Upadłość konsumencka z powodu choroby

2020-06-04 18:52:07

W życiu każdego z nas może dojść do wielu nieprzewidzianych zdarzeń, skutkujących problemami finansowymi. Wielu z nas zadaje sobie pytanie: popadłem w zadłużenie i co dalej? Sytuacja na rynku spowodowana epidemią koronawirusa, przestój gospodarczy, niewypłacalność kontrahentów to tylko niektóre przyczyny powstania niewypłacalności. Często również stan zdrowia powoduje pogorszenie naszej sytuacji finansowej. Niezależnie czy podupadliśmy na zdrowiu psychicznym, czy też spotkały nas innego typu problemy zdrowotne, choroba może być przesłanką do ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej z powodu choroby

Zdarzają się sytuacje, kiedy pomimo początkowo optymistycznej diagnozy, choroba postępuje i nie jesteśmy w stanie funkcjonować tak jak wcześniej. Możliwa jest też sytuacja, gdy z uwagi na nagłą i nieprzewidzianą chorobę, tracimy możliwość kontrolowania swoich zobowiązań.  Jeśli dojdziemy do stanu, w którym nie jesteśmy w stanie dłużej spłacać swoich wierzycieli, należy prawnie uregulować swoją sytuację. Pozwoli to na uniknięcie wysokich kosztów egzekucji, i pozbycie się znacznej części zobowiązań.

Skontaktuj się w celu analizy Twojej sprawy

Kiedy możemy złożyć wniosek o upadłość?

Niezależnie od tego, czy prowadzimy działalność gospodarczą, czy też nie, upadłość ogłaszany z przyczyn niewypłacalności. Stan ten definiuje się jako utratę zdolności do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

Zadłużenie z powodu choroby, a postępowanie sądowe.

Wpływ choroby dłużnika na postępowanie upadłościowe jest istotny. Dzięki najnowszym zmianom w przepisach dotyczących upadłości, sąd nie przygląda się tak dokładnie przyczynom powstania stanu niewypłacalności przed decyzją o ogłoszeniu upadłości. Okoliczności, które wpłynęły na powstanie zadłużenia, mogą stanowić jedynie przesłankę do ustalenia dłuższego lub krótszego planu spłaty (do siedmiu lat). Najmniej korzystne warunki spłaty sąd ustali wówczas, gdy okaże się, że jako dłużnicy przyczyniliśmy się do powstania zadłużenia. Oznacza to, że jeśli przyczyna zewnętrzna – choroba, nie jest jedyną przyczyną naszego kryzysu finansowego, sąd może ustalić plan spłaty na dłuższy okres.

Ciężka, długa choroba może spowodować trwałą niezdolność do uzyskiwania dochodui z tej przyczyny możemy ubiegać się o trwałe umorzenie długów. Konieczne będzie wykazanie, że ze względu na stan zdrowia nie byliśmy w stanie prowadzić swoich spraw i nic nie wskazuje na możliwość poprawy, a ponadto nie posiadamy majątku, z którego możliwa byłaby spłata wierzycieli. Niezbędna do wykazania takiego stanu rzeczy będzie dokumentacja medyczna.

Choroby takie jak nowotwór, ciężkie uszkodzenie ciała, długotrwałe choroby psychiczne, mogą być przyczyną do powstania trwałej niezdolności do regulowania swoich zobowiązań. Sąd wówczas umorzy zobowiązania dłużnika bez ustalania planu spłaty. W przypadku jednak gdy sąd będzie miał wątpliwości co do czasu trwania choroby, może wydać orzeczenie o warunkowym umorzeniu zobowiązań.

Co oznacza warunkowe umorzenie zobowiązań w postępowaniu upadłościowym? Sąd może zdecydować, że nasze zobowiązania zostaną umorzone, jeżeli w terminie 5 lat od zakończenia postępowania upadłościowego nie zostanie złożony wniosek o ustalenie planu spłaty wierzycieli. Skutkiem takiego wniosku może być uznanie o ustaniu niezdolności wnioskodawcy do dokonywania spłat. Umorzenie zobowiązań nie jest w tym wypadku trwałe, a warunkowe.

W najmniej korzystnym dla upadłego przypadku – jeśli sąd nie umorzy bezwarunkowo lub warunkowo naszych zobowiązań i ustali plan spłaty, sędzia komisarz ustali kwotę, jaka powinna pozostać do dyspozycji upadłego. Sąd weźmie pod uwagę niewielkie możliwości zarobkowe powstałe z uwagi na chorobę wnioskodawcy. Niewątpliwie w przypadku złego stanu zdrowia, złożenie wniosku o upadłość konsumencką jest dużo korzystniejsze niż narażanie się na egzekucję komorniczą – sąd, w przeciwieństwie do komornika pozostawia do dyspozycji kwoty pozwalające dłużnikowi się utrzymać.

Skontaktuj się w celu analizy Twojej sprawy

Choroba psychiczna a upadłość

Również choroba psychiczna może być przyczyną upadłości. Niektóre zaburzenia psychiczne mogą powodować sytuacje, w których nie panujemy ani nad zaciąganiem zobowiązań, ani nad ich spłacaniem. Wykazanie takich okoliczności przed sądem na pewno zwiększa szansę na umorzenie zobowiązań. Nie tylko wrodzone psychiczne dolegliwości będą istotne dla postępowania upadłościowego. Stres związany z prowadzeniem firmy może przyczynić się do ujawnienia zaburzeń psychicznych, które w konsekwencji wpłyną na naszą zdolność do regulowania zobowiązań. Najczęściej występująca choroba natury psychicznej – depresja, również będzie miała wpływ na łagodniejszą ocenę dłużnika przez sąd w toku postępowania upadłościowego.

Niezależnie od rodzaju choroby, która nas dotyka, do wniosku o upadłość do sądu powinniśmy dołączyć kompleksową dokumentację, z której będzie wynikało na jakie schorzenia cierpimy, jak wpływają na nasze życie i funkcjonowanie, a w konsekwencji jak choroba wpływa na stan naszego majątku.

Upadłość konsumencka to odpowiedź na pytanie: jak uwolnić się od komornika. Konieczne jest jednak prawidłowe sformułowanie wniosku i wykazanie wszystkich istotnych okoliczności. Tylko fachowa pomoc może wyjaśnić dokładnie w jaki sposób ogłosić upadłość konsumencką i gdzie złożyć wniosek o upadłość. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ile potrwa postępowanie o upadłość związane z chorobą dłużnika, jednak nie warto zwlekać ze złożeniem wniosku do sądu.

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Wpisz swoje dane a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!