Otrzymałem nakaz zapłaty - i co teraz?

2020-12-11

Wierzyciele bardzo często korzystają z możliwości uzyskania nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Jeśli więc uzyskałeś taki nakaz, oznacza to, że Twój wierzyciel postanowił dochodzić zwrotu pieniędzy z pomocą sądu. Nie oznacza to jeszcze konieczności udania się na rozprawę. Warto jednak skorzystać z możliwości, jaką jest sprzeciw od nakazu zapłaty. Zacznijmy jednak od tego czym w ogóle jest nakaz zapłaty.

Otrzymałem nakaz zapłaty - i co teraz?

Nakaz zapłaty jest orzeczeniem sądu, która zobowiązuje dłużnika do spłacenia długu wierzycielowi. Takie orzeczenie jest wydawane jest w tzw. postępowaniu uproszczonym. Oznacza to, że sąd może po pozwie wierzyciela wydać nakaz bez zwoływania rozprawy. Jest on wydawany na podstawie dokumentów dostarczonych przez wierzyciela. Należy jednak pamiętać, że sąd może wydać nakaz jedynie w określonych przypadkach. Przede wszystkim ma to miejsce w roszczeniach pieniężnych. Jeśli natomiast przedstawione przez wierzyciela fakty wzbudzają wątpliwość sądu lub są bezzasadne, to nie wydaje on nakazu. Jeśli jednak uważamy, że dochodzone roszczenie jest niezasadne – mamy prawo ustosunkować się do nakazu poprzez wniesienie sprzeciwu. Pamiętajmy również, że brak wniesienia sprzeciwu powoduje uprawomocnienie się nakazu zapłaty - wtedy będziemy zobowiązani do spłaty całego zadłużenia.

Otrzymałem nakaz zapłaty - i co teraz?

Elektroniczne postępowanie upominawcze

Od 1 stycznia 2010 r. funkcjonuje w polskim sądownictwie instytucja, którą jest elektroniczne postepowanie upominawcze (EPU). Dzięki temu rewolucyjnemu rozwiązaniu elektroniczne nakazy zapłaty może wydawać e-sąd. Tym sądem jest Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie. Taki nakaz możemy więc otrzymać nawet wtedy, kiedy jesteśmy mieszkańcami np. Zabrza. To rozwiązanie jest korzystne przede wszystkim dla wierzycieli, którzy pisma wnoszą jedynie za pomocą systemu teleinformatycznego. Taki nakaz zapłaty może być wydany wyłącznie w sprawach o roszczenia pieniężne, co odróżnia go tradycyjnego nakazu. Należy także pamiętać, że jest on wydawany tylko wtedy, gdy jest możliwość doręczenia go tylko na terenie kraju oraz w sprawach, w których wierzytelność stała się wymagalna w ciągu trzech lat przed wniesieniem pozwu. Skutek otrzymania nakazu dłużnikowi jest taki sam, jak w przypadku otrzymania nakazu z tradycyjnego sądu – jest on zobowiązany do tego, by należną sumę zapłacić. Również od elektronicznego nakazu mamy możliwość wniesienia sprzeciwu.

Co daje nam wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty?

Wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty jest środkiem zaskarżenia przysługującym dłużnikowi. Złożenie go do sądu powoduje, że sprawa jest ponownie rozpatrywana przez sąd w tej samej instancji. Nakaz traci moc, natomiast sama sprawa jest dalej prowadzona. Dzięki temu dłużnik, który nie zgadza się z żądaniami w pozwie ma możliwość odniesienia się do nich na rozprawie. Inaczej jest jeśli otrzymujemy nakaz zapłaty z EPU. Skuteczne wniesienie sprzeciwu umarza postępowanie. Wierzyciel ma jednak możliwość wniesienia skargi
o wznowienie postępowania. Wtedy e-sąd przekazuje sprawę do sądu właściwego ogólnie i od tego momentu to w nim będzie toczyła się sprawa.

Otrzymałem nakaz zapłaty - i co teraz?

Jak powinien wyglądać sprzeciw od nakazu zapłaty z sądu?

Sprzeciw od nakazu zapłaty należy wnieść w terminie 14 dni od doręczenia go dłużnikowi. Obowiązkowym elementem, który musi znaleźć się w sprzeciwie jest zakres zaskarżenia. Musimy więc ustosunkować się do tego, czy naszym zdaniem nakaz zapłaty jest częściowo czy w całości niezasadny. Oprócz tego możemy zamieścić uzasadnienie naszego stanowiska. Nie mamy jednak obowiązku przedstawiania dowodów już w sprzeciwie. Musimy także pamiętać o ogólnych regułach dotyczących pism procesowych. Są to przede wszystkim wniesienie pisma do odpowiedniego sądu – czyli tego, który wydał nakaz zapłaty, oznaczenia sygnatury sprawy, danych osoby wnoszącej sprzeciw oraz oznaczenie powoda. Sprzeciw od nakazu nie podlega opłacie, nie musimy więc dokonywać żadnej opłaty sądowej. Jeśli nie mamy pewności czy nasz sprzeciw został napisany prawidłowo, to warto zgłosić się po profesjonalną pomoc. Zyskujemy wtedy pewność, że w naszym sprzeciwie nie zabraknie żadnego istotnego elementu. 

Źródła:

  • Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1575 z późn. zm.),
  • Adamczuk, P. Pruś, M. Radwan, M. Sieńko, E. Stefańska, M. Manowska, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom I, Warszawa 2020,
  • E. Habryn-Chojnacka, Elektroniczne postępowanie upominawcze, ABC.

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń