Umorzenie zobowiązań bez planu spłaty wierzycieli

2021-05-25

Podstawowym celem upadłości konsumenckiej jest oddłużenie osoby fizycznej. Ustalenie planu spłaty jest etapem, który ma realizować kolejny cel upadłości – zaspokojenie wierzycieli. Zdarza się jednak, że nawet symboliczny plan spłaty wierzycieli jest niewykonalny dla upadłego, ze względu na jego sytuację życiową i finansową. Sąd może wtedy zadecydować o umorzeniu zobowiązań bez spłaty wierzycieli, czyli bez nawet części zadłużenia. Kiedy dokładniej sąd może umorzyć zobowiązania upadłego bez planu spłaty wierzycieli?

Ustalenie planu spłaty wierzycieli

W każdym postępowaniu upadłościowym badana jest osobista sytuacja upadłego. Sąd bierze pod uwagę wszelkie okoliczności, które nie tylko wpłynęły na stan zadłużenia danej osoby, ale także te, które mogą mieć wpływ na realizację ustalonego planu spłaty wierzycieli. Przede wszystkim badana jest więc sytuacja finansowa dłużnika, jego zdolność zarobkowania, a także konieczne koszty ponoszone w życiu codziennym. Na tej podstawie, po spieniężeniu majątku dłużnika (o ile dłużnika taki posiadał), syndyk przedstawia sądowi propozycję planu spłaty. Indywidualna sytuacja dłużnika może być jednak na tyle ciężka, że z różnych względów nie będzie on w stanie realizować nawet symbolicznych wpłat na rzecz wierzycieli. Ustalenie planu spłaty w takim przypadku wpłynęło by na pogorszenie jego i tak już trudnej sytuacji życiowej. W takich wypadkach sąd może zadecydować o umorzeniu zobowiązań upadłego bez planu spłaty. Aby jednak do tego doszło muszą spełniać się określone w ustawie warunki.

Umorzenie zobowiązań bez planu spłaty wierzycieli

Przesłanki umorzenia zobowiązań bez planu spłaty wierzycieli

Przesłanki umorzenia zobowiązań bez ustalania planu spłaty zostały uregulowane w art. 49116 ustawy Prawo upadłościowe. Na tej podstawie, jeśli po zbadaniu osobistej sytuacji upadłego sąd dojdzie do wniosku, że jest on trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty, może umorzyć całość zobowiązań upadłego. Kluczowa dla tej decyzji jest więc niezdolność dłużnika do spłat, która może się przejawiać brakiem możliwości zarobkowania, np. ze względu na ciężką chorobę upadłego czy też chorobę bliskiej mu osoby, którą się opiekuje.

Brak możliwości podjęcia pracy lub mocne ograniczenie tej zdolności będzie wiązało się z brakiem środków na pokrycie planu spłaty. Dodatkowo istotne jest by przeszkoda miała charakter trwały. Jeśli sąd ustali, że ma ona charakter przemijający, może zadecydować o warunkowym umorzeniu zobowiązań. Trzeba również pamiętać o tym, że trwała niezdolność dłużnika powinna wynikać z przyczyn od niego niezależnych. Jeśli więc przykładowo dłużnik jest osobą bezrobotną, a jedyną przeszkodą uniemożliwiającą realizację planu spłaty jest brak dochodów ze względu na brak pracy, to status osoby bezrobotnej nie będzie wystarczającą przesłanką do umorzenia jego zobowiązań.

Wniosek o umorzenie zobowiązań bez planu spłaty 

Nasi Klienci wielokrotnie pytali, czy po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej mogą złożyć w trakcie postępowania wniosek o umorzenie zobowiązań bez planu spłaty. Należy więc wskaząć,że na etapie tzw. właściwego postępowania upadłościowego, czyli właśnie tuż po ogłoszeniu planu spłaty, działa syndyk. Etap ten jest zwieńczony przedstawieniem przez syndyka projektu planu spłaty wierzycieli bądź umorzenia zobowiązań bez planu spłaty. Sąd wydające postanowienie o ustaleniu planu spłaty bądź umorzeniu zobowiązań musi wziąć pod uwagę stanowisko upadłego, które może zostać wyrażone właśnie we wniosku o umorzenie zobowiązań bez planu spłaty. Taki wniosek musi zostać odpowiednio uzasadniony, muszą także zachodzić wspomniane już wcześniej przesłanki. 

umorzenie-zobowiazan-bez-planu-splaty-wierzycieli

Umorzenie zobowiązań bez planu spłaty wierzycieli a koszty postepowania

Koszty postępowania upadłościowego są tymczasowo pokrywane ze Skarbu Państwa, a ich spłata następuje w ramach ustalonego planu spłaty. W przypadku wydania przez sąd postanowienia o umorzeniu zobowiązań bez planu spłaty kosztami sądowymi obciążony jest Skarb Państwa. W praktyce wydatki upadłego ograniczą się do opłaty sądowej, którą dłużnik zobowiązany uregulować w momencie składania wniosku o upadłość. Opłata ta wynosi 30 zł. Pozostałe koszty postępowania, związane m.in. z wynagrodzeniem syndyka czy też likwidacją majątku upadłego będą pokrywane w całości przez Skarb Państwa.

Źródła:

 

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń