Upadłość powstrzymuje egzekucję

2021-01-12

Bardzo często zgłaszający się do nas Klienci zmagają się z prowadzonymi od lat egzekucjami komorniczymi. Powtarzamy im wtedy, że upadłość konsumencka pomaga nie tylko w oddłużeniu. Jedną z korzyści jaką otrzymuje dłużnik po ogłoszeniu upadłości jest wstrzymanie prowadzonych przez komornika egzekucji poprzez zawieszenie postępowania. Jak dokładnie wygląda ten proces?

Upadlość konsumencka a komornik

Postępowanie egzekucyjne jest prowadzone przez komornika w celu odzyskania wymagalnych zaległości. Podstawą działania komornika jest złożenie przez wierzyciela wniosku o wszczęcie egzekucji. Należy jednak pamiętać, że aby wierzyciel działał z pomocą komornika musi posiadać tytuł wykonawczy, który jest wydawany przez sąd. Najczęściej dłużnik zostaje poinformowany o decyzji sądu poprzez otrzymanie nakazu zapłaty. Jeśli pomimo nakazu dłużnik nie wywiąże się z zobowiązania i nie spłaci zadłużenia, to wierzyciel może udać się do komornika. Należności może on dochodzi ze składników majątkowych, takich jak ruchomości, wynagrodzenie o pracę, rachunki bankowe, wierzytelności czy nieruchomości. Komornik jest jednak zobowiązany do pozostawienia odpowiednich środków niezbędnych dłużnikowi do życia i normalnego funkcjonowania. Z tego względu istnieją pewne wyłączenia z majątku dłużnika, z których egzekucja nie może być prowadzona, np. pieniądze z wynagrodzenia w określonej wysokości, zapasy żywności czy też przedmioty urządzenia domowego (np. ubrania).

Upadłość powstrzymuje egzekucję

Czy upadłość konsumencka powstrzymuje egzekucję komorniczą?

Dłużnik decydujący się na ogłoszenie upadłości musi złożyć odpowiednio wypełniony wniosek o upadłość konsumencką do właściwego sądu. Później wnioskodawca oczekuje na rozpatrzenie wniosku przez sąd, który postanowieniem ogłasza upadłość. Pozytywne rozpatrzenie to nie tylko krok w stronę oddłużenia, ale również wstrzymanie egzekucji. Zawieszenie czynności komornika następuje z mocy prawa – art. 146 ustawy Prawo upadłościowe wprost wskazuje, że postanowienie sądu wstrzymuje jego działania. Kluczowym momentem postępowania jest więc wydanie postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, ponieważ to postanowienie a nie wniosek złożony przez dłużnika wywołują skutki w postaci zawieszenia. Po ogłoszeniu upadłości komornik nie może podejmować żadnych czynności w stosunku do upadłego, jednak wszystkie przeprowadzone dotychczas działania pozostają w mocy, a wyegzekwowane środki przekazane wierzycielowi nie podlegają zwrotowi.

Postępowania podlegające zawieszeniu

Zawieszenie i umorzenie egzekucji dotyczy wszystkich wierzytelności, które są przedmiotem egzekucji wszczętej przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej. Nawet jeśli komornik rozpoczął egzekucję już po złożeniu wniosku, ale przed ogłoszeniem upadłości przez sąd, to postępowanie również zostaje zawieszone. Istotne jest również to, że komornik który prowadzi egzekucję jest zobowiązany do przelania wyegzekwowanych w postępowaniu środków na rzecz masy upadłości, jeśli nie zostały jeszcze wydane wierzycielowi. Po ogłoszeniu upadłości wierzyciel może nadal dochodzić swoich wierzytelności, powinien to jednak robić w postępowaniu upadłościowym.

Upadłość powstrzymuje egzekucję

Roszczenia podlegające zabezpieczeniu mimo upadłości

Istnieją pewne wyjątki, w których mimo wydania postanowienia o upadłości konsumenckiej komornik może zabezpieczyć środki z majątku upadłego. Takimi wyjątkami są sytuacje, gdy przeciwko dłużnikowi prowadzona jest egzekucja z tytułu należności alimentacyjnych. Podobnie jest w przypadku zobowiązań pochodzących z odszkodowań za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa czy śmierci – jeśli dłużnik ma obowiązek przekazywać określoną kwotę w postaci renty, to komornik może prowadzić swoje czynności w tym zakresie i zabezpieczyć odpowiednie środki.

Upadłość powstrzymuje egzekucję komorniczą

Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej sąd powinien skontaktować się z komornikiem prowadzącym egzekucję, właściwą izbą administracji skarbowej oraz oddziałem ZUS. Celem tego działania jest ochrona upadłego przez dalszą egzekucją. Sąd informuje organ o prowadzonym postępowaniu upadłościowym oraz wydanym postanowieniu. Dzięki temu organy prowadzące egzekucję zostają niezwłocznie poinformowani o wstrzymaniu dalszych czynności, a dłużnik nie musi obawiać się, że postanowienie nie dotrze do tych organów.

Źródła:

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń