Upadłość konsumencka 2020

2020-01-19 23:42:22

Już 24 marca 2020 roku zacznie obowiązywać zasadnicza część ustawy z dnia 30 sierpnia 2019 r., o zmianie ustawy Prawo upadłościowe oraz niektórych innych ustaw. Oznacza to szereg zmian w przeprowadzaniu tzw. upadłości konsumenckiej. Co się dokładnie zmieni? Zmieni się wiele, o czym piszemy poniżej.

Upadłość konsumencka warunki

W obecnie obowiązującym stanie prawnym sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w sytuacji, gdy dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności wskutek rażącego niedbalstwa bądź umyślności. Owe „rażące niedbalstwo” (rzadziej „umyślność”), którego może dopatrzyć się sąd jest dziś dla wielu największą przeszkodą w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.

W „nowej” upadłości konsumenckiej powyższy problem znika. Sąd wydając postanowienie o ogłoszeniu upadłości będzie mógł badać jedynie to, czy dany dłużnik jest niewypłacalny. Przesłanki rażącego niedbalstwa czy umyślności nie będą już powodowały oddalenia wniosku o upadłość. Podsumowując – niemalże każdy niewypłacalny dłużnik będzie mógł skorzystać z przywileju upadłości konsumenckiej.

Upadłość konsumencka 2020

Upadłość konsumencka dla osób prowadzących działalność gospodarczą

Poszerzony krąg podmiotów mogących ogłosić upadłość konsumencką to kolejna z istotnych zmian. Obecnie osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nie mogą ogłosić upadłości konsumenckiej, natomiast osoby, które działalności gospodarczej nie prowadzą, jednak prowadziły ją w ostatnich 10 latach chcąc skorzystać z upadłości konsumenckiej muszą wykazywać jej zasadność względami słuszności bądź względami humanitarnymi. W nowym stanie prawnym osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą będą mogły ogłosić upadłość konsumencką w bliźniaczy sposób do zwykłych konsumentów. Ministerstwo Sprawiedliwości szacuje, iż w ciągu najbliższych lat liczba ogłoszonych tzw. upadłości konsumenckiej przekroczy 30 000 rocznie wobec obecnych niespełna 10 000 w roku 2019.

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Aby ogłosić upadłość konsumencką należy włożyć odpowiedni wniosek do właściwego sądu rejonowego. Wniosek musi zostać przygotowany na specjalnym formularzu i powinien zawierać wszelkie niezbędne informacje dotyczące dłużnika, w tym przede wszystkim informację o jego zadłużeniu. Wniosek jest bardzo istotnym elementem postępowania, to na jego podstawie sąd może ogłosić upadłość dłużnika. Warto więc przy jego przygotowaniu skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej, tak aby mieć pewność, że nasz wniosek zostanie sporządzony prawidłowo. Następnie jest on rozpatrywany przez sąd. Jeśli w ocenie sądu zajdą niezbędne przesłanki, upadłość konsumencka dłużnika zostanie ogłoszona.

Upadłość konsumencka 2020

Upadłość konsumencka 2020 i co dalej

Powyżej opisane zmiany są niewątpliwie pozytywne z perspektywy dłużników. W nowej ustawie pojawiają się jednak zmiany, które przez dłużników mogą być oceniane gorzej. Mianowicie do okresu 7 lat zostanie wydłużony maksymalny okres planu spłaty wierzycieli. Obecnie maksymalny okres wynosi 3 lata. Wydłużeniu z obecnych 3 lat mogą ulec plany spłaty dłużników wobec których sąd dopatrzy się opisywanych powyżej przesłanek rażącego niedbalstwa czy umyślności. Sytuacja dla osób, które nijako zawiniły w swojej niewypłacalności będzie wyglądała mniej w sposób następujący – jeśli dany dłużnik zawinił w swojej niewypłacalności, będzie mógł ogłosić upadłość, jednak będzie musiał się liczyć z wydłużeniem okresu planu spłaty do nawet 7 lat.

Nowa procedura upadłości konsumenckiej jest niewątpliwie bardzo dużą zmianą legislacyjną. Ustawa bowiem zmieni w istotny sposób położenie dłużników, ale i wierzycieli. Powyższe wyjaśnienia są jedynie częściowe i skupiają się na elementach najbardziej istotnych, natomiast zmian jest o wiele więcej, część z nich opisywaliśmy również tutaj. W razie nasuwania się pytań co do niebawem obowiązującej nowelizacji zapraszamy do kontaktu z Zespołem naszej Kancelarii.

Archiwum

Tagi

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar

Wpisz swoje dane a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń