Kiedy złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

2021-05-06

W przypadku upadłości konsumenckiej, w odróżnieniu do upadłości przedsiębiorcy, ustawa nie wskazuje ścisłego terminu w którym należy złożyć wniosek o upadłość. To od dłużnika zależy więc, kiedy zdecyduje się na złożenie wniosku. Musi jednak pamiętać o tym, że aby złożyć wniosek musi spełniać określone przesłanki. Kiedy złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to postępowanie, które nastawione jest na oddłużenie osób fizycznych. Dzięki tej procedurze osoby niewypłacalne mają szansę na redukcję posiadanych zobowiązań, poprzez częściową spłatę oraz umorzenie pozostałej części. Samo postępowanie składa się z kilku ważnych etapów. Przede wszystkim jest ono inicjowane złożeniem odpowiedniego wniosku do sądu, po czym po jego rozpoznaniu sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości. Podmiotami uprawnionymi do złożenia wniosku są m.in. osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, niektórzy przedsiębiorcy czy wspólnicy spółek.  

Kiedy złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Kto może złożyć wnisek o upadłość konsumencką?

Podstawową przesłanką do ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest stan niewypłacalności. Dłużnik jest niewypłacalny wtedy, gdy traci możliwość regulowania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Oznacza to, że nie posiada on środków, które mógłby przeznaczyć na spłatę swoich długów. Co istotne, posiadany przez dłużnika majątek, który pozwoliłby na zaspokojenie wierzycieli, nie przesądza o braku niewypłacalności. Utrata zdolności do regulowania zobowiązań ma miejsce wtedy, gdy opóźnienie w spłacie zobowiązań przekracza 3 miesiące. Sąd w późniejszych fazach postępowania bada także powody niewypłacalności dłużnika. Często na pogorszenie się sytuacji finansowej mają wpływ czynniki niezależne od upadłego, np. choroba bliskiej osoby czy utrata pracy. Co do zasady stan niewypłacalności jest jednak jedyną przesłanką niezbędną do ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Kiedy złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

W odróżnieniu do postępowania upadłościowego przedsiębiorców ustawa nie wprowadza żadnych terminów, w których dłużnik powinien złożyć wniosek o upadłość do sądu. Inicjacja postępowania jest zależna od dłużnika, to on decyduje czy chce złożyć wniosek oraz kiedy go złoży. Co istotne, na moment złożenia wniosku nie ma znaczenia to, czy dłużnik dopiero utracił zdolność do regulowania swoich zobowiązań, czy też zdolność ta została utracona nawet kilka lat wcześniej. Na możliwość ogłoszenia upadłości nie wpływają także prowadzone postępowania egzekucyjne, np. przez komorników. Co więcej, ogłoszenie upadłości powoduje, że wszystkie egzekucje są wstrzymywane. Warto jednak pomyśleć o złożeniu wniosku jeszcze przed otrzymaniem nakazu zapłaty czy też rozpoczęciem egzekucji, gdyż możemy wtedy uniknąć wizyt windykatorów oraz zajęć komorniczych.  

Jak przygotować wniosek o upadłość konsumencką?

Wniosek o upadłość konsumencką musi zostać złożony na odpowiednim formularzu, który zawiera przede wszystkim dane identyfikacyjne dłużnika oraz informacje o jego majątku, czynnościach dokonanych w ostatnich latach oraz spis wierzycieli wraz z wysokością zadłużenia. Kluczowym elementem jest jednak uzasadnienie wniosku, w którym powinny znaleźć się wszelkie niezbędne informacje dotyczące historii zadłużenia, okoliczności wpływających na utratę płynności finansowej przez dłużnika, a także inne informacje, które mogły mieć wpływ na sytuacje finansową wnioskodawcy. Istotne jest także dołączenie do wniosku wszelkich niezbędnych dokumentów, które potwierdzą okoliczności wskazywane właśnie w uzasadnieniu.

kiedy-zlozyc-wniosek-o-upadlosc-konsumencka

Gdzie złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Wniosek powinien zostać złożony do właściwego sądu upadłościowego oraz jego właściwego wydziału. W przypadku spraw upadłościowych właściwym jest wydział gospodarczy, zajmujący się rozpatrywaniem spraw z tej dziedziny właśnie upadłości w danym sądzie. Wniosek może zostać złożony osobiście przez Wnioskodawcę lub też przez jego pełnomocnika. Dodatkowo Wnioskodawca może przesłać wniosek przesyłką na adres sądu. Przy składaniu wniosku należy pamiętać przede wszystkim o opłacie od wniosku, wynoszącej 30 zł. Można również zabrać ze sobą dodatkowy egzemplarz, na którym otrzymamy potwierdzenie złożenia naszego wniosku. Przy wypełnianiu wniosku warto skorzystać z fachowej pomocy specjalistów, którzy dzięki doświadczeniu oraz wiedzy zadbają o komplet dokumentów oraz wszelkie niezbędne formalności.

Źródła:

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń