednia dla okoliczności strategia oraz odpowiednio sporządzony wniosek, wraz ze wszystkimi jego składowymi. Działania należy poprzedzić szeroką analizą, aby uzyskać pewność co do spełnienia przesłanek pozwalających na przeprowadzenie postępowania upadłościowego.

Dzięki doświadczeniu i kompetencjom naszego zespołu zapewniamy wysoki standard obsługi prawnej prowadzonego postępowania upadłościowego, począwszy od pierwszego spotkania w Kancelarii, aż do zakończenia postępowania upadłościowego.  

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar

Wpisz swoje dane a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń