Czym jest upadłość konsumencka i kto może z niej skorzystać?

2019-07-09

Osoby rozważające ogłoszenie upadłości konsumenckiej często pytają o to, jak wygląda ogłoszenie upadłości i kto może z niej skorzystać. Należy więc podkreślić, że wiele zależy od indywidualnej sytuacji dłużnika. Upadłość konsumencka jest jednak postępowaniem przewidzianym dla osób niewypłacalnych, bo to właśnie dzięki niemu mogą zyskać nawet całkowite oddłużenie. Czym jest upadłość konsumencka i kto może z niej skorzystać?

Co daje upadłość konsumencka?

Podczas wielu rozmów odbytych z osobami rozważającymi ogłoszenie upadłości konsumenckiej można dostrzec, iż bardzo wielu często zadaje sobie pytanie co tak naprawdę zyskają dzięki ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Na ile ogłoszenie upadłości odmieni ich życie i jak to życie będzie wyglądało.

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest stosunkowo prosta – upadłość konsumencka umożliwia rozpoczęcie życia z czystym rachunkiem finansowym, bez ciążącej egzekucji komorniczej bądź administracyjnej, bez konieczności ciągłego myślenia o posiadanym zadłużeniu i o szukaniu kolejnych sposobów na przysłowiowe „wyjście z długów”.

czym-jest-upadlosc-konsumencka-i-kto-moze-z-niej-skorzystac

Kiedy można ogłosić upadłość konsumencką?

Trudna sytuacja życiowa i majątkowa osób zadłużonych nie wynika jedynie z faktu samego zadłużenia. Osoby posiadające duże zadłużenie są bardzo często nękane i straszone przez firmy windykacyjne czy bezpośrednich wierzycieli, często poddani są egzekucji i  wprowadzani w błąd co do posiadanych praw. Taka sytuacja -  co oczywiste – u większości powoduje poczucie beznadziejności i braku widoków na poprawę sytuacji.

Ogłoszenie upadłości konsumenckej jest szansą dla osób niewypłacalnych, czyli takich które utraciły możliwość spłaty swoich pieniężnych zobowiązań. Przyczyny niewypłacalności mogą być różne - czasem dochodzi do niej w wyniku utraty pracy czy choroby dłużnika, a czasem są one splotem nieszczęśliwych wydarzeń i decyzji podjętych pod presją windykacji czy pośredników finansowych. Należy jednak pamiętać, że de facto jedyną przesłanką do tego, by sąd rozpatrzył wniosek o upadłość dłużnika pozytywnie jest posiadanie statusu osoby niewypłacalnej.

Jak wygląda ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Aby ogłosić upadłość konsumencką osoba niewypłacalna musi przygotować i złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości we właściwym sądzie rejonowym. We wniosku powinny znaleźć się wszelkie niezbędne informacje dotyczące dłużnika oraz okoliczności powstania zadłużenia, a także wskazanie wysokości zadłużenia oraz wierzycieli. Ponadto do wniosku należy dołączyć komplet dokumentów, które będą potwierdzały okoliczności zawarte we wniosku. Będą to przede wszystkim dokumenty dotyczące wierzytelności, czyli zadłużenia. Ponadto warto także dołączyć dokumenty poświadczające okoliczności związane z zadłużeniem, np. dokumentację medyczną w przypadku, gdy niewypłacalność jest skutkiem choroby. Po rozpatrzeniu wniosku upadłość dłużnika zostaje ogłoszona i swoje działania rozpoczyna syndyk. Następnie sąd wydaje postanowienie o ustaleniu planu spłaty wierzycieli, po którego wykonaniu długi upadłego zostają umorzone. Sąd może także umorzyć zobowiązania bez planu spłaty wierzycieli lub warunkowo umorzyć zobowiązania. 

czym-jest-upadlosc-konsumencka-i-kto-moze-z-niej-skorzystac

Upadłość konsumencka umarza zobowiązania

Upadłość konsumencka pozwala niemalże na całkowite umorzenie posiadanych długów. Całkowitemu umorzeniu podlegają bowiem wszystkie zobowiązania publiczne i prywatne. Są to więc wszelkie należności wynikające z umów bankowych, pożyczkowych, opłat abonamentowych, opłat za media, zaległości podatkowych czy zobowiązań z prowadzonej działalności gospodarczej. Umorzeniu podlegają więc wszystkie długi, które nie dotyczą alimentów, zobowiązań wynikających z naprawienia szkody lub orzeczonych wyrokami karnymi.

Upadłość konsumencka bez majątku

Powszechnie panuje przekonanie o tym, że aby ogłosić upadłość konsumencką dłużnik musi posiadać jakikolwiek majątek, który zostanie spieniężony podczas postępowania. Obecnie jednak nie stawia się przed dłużnikiem takiego wymogu. Jak już wspomniano de facto jedyną przesłanką jest niewypłacalność, a więc brak majątku nie stanowi przeszkody w ogłoszeniu upadłości. Co więcej, obecnie postępowania w których syndyk nie musi prowadzić licytacji składników masy upadłości trwają zdecydowanie krócej. 

Upadłość konsumencka to szansa

Poza umorzeniem posiadanych długów upadłość konsumencka nie ogranicza możliwości do podjęcia czy kontynuowania pracy. Przede wszystkim już w trakcie postępowania zawieszeniu ulegają toczące się postępowania egzekucyjne wobec dłużnika, a komornik nie może prowadzić swoich czynności. Długi nie wzrastają, gdyż odsetki nie są naliczane, a ewentualny plan spłaty wierzycieli jest dostosowywany do możliwości finansowych dłużnika i obejmuje jedynie część zadłuzenia. 

Warto zaznaczyć, iż dotąd w Polsce z Upadłości konsumenckiej skorzystało już ponad 22 500 osób. Ci ludzie obecnie wiodą już swoje życie prywatne, w tym finansowe, nie musząc przejmować się ciążącym zadłużeniem, którego nie są w stanie jakkolwiek uregulować. Przed złożeniem wniosku warto także skonsultować swoją sprawę ze specjalistą, tak aby mieć pewność, że wniosek zostanie przygotowany należycie, a my będziemy mieć wiedzę na temat samego przebiegu postępowania. 

 
 

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń