Jakie dokumenty dołączyć do wniosku o upadłość konsumencką?

2021-10-06

Bardzo istotnym elementem wniosku o upadłość konsumencką jest jego uzasadnienie. Powinno ono zawierać wszystkie ważne informacje, które miały wpływ na sytuację wnioskodawcy, w szczególności dotyczące jego sytuacji finansowej. Przytoczone w nim okoliczności należy potwierdzić poprzez dołączenie do wniosku odpowiednich załączników. Rodzaj dokumentów jest najczęściej uzależniony od indywidualnej sytuacji dłużnika. Jakie dokumenty należy więc przygotować i dołączyć do wniosku o upadłość osoby fizycznej?

Jakie dokumenty dołączyć do wniosku o upadłość konsumencką?

Aby wniosek o upadłość konsumencką został pozytywnie rozpatrzony należy przede wszystkim prawidłowo go uzupełnić i skompletować niezbędne dokumenty. Ilość oraz rodzaj dokumentów dołączonych do wniosku najczęściej zależy od okoliczności doprowadzających do niewypłacalności dłużnika i jego indywidualnej sytuacji finansowej oraz życiowej. W wielu sprawach dokumenty te będą się jednak powtarząć, dlatego zebraliśmy naistotniejsze informacje w zakresie tego, jakie dokumenty dołączyć do wniosku o upadłość konsumencką.

Jakie dokumenty dołączyć do wniosku o upadłość konsumencką?

Umowy pożyczek lub kredytów

Bardzo istotnym załącznikiem do wniosku o upadłość konsumencką są umowy pożyczek lub kredytów. To w nich znajdują się niezbędne informacje o zaciągniętym zobowiązaniu, jego wysokości oraz terminach płatności. Są one także źródłem informacji na temat wierzyciela danego dłużnika. Przy podpisaniu umowy każda ze stron, a więc także dłużnik, otrzymuje swój egzemplarz. Kopia umowy pożyczki lub kredytu będzie dla sądu potwierdzeniem istnienia danego zobowiązania.

Wezwania do zapłaty oraz informacje o cesji wierzytelności

Brak terminowego regulowania rat najczęściej skutkuje przesłaniem przez wierzyciela wezwania do zapłaty, a w przypadku dłuższego nieregulowania rat – także wypowiedzenia zawartej umowy. Te dokumenty także należy dołączyć do wniosku o upadłość, gdyż zawierają one informacje o aktualnym zadłużeniu Wnioskodawcy oraz dacie wymagalności zobowiązania. W przesyłanej przez wierzyciela korespondencji możemy także otrzymać informację o dokonanej cesji wierzytelności na rzecz innego podmiotu. Taka informacja również powinna znaleźć się we wniosku – dzięki niej możliwe będzie ustalenie obecnego wierzyciela.

Nakazy zapłaty i korespondencja komornicza

Brak wpłaty środków na rzecz wierzyciela może spowodować, że zdecyduje się on na dochodzenie należności z pomocą komornika. Wcześniej musi jednak uzyskać odpowiedni tytuł wykonawczy, np. nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Zarówno nakaz zapłaty jak i korespondencja przysyłana przez komornika mogą stanowić załączniki do wniosku o upadłość. Dzięki nim dłużnik może ustalić obecną wysokość zadłużenia na rzecz wierzyciela, a także informacje dotyczące toczącej się egzekucji. Należy także pamiętać, że również należności wynikające z opłaty egzekucyjnej podlegają umorzeniu w upadłości konsumenckiej.

Dokumenty potwierdzające przyczyny niewypłacalności

W zależności od indywidualnej sytuacji dłużnika, do wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej należy także dołączyć dokumenty potwierdzające przyczyny niewypłacalności. Jeśli utrata płynności finansowej, a w konsekwencji niewypłacalność dłużnika były spowodowane np. chorobą, to do wniosku warto dołączyć dokumentację medyczną. Gdy przyczyną narastającego zadłużenia jest utrata pracy, to istotnym załącznikiem będą m.in. świadectwa pracy. Problemy z regulowaniem zobowiązań mogą być także spowodowane obniżeniem zarobków (np. przez pandemię) – wtedy wnioskodawca może dołączyć zaświadczenie o dochodach. 

Jakie dokumenty dołączyć do wniosku o upadłość konsumencką?

Akty własności, umowy darowizny oraz poświadczenia dziedziczenia

Wniosek o upadłość musi zawierać informację o posiadanym przez dłużnika majątku. Aby potwierdzić informacje w nim zawarte należy więc dołączyć także dokumenty świadczące o własności, np. akt własności czy umowa darowizny. Bardzo często źródłem posiadania przez dłużnika majątku jest otrzymany w przeszłości spadek. Wtedy istotnym dokumentem będzie poświadczenie dziedziczenia. Należy także dołączyć posiadane umowy kupna (np. samochodu) czy faktury, które potwierdzą, że dana rzecz należy do wnioskodawcy.

Jak zgromadzić dokumenty potrzebne do wniosku o upadłość?

Zgromadzenie wszystkich wspomnianych dokumentów często okazuje się problematyczne. Upływ czasu czy wielokrotne przeprowadzki i wiążące się z tym zmiany adresu to tylko niektóre przyczyny utrudniające skompletowanie załączników. Jeśli więc nie posiadamy umów czy wezwań, to kontakt z wierzycielami lub organami egzekucyjnymi może okazać się nieunikniony. Warto wtedy skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy pomagają w zebraniu wszystkich niezbędnych dokumentów oraz dopilnują, aby żaden istotny załącznik nie został pominięty. Informacje o tym, jakie dokumenty dołączyć do wniosku o upadłość konsumencką w danej sprawie są bardzo istotne. Odpowiednie skompletowanie dokumentów jest niezbędne do sprawnego rozpatrzenia wniosku oraz prowadzenia dalszych etapów postępowania.    

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń