Upadłość konsumencka z powodu wzrostu raty kredytu

2022-08-09

Wzrost rat kredytu to problem niejednego gospodarstwa domowego. Rosną nie tylko raty kredytów hipotecznych, ale również raty kredytów konsumenckich. Konsumenci muszą się również liczyć się z rosnącymi kosztami utrzymania, związanymi z pędzącą inflacją. Czynniki te mocno wpływają na budżet domowy, a nawet sprawiają, że kredytobiorcy popadają w niewypłacalność. Czy kredytobiorca może więc ogłosić upadłość konsumencką z powodu wzrostu raty kredytu?

Wzrost raty kredytu

W przeciągu ostatnich kilku miesięcy stopy procentowe zostały kilkukrotnie podwyższone z powodu zbyt wysokiej inflacji. Raty kredytów ze zmiennym oprocentowaniem znacznie więc zmieniły się wskutek podwyżek, wzrosły koszty związane z obsługą kredytów, które pokrywają kredytobiorcy. W praktyce całkowicie zmieniła się więc wysokość miesięcznych opłat przeznaczanych na spłatę zaciągniętego zobowiązania, a dotychczasowe harmonogramy przestały obowiązywać. Zmiana wpłynęła nie tylko na wzrost rat kredytu hipotecznego, ale również na wzrost rat kredytu konsumenckiego. Podwyżki są naprawdę odczuwalne w budżetach domowych. Wzrost rzędu 100 zł miesięcznie dla niektórych kredytobiorców był ogromnym problemem, natomiast obecnie spotykamy się z tym, że raty wzrosły nawet dwukrotnie. Czy w takim wypadku kredytobiorca może ubiegać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej z powodu wzrostu raty kredytu?

Upadłość konsumencka z powodu wzrostu raty kredytu

Upadłość konsumencka z powodu wzrostu raty kredytu

Podstawowym warunkiem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest niewypłacalność. Jeśli wzrost raty kredytu z powodu podwyżki stóp procentowych przyczynił się do powstania niewypłacalności kredytobiorcy, to może się on starać o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Brak możliwości spłaty i uregulowania kolejnych rat z powodu niewystarczającej ilości środków oraz rosnące w związku z tym zadłużenie mogą być pierwszymi oznakami niewypłacalności dłużnika. Warto wtedy skonsultować swoją sprawę z profesjonalistą, tak by przeanalizować swoją sytuację pod kątem upadłości konsumenckiej. Należy także pamiętać, że brak wpłaty rat może doprowadzić do wypowiedzenia umowy kredytowej i wymagalności całego zobowiązania oraz narastania odsetek w związku z brakiem spłaty. Warto więc wspomnieć, że w przypadku ogłoszenia upadłości zadłużenie nie narasta, gdyż wstrzymuje się naliczanie odsetek. Ponadto upadłość konsumencka daje ochronę przed komornikiem, gdyż nie może on prowadzić postępowania egzekucyjnego w trakcie trwania postepowania upadłościowego.

Upadłość konsumencka z powodu inflacji

Poza wzrostem rat kredytów zauważalnym czynnikiem wpływającym na niewypłacalność jest znaczy wzrost cen żywności oraz usług. Dochodzi więc nie tylko do podwyższenia opłat związanych ze spłatą zobowiązań, ale także tych związanych z codziennym utrzymaniem siebie oraz rodziny. Znaczne obciążenie budżetów gospodarstw domowych przyczyni się do pogorszenia sytuacji ekonomicznej wielu osób, które staną przed wyborem – przeznaczyć środki na spłatę zobowiązań czy na zaspokojenie sobie i rodzinie podstawowych potrzeb. Warto więc pamiętać, że także osoby dotknięte niewypłacalnością z powodu inflacji będą mogły złożyć wniosek o upadłość i ubiegać się o oddłużenie. Upadłość konsumencka z powodu inflacji jest możliwa.

Jak ogłosić upadłość konsumencką z powodu wzrostu raty kredytu i inflacji?

Aby ogłosić upadłość konsumencką z powodu wzrostu rat kredytu oraz inflacji należy przede wszystkim przygotować wniosek o ogłoszenie upadłości i złożyć go do właściwego sądu. Do wniosku należy dołączyć wszelkie niezbędne dokumenty, w tym w szczególności te dotyczące zaciągniętych zobowiązań oraz sytuacji osobistej dłużnika. Poza dokumentami istotnym elementem jest uzasadnienie wniosku, w którym należy zawrzeć wszystkie istotne okoliczności związane z niewypłacalnością, jak chociażby wzrost rat kredytu. Pozytywne rozpatrzenie wniosku będzie oznaczało ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez dłużnika.

Upadłość konsumencka z powodu wzrostu raty kredytu

Co daje upadłość konsumencka?

Podstawowym celem ogłoszenia upadłości konsumenckiej przez dłużnika jest uzyskanie oddłużenia. Zanim jednak do niego dojdzie dłużnik zyskuje szereg środków ochronnych, w tym wspomniane już wstrzymanie naliczania odsetek oraz ochronę przed egzekucją komorniczą. Ponadto dłużnik może liczyć na dopasowanie ewentualnego planu spłaty na miarę swoich możliwości finansowych, a później na oddłużenie. Warto także pamiętać, że również osoby posiadające kredyt hipoteczny i mierzące sie z wzrostem raty kredytu hipotecznego mogą starać się ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

 

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń