Zawarcie układu

Czym jest układ?

Układ jest porozumieniem zawieranym pomiędzy dłużnikiem oraz jego wierzycielami. Przedsiębiorca może skierować do swoich wierzycieli propozycję spłaty swojego zadłużenia, a wierzyciele głosują za ich zatwierdzeniem lub odrzuceniem. Swoje propozycje układowe mogą także złożyć wierzyciele oraz syndyk. Sam układ może być zawierany po ogłoszeniu upadłości, jeśli okaże się, że układ pozwoli zaspokoić wierzycieli w satysfakcjonującej ich wysokości.

Kto może zawrzeć układ?

Jedną z podstawowych przesłanek do zawarcia układu jest – tak jak już wspomniano – możliwość zaspokojenia wierzycieli dzięki układowi. Trzeba więc brać pod uwagę realne możliwości przedsiębiorcy, tak by zawarcie układu godziła interes wierzycieli, jak i dłużnika. Termin na złożenie propozycji nie został określony w ustawie, jednak co do zasady przedstawienie propozycji powinno nastąpić przed likwidacją masy upadłości.

Jakie korzyści daje układ?

Przede wszystkim układ jest alternatywą dla likwidacji majątku. Upadły może złożyć wniosek, dzięki któremu zostanie wstrzymana likwidacja masy w całości lub w określonym zakresie. Wstrzymanie likwidacji majątku ma za zadanie pomoc w wykonaniu układu. Takie rozwiązanie jest też często jedynym ratunkiem dla przedsiębiorstwa. Dzięki wstrzymaniu likwidacji przedsiębiorstwo może nadal prosperować, mimo pewnych ograniczeń, uzyskując środki na wykonanie układu. Często okazuje się, że takie rozwiązanie jest korzystniejsze również dla wierzycieli, którzy dzięki dalszemu funkcjonowaniu przedsiębiorstwa zyskują zwrot należności.

Jak wygląda przyjęcie układu?

Propozycje dotyczące układu są zgłaszane po ogłoszeniu upadłości. Jeśli zarówno przedsiębiorca jak i wierzyciele dojdą do porozumienia, odbywa się głosowanie. Należy jednak pamiętać, że to od wierzycieli zależy czy układ zostanie przyjęty. To właśnie oni głosują nad przyjęciem bądź odrzuceniem propozycji. Warto więc dobrze przygotować się do negocjacji oraz znaleźć mocne strony swoich postulatów, tak aby przekonać wierzycieli do słuszności swojego rozwiązania. Nie raz to właśnie od tego zależy przyszłość przedsiębiorstwa. Jeśli układ zostaje przegłosowany to następnie powinien zostać przekazany do zatwierdzenia przez sąd.

Pomożemy Ci w zawarciu układu

Propozycje kierowane do wierzycieli powinny być nie tylko odpowiednio dopasowane do możliwości dłużnika, ale także do potrzeb wierzycieli. Powinny one być podparte również dobrymi argumentami, które przekonają wierzycieli do stawianych postulatów. Warto przy tym skorzystać z profesjonalnej pomocy. Nasza Kancelaria od wielu lat działa jako pośrednik w kontaktach na linii dłużnik – wierzyciel. Dzięki nabytemu doświadczeniu potrafimy znaleźć złoty środek, który zadowala naszych klientów i ich wierzycieli. W swoich usługach zapewniamy indywidualne podejście oraz wsparcie, które pozwoli na nowo poukładać sprawy finansowe Twojego przedsiębiorstwa.

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar

Wpisz swoje dane a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń