Restrukturyzacja

Czym jest i na czym polega restrukturyzacja?

Restrukturyzacja jest procesem, który pozwala przedsiębiorcom uniknąć upadłości, a tym samym zachować przedsiębiorstwo i jego składniki majątku. Jednocześnie restrukturyzacja pozwala na uregulowanie zobowiązań podmiotu zadłużonego, poprzez optymalizację zasobów przedsiębiorstwa oraz wprowadzenie nowych, efektywnych rozwiązań. Podstawową formą restrukturyzacji jest zawarcie układu z wierzycielami.

Kto może skorzystać z restrukturyzacji?

Restrukturyzacja jest przewidziana dla określonych przez ustawę podmiotów, którymi są
•    przedsiębiorcy – czyli osoby fizyczne prowadzące działalność, osoby prawne oraz tzw. ułomne osoby prawne prowadzące działalność gospodarczą,
•    spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne nieprowadzące działalności gospodarczej,
•    wspólnicy osobowych spółek handlowych ponoszących odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem,
•    wspólnicy spółki partnerskiej.

Aby podmioty te mogły starać się o restrukturyzację muszą zaistnieć określone przesłanki. Przede wszystkim podstawą do otwarcia postępowania jest niewypłacalność dłużnika bądź zagrożenie niewypłacalnością. Oznacza to, że przedsiębiorca już utracił albo istnieje realne zagrożenie do utraty zdolności do wykonywania zobowiązań lub wartość tych zobowiązań przewyższa wartość jego majątku.

Korzyści płynące dla przedsiębiorcy z restrukturyzacji

Podstawowym celem prowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia przez przedsiębiorcę upadłości i zachowanie jego ciągłości. Cel ten ma zostać osiągnięty dzięki umożliwieniu dłużnikowi spłaty jego zobowiązań przy jednoczesnym prowadzeniu działalności gospodarczej. Zatwierdzenie układu daje przedsiębiorcy również ochronę przed prowadzonymi postępowaniami zabezpieczającymi i egzekucyjnymi. Gdy tylko układ stanie się prawomocny, to wszystkie te postępowania zostają umorzone.

Dodatkowo przedsiębiorstwo zyskuje czas na optymalizację swoich wewnętrznych procesów. Dzięki temu może znaleźć w swojej strukturze źle funkcjonujące rozwiązania i je zmienić. Dzięki restrukturyzacji przedsiębiorstwo ma możliwość otrzymania pomocy publicznej, czy dodatkowego źródła finansowania. Pomoc ta może przyjąć formę m.in. pożyczki, ulgi w wykonaniu administracyjnych kar pieniężnych czy objęciu akcji lub udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym.

Jak wygląda procedura?

Postępowanie restrukturyzacyjne jest prowadzone w jednym z czterech wyznaczonych przez ustawę trybów. Celem każdego z nich jest przyjęcie i zatwierdzenie układu z wierzycielami. To w jakim trybie jest prowadzone postępowanie zależy od możliwości i potrzeb dłużnika. Są więc cztery możliwości:
•    Postępowanie o zatwierdzenie układu – tryb ten wymaga udziału doradcy restrukturyzacyjnego, który pełni funkcję nadzorcy układu i sprowadza się do pozasądowego głosowanie przez wierzycieli nad propozycjami złożonymi przez dłużnika.
•    Przyspieszone postępowanie układowe – dzięki przyspieszonej procedurze układ może zostać przegłosowany po utworzeniu spisu wierzytelności. Po głosowaniu wierzycieli następuje rozpoznanie układu przez sąd.
•    Postępowanie układowe – jest dedykowane podmiotom pozostającym w sporze z wierzycielami. Po sporządzeniu planu restrukturyzacyjnego i głosowaniu przez wierzycieli układ zostaje zatwierdzony przez sąd.
•    Postępowanie sanacyjne – Jest najbardziej skomplikowanym postępowaniem. W postępowaniu sanacyjnym przedsiębiorca ma do wykorzystania szczególne instrumenty prawne, które poprawią jego sytuację ekonomiczną, np. poprzez rozszerzenie ochrony przed egzekucją z całego majątku dłużnika bądź odstąpienie od niekorzystnych umów. Układ z wierzycielami musi zostać zatwierdzony przez sąd.

Wybór odpowiedniej procedury jest kluczowy. To od postępowania zależy jego przyszłość. Trzeba więc dokładnie przyjrzeć się każdej z możliwości, tak by podjęte działania przyniosły oczekiwane rezultaty. Warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy przeanalizują sytuację przedsiębiorstwa i wskażą odpowiednie rozwiązanie.

Pomożemy Ci w restrukturyzacji

Nasza Kancelaria posiada szerokie doświadczenie w prowadzeniu spraw w zakresie restrukturyzacji. Dzięki nabytym umiejętnościom oraz indywidualnemu podejściu do każdej sprawy wskażemy Ci najkorzystniejsze rozwiązania dla Twojego przedsiębiorstwa. Nasi radcowie prawni oferują wsparcie na każdym etapie postępowania.

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń