Upadłość działalności gospodarczej (firmy)

Jesteśmy Kancelarią specjalizującą się w zakresie prawa upadłościowego. Świadcząc swoje usługi wspierajamy naszych Klientów począwszy od wnikliwej analizy sprawy, aż do prawomocnego umorzenia zobowiązań. 

Postępowanie upadłościowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą przepisy przewidują dwie drogi prowadzenia postępowania – upadłość na zasadach ogólnych (gospodarcza), a także – o wiele korzystniejsza droga – upadłość osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Mówimy więc o popularnej upadłości konsumenckiej, z której od marca 2020 roku mogą korzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Popularna upadłość konsumencka jest obecnie najkorzystniejszą dla dłużnika drogą do umorzenia posiadanego zadłużenia. Dlaczego najkorzystniejszą? Przede wszystkim nadrzędnym celem postępowania jest uzyskanie oddłużenia przez dłużnika. Skarb Państwa pokrywa koszty postępowania sądowego, nadto dłużnik uzyskuje trwałą ochronę przed wierzycielami i egzekucją,

Skontaktuj się w celu analizy Twojej sprawy

Jakie są dalsze korzyści ogłoszeniu upadłości osoby fizycznej?

Podstawową korzyścią ogłoszenia upadłości jest umorzenie posiadanego zadłużenia po zakończeniu postępowania. Ponadto w dniu ogłoszenia upadłości dłużnik otrzymuje ochronę przed wierzycielami, z mocy prawa umarzane są ewentualne egzekucje. Co istotne - dłużnik w trakcie postępowania może wrócić do prowadzenia działalności gospodarczej bądź podjąć pracę w oparciu o umowę o pracę, zlecenie, czy inne formy zatrudnienia.

Kto może skorzystać z ogłoszenia upadłości działalności gospodarczej?

Z upadłości osoby fizycznej mogą skorzystać wszystkie osoby posiadające wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Oznacza to, że każda osoba, która:

  • prowadzi działalność gospodarczą,  
  • prowadziła działalność w przeszłości,
  • posiada zawieszoną działalność gospodarczą,

może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości i uzyskać oddłużenie. Dzięki nowelizacji Prawa upadłościowego przedsiębiorcy mogą korzystać z uproszczonej procedury.

Etapy postępowania o ogłoszenie upadłości działalności gospodarczej

  • Przed złożeniem wniosku o upadłość należy zamknąć działalność gospodarczą, co pozwoli na skorzystanie przedsiębiorcy z uproszczonego postępowania dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
  • Postępowanie upadłościowe inicjowane jest wnioskiem składanym przez dłużnika do właściwego sądu upadłościowego.
  • Sąd rozpatrujący wniosek ocenia sytuację dłużnika w zakresie niewypłacalności. Jest to podstawowa przesłanka przemawiająca za ogłoszeniem upadłości dłużnika.
  • Sąd rozpatruje wniosek na posiedzeniu niejawnym, co oznacza, że dłużnik nie musi stawiać się w sądzie. Sąd może również zdecydować o przesłuchaniu dłużnika – wówczas wizyta w sądzie będzie konieczna.
  • W przypadku stwierdzenia niewypłacalności Sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości.
  • Wydanie postanowienia oznacza rozpoczęcie tzw. właściwego postępowania upadłościowego, którego celem jest oddłużenia wnioskodawcy.

Skontaktuj się w celu analizy Twojej sprawy

Koszt złożenia wniosku o upadłość działalności gospodarczej

Wniosek o ogłoszenie upadłości podlega opłacie sądowej w wysokości 30 zł. Poza ewentualną opłatą skarbową od pełnomocnictwa (17 zł) przepisy nie przewidują innych obowiązkowych opłat, które dłużnik musiałby ponieść.

Jak skorzystać z pomocy w ogłoszeniu upadłości działalności gospodarczej?

Nasza Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw z zakresu prawa upadłościowego. Umożliwiamy analizę sprawy, podczas której klient dowiaduje się, czy w jego sytuacji możliwe będzie skorzystanie z postępowania upadłościowego. Po przeprowadzonej analizie w Kancelarii oferujemy kompleksowe wsparcie naszej Kancelarii w przeprowadzeniu postępowania.

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar

Wpisz swoje dane a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń