Publikacje: 2020

Upadłość osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą – krok po kroku

2020-12-31

Dzięki nowelizacji z marca 2020 r., osoby prowadzące działalność gospodarczą zyskały możliwość ogłoszenia upadłości na zasadach tzw. upadłości konsumenckiej. Należy jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku przepisy te znajdą zastosowanie. Czasem postępowanie upadłościowe będzie prowadzone na zasadach ogólnych. Jak więc będzie wyglądała upadłość osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą?

Upadłość spółki z o.o. – krok po kroku cz.2

2020-12-29

Celem postępowania upadłościowego jest przede wszystkim zaspokojenie wierzycieli spółki w jak największym zakresie. Po ogłoszeniu postanowienia o upadłości prowadzone są więc czynności prowadzące do spieniężenia majątku spółki, a także zabezpieczenia tego majątku przed działaniem nieuczciwym względem wierzycieli. Jak wygląda upadłość spółki z o.o. krok po kroku?

Upadłość spółki z o.o. – krok po kroku cz.1

2020-12-29

Niewypłacalność spółki z o.o. powoduje, że na członkach zarządu powstaje obowiązek złożenia wniosku o upadłość. Brak złożenia takiego wniosku w odpowiednim terminie może skutkować dodatkową odpowiedzialnością względem wierzycieli. Warto więc zapoznać się krok po kroku z przebiegiem upadłości, by unikać błędów jeśli zajdzie konieczność ogłoszenia upadłości.

Plan spłaty w upadłości konsumenckiej

2020-12-22

Plan spłaty wierzycieli jest jednym z kluczowych elementów upadłości konsumenckiej, chociaż nie w każdym postępowaniu upadłościowym jest on ustanawiany. Wiele osób rozważających upadłość obawia się, że harmonogram spłat będzie dla nich zbyt wymagający. Najczęściej jest on o wiele korzystniejszy niż egzekucje komornicze, a dodatkowo po jego zakończeniu część długu zostaje umorzona. Należy także pamiętać, że sąd przy ustanawianiu musi wziąć pod uwagę sytuację finansową dłużnika. Czym więc jest plan spłaty w upadłości konsumenckiej i jakie może przynieść korzyści?

Otrzymałem nakaz zapłaty - i co teraz?

2020-12-11

Wierzyciele bardzo często korzystają z możliwości uzyskania nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Jeśli więc uzyskałeś taki nakaz, oznacza to, że Twój wierzyciel postanowił dochodzić zwrotu pieniędzy z pomocą sądu. Nie oznacza to jeszcze konieczności udania się na rozprawę. Warto jednak skorzystać z możliwości, jaką jest sprzeciw od nakazu zapłaty. Zacznijmy jednak od tego czym w ogóle jest nakaz zapłaty.

Zwrot kosztów leczenia za błąd medyczny

2020-12-08

Błędy medyczne powodują wiele szkód, nie tylko zdrowotnych. Często przywrócenie stanu zdrowia poszkodowanego sprzed popełnionego błędu jest bardzo kosztowne. Niestety nie wszystkie zabiegi są refundowane, a oczekiwanie na pomoc opieki publicznej może działać na niekorzyść chorego. Kolejnym problemem jest to, że leczenie nie zawsze kończy się w momencie uzyskania odszkodowania. Koszty mogą być więc ponoszone także po uzyskaniu odszkodowania.  O co więc możemy ubiegać się gdy mowa o zwrocie kosztów leczenia za błąd medyczny?

Zadania syndyka w upadłości konsumenckiej

2020-12-03

W upadłości konsumenckiej bardzo ważną rolę pełni syndyk. Jest on nadzorcą majątku dłużnika, bada oświadczenia składane we wniosku o upadłość, a także może mieć realny wpływ na to, jak dalej będzie kształtować się postępowanie upadłościowe. Jego rola jest ściśle związana z działaniami dłużnika, również tymi dokonanymi przed złożeniem wniosku do sądu. Jaka jest rola syndyka w postępowaniu upadłościowym?

Wypadek drogowy - likwidacja szkody

2020-11-26

Wypadek drogowy wiąże się z licznymi kosztami związanymi przede wszystkim z naprawą uszkodzonego samochodu. Odpowiedzialnym za likwidację szkody jest zakład ubezpieczeń sprawcy wypadku. Bardzo często zdarza się, że przez wypadek ponoszone są także dodatkowe koszty, niezwiązane bezpośrednio z naprawą pojazdu. Te wydatki również powinny zostać zwrócone. Co wchodzi więc w zakres procesu likwidacji szkody przez ubezpieczyciela?

Upadłość konsumencka przedsiębiorcy

2020-11-05

Upadłość konsumencka różni się od postępowań upadłościowych przedsiębiorców, wobec których stosuje się zasady ustawy Prawo Upadłościowe. Podstawową różnicą jest cel ogłoszenia upadłości. W przypadku upadłości konsumenckiej celem jest oddłużenie osoby fizycznej, natomiast głównym zadaniem ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy jest zaspokojenie jego dłużników. Nie zawsze dochodzi więc do oddłużenia przedsiębiorcy. Ustawodawca wprowadził jednak pewne ustawowe przesłanki, dzięki którym przedsiębiorca może ogłosić upadłość konsumencką. Który przedsiębiorca może więc z niej skorzystać i na jakich zasadach?

Postępowanie układowe w upadłości konsumenckiej

2020-10-27

W trakcie postępowania upadłościowego dłużnik ma możliwość zawarcia porozumienia ze swoimi wierzycielami. Takie porozumienie, nazywane układem może zostać zainicjowane zarówno przez samego dłużnika jak i przez sąd upadłościowy. Nie jest to jednak rozwiązanie, które może dotyczyć każdego dłużnika – do zawarcia układu niezbędne jest spełnienie określonych przez ustawę przesłanek. Czym jest więc postępowanie układowe w upadłości konsumenckieji jakie są przesłanki konieczne do jego zainicjowania?

Poręczyciel a upadłość konsumencka

2020-10-27

W trakcie postępowania upadłościowego może zrodzić się pytanie o to, jak upadłość wpłynie na osoby bliskie. Zdarza się, że niektóre z wierzytelności zostały poręczone przez członka rodziny, np. małżonka. Zmiana sytuacji dłużnika poprzez jego oddłużenie może wzbudzać wątpliwości co do stosunku pomiędzy poręczycielem a wierzycielem..Jaka jest więc rola poręczyciela po upadłości dłużnika głównego?

Właściwość miejscowa postępowań upadłościowych.

2020-09-23

Właściwość miejscowa sądu to nic innego jak określenie, który sąd ze względu na swoją siedzibę oraz okręg jurysdykcji będzie sądem właściwym do rozpatrzenia sprawy danego podmiotu. Właściwość miejscowa jest wskazywana przez ustawę. W przypadku spraw dotyczących upadłości znajdują zastosowanie uregulowania wprowadzone przez Ustawę z dnia 28 lutego 2013 r. Prawo Upadłościowe. Właściwość miejscowa oraz rzeczowa odpowiadają na pytanie dłużników - gdzie złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencka a mieszkanie (nieruchomość)

2020-09-17

Od marca 2020 r. obowiązują nowe, prostsze zasady procedury upadłościowej. Pomimo tego, że od kilku miesięcy ubieganie się o ogłoszenie upadłości jest łatwiejsze, wiele osób nadal waha się nad złożeniem wniosku o upadłość, ze względu na strach przed utratą mieszkania. Niewątpliwie, w przypadku egzekucji komorniczej może dojść do licytacji naszej nieruchomości. Czy uda nam się ochronić mieszkanie, składając wniosek o upadłość?

Upadłość konsumencka a małżeństwo

2020-07-23

Upadłość konsumencka oddziałuje nie tylko na osobę ogłaszającą upadłość, ale także na jego małżonka. Często małżonkowie posiadają zobowiązania solidarne i wówczas upadłość obojga małżonków wydaje się najlepszym dla nich rozwiązaniem. Jak więc dokładnie wygląda relacja upadłości konsumenckiej a małżeństwa?

Upadłość konsumencka z powodu choroby

2020-06-04

W życiu każdego z nas może dojść do wielu nieprzewidzianych zdarzeń, skutkujących problemami finansowymi. Wielu z nas zadaje sobie pytanie: popadłem w zadłużenie i co dalej? Sytuacja na rynku spowodowana epidemią koronawirusa, przestój gospodarczy, niewypłacalność kontrahentów to tylko niektóre przyczyny powstania niewypłacalności. Często również stan zdrowia powoduje pogorszenie naszej sytuacji finansowej. Niezależnie czy podupadliśmy na zdrowiu psychicznym, czy też spotkały nas innego typu problemy zdrowotne, choroba może być przesłanką do ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń