Upadłości konsumenckie

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka, a mówiąc dokładniej upadłość osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (firmy), jest to instytucja prawa, która ma na celu całkowite umorzenie zadłużenia osób niewypłacalnych.

Kto może skorzystać z ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

  1. osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej (firmy).
  2. przedsiębiorcy - o posiadaniu statusu przedsiębiorcy nie decyduje wyłącznie wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Za przedsiębiorcę może być uważana również osoba, która faktycznie wykonuje działalność gospodarczą, lecz nie dopełniła wymogu dokonania takiego wpisu. Zatem – jeśli prowadzisz firmę, możesz skorzystać z upadłości konsumenckiej.
  3. wspólnik spółki cywilnej - za przedsiębiorców uważa się nie tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą, ale również wspólników spółki cywilnej. Ponieważ spółka cywilna nie jest odrębnym od wspólników podmiotem prawnym, nie jest możliwym ogłoszenie jej upadłości tak jak ma to miejsce w przypadku spółki kapitałowej lub spółki osobowej.
  4. wspólnik spółki osobowej (mowa o spółkach takich jak: spółka jawna, spółka komandytowa, spółka partnerska i spółka komandytowo-akcyjna) - zdolność w zakresie ogłoszenia upadłości konsumenckiej posiadają również wspólnicy takich podmiotów. Spółki osobowe posiadają zarazem odrębną od swoich wspólników zdolność upadłościową. Należy jednak pamiętać, że upadłość na przykład wspólnika spółki jawnej ma wpływ na jej dalsze funkcjonowanie. Upadłość wspólnika dezorganizuje działalność spółki i prowadzi do jej rozwiązania. Przed złożeniem wniosku należy pomyśleć o konsekwencjach ogłoszenia upadłości.
  5. wspólnik i członek zarządu spółki z o.o. - coraz popularniejsza staje się również upadłość konsumencka ogłaszana przez byłych członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Niezależnie od tego, czy członek zarządu posiadał również udziały w spółce, może on się starać o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Wspólnik czy członek zarządu spółki z o.o. jest uważany za konsumenta, a nie przedsiębiorcę, o ile równolegle nie prowadzi jednoosobowej działalności gospodarczej.

Co daje upadłość konsumencka?

Skutkiem prawnym ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest często całkowite lub częściowe umorzenie posiadanego zobowiązania.

Czy mogę ogłosić upadłość razem z małżonkiem/małżonką?

Tak, można. Prawo przewiduje możliwość by zarówno jeden z małżonków ogłosił upadłość konsumencką bądź małżonkowie uczynili to jednocześnie – razem. W ten czas należy wypełnić odrębne wnioski, jednak praktyka pokazuje, że w toku postępowania Sąd bądź połączy postępowania, bądź do likwidacji majątku zostanie wyznaczony ten sam syndyk.

Czy muszę posiadać wszystkie dokumenty świadczące o posiadanym zadłużeniu?

Upadłość konsumencka nie nakłada obowiązku by dłużnik posiadał wszystkie umowy i dokumenty świadczące o zadłużeniu. Wnioskując o upadłość konsumencką należy jednak wymienić całe zadłużenie, o którym ma się wiedzę.

Czy trzeba posiadać majątek by ogłosić upadłość konsumencką?

Nie, nie trzeba posiadać majątku. By ogłosić upadłość konsumencką dłużnik nie ma obowiązku posiadania jakiegokolwiek majątku. Dłużnik ma obowiązek wskazać posiadany majątek zgodnie z prawdą, jednak jeśli go nie posiada upadłość konsumencka jest również jak najbardziej możliwa.

Czy w czasie postepowania o ogłoszenie upadłości i po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej mogę podjąć pracę?

Tak, można podjąć nową pracę, bądź pozostać przy obecnej, jeśli się ją posiada. Istotne jest jednak by dochód z tytułu nowego zatrudnienia nie był wyraźnie wyższy od wynagrodzenia posiadanego w czasie ustalenia planu spłaty części zadłużenia.

Jakie jest minimalne posiadane zadłużenie by ogłosić upadłość konsumencką?

Ustawa nie określa poziomu wysokości zadłużenia powyżej którego możliwe jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Dla Sądu rozpatrującego wniosek istotne będzie to, czy zadłużenie rzeczywiście przekracza możliwość jego spłaty. Jeśli więc ktoś posiada zadłużenie w wysokości np. 35 000 zł, nie posiada jednocześnie żadnych środków na jego spłatę i sytuacja ta nie rokuje na poprawę – upadłość konsumencka będzie możliwa do przeprowadzenia również z tak niskim zadłużeniem.

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń