Upadłości konsumenckie

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka, a mówiąc dokładniej upadłość osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (firmy), jest to instytucja prawa, która ma na celu całkowite umorzenie zadłużenia osób niewypłacalnych.

Kto może skorzystać z ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Z instytucji upadłości konsumenckiej skorzystać mogą dłużnicy konsumenci, którzy nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z posiadanym zadłużeniem. Z upadłości konsumenckiej mogą również skorzystać byli przedsiębiorcy, jeśli wpis w CEiDG został wykreślony a także rolnicy nieprowadzący działalności gospodarczej.

Co daje upadłość konsumencka?

Skutkiem prawnym ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest całkowite umorzenie posiadanego zobowiązania.

Czy mogę ogłosić upadłość razem z małżonkiem/małżonką?

Tak, można. Prawo przewiduje możliwość by zarówno jeden z małżonków ogłosił upadłość konsumencką bądź małżonkowie uczynili to jednocześnie – razem. W ten czas należy wypełnić odrębne wnioski, jednak praktyka pokazuje, że w toku postępowania Sąd bądź połączy postępowania, bądź do likwidacji majątku zostanie wyznaczony ten sam syndyk.

Czy muszę posiadać wszystkie dokumenty świadczące o posiadanym zadłużeniu?

Upadłość konsumencka nie nakłada obowiązku by dłużnik posiadał wszystkie umowy i dokumenty świadczące o zadłużeniu. Wnioskując o upadłość konsumencką należy jednak wymienić całe zadłużenie, o którym ma się wiedzę.

Czy trzeba posiadać majątek by ogłosić upadłość konsumencką?

Nie, nie trzeba posiadać majątku. By ogłosić upadłość konsumencką dłużnik nie ma obowiązku posiadania jakiegokolwiek majątku. Dłużnik ma obowiązek wskazać posiadany majątek zgodnie z prawdą, jednak jeśli go nie posiada upadłość konsumencka jest również jak najbardziej możliwa.

Czy w czasie postepowania o ogłoszenie upadłości i po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej mogę podjąć pracę?

Tak, można podjąć nową pracę, bądź pozostać przy obecnej, jeśli się ją posiada. Istotne jest jednak by dochód z tytułu nowego zatrudnienia nie był wyraźnie wyższy od wynagrodzenia posiadanego w czasie ustalenia planu spłaty części zadłużenia.

Jakie jest minimalne posiadane zadłużenie by ogłosić upadłość konsumencką?

Ustawa nie określa poziomu wysokości zadłużenia powyżej którego możliwe jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Dla Sądu rozpatrującego wniosek istotne będzie to, czy zadłużenie rzeczywiście przekracza możliwość jego spłaty. Jeśli więc ktoś posiada zadłużenie w wysokości np. 35 000 zł, nie posiada jednocześnie żadnych środków na jego spłatę i sytuacja ta nie rokuje na poprawę – upadłość konsumencka będzie możliwa do przeprowadzenia również z tak niskim zadłużeniem.

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Wpisz swoje dane a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!