Wniosek o upadłość konsumencką - o czym należy pamiętać?

2021-06-11

Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej inicjuje postępowanie upadłościowe, dlatego ważne jest jego prawidłowe przygotowanie. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, żeby zawarte w nim informacje były zgodne z prawdą. Do wniosku powinny także zostać dołączone wszelkie istotne dokumenty, np. te potwierdzające istnienie zadłużenia. Nie można także zapomnieć o opłacie podstawowej. O czym więc należy pamiętać przy przygotowywaniu wniosku o upadłość konsumencką?

Co musi zawierać wniosek o upadłość konsumencką?

Wszystkie niezbędne elementy wniosku o upadłość konsumencką zostały wprost wskazane w art. 4912 ust. 4 ustawy Prawo upadłościowe. Przede wszystkim we wniosku należy podać dane identyfikacyjne wnioskodawcy, czyli imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, numer PESEL, a także numer NIP, jeśli dłużnik miał taki numer w ciągu 10 lat przed dniem złożenia wniosku. Wnioskodawca musi także zawrzeć wszelkie informacje na temat posiadanego majątku, w tym m.in. miejsce jego położenia, szacunkową wycenę, a także informacje o ewentualnych zabezpieczeniach. Istotnym elementem jest spis wierzycieli, w którym dłużnik uwzględnia dane dotyczące wysokości zadłużenia, daty wymagalności oraz adres wierzyciela. Ustawodawca zobowiązuje także m.in. do podania informacji o czynnościach prawnych dokonywanych w ciągu dwunastu miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Wniosek o upadłość konsumencką - o czym należy pamiętać?

Wszystkie dane należy umieścić na wzorze obowiązującego formularza, który można pobrać ze strony rządowej. Wniosek powinien być także należycie uzasadniony. Na samym końcu formularza znajduje się oświadczenie o prawdziwości danych zawartych we wniosku, które jest bardzo istotne z punktu widzenia odpowiedzialności dłużnika. Jeśli we wniosku poda on dane niezgodne  prawdą, ponosi on odpowiedzialność za szkody wyrządzone podaniem błędnych informacji.

Co dołączyć do wniosku o upadłość konsumencką?

Dokumenty dołączane do wniosku o upadłość konsumencką zależą od indywidualnej sytuacji dłużnika. Przede wszystkim do wniosku powinny zostać dołączone wszelkie informacje na temat zadłużenia Wnioskodawcy. Źródłem tych informacji mogą być np. umowy zawierane z bankami, wezwania do zapłaty czy też podpisywane z wierzycielami ugody. Gdy wobec dłużnika prowadzone jest postępowanie egzekucyjne, można także dołączyć przesyłaną przez komornika korespondencję. Poza tym należy także przedłożyć dokumenty związane z majątkiem dłużnika. W zależności od twierdzeń zawieranych w uzasadnieniu, dłużnik może dołączyć również dokumenty powiązane z przyczynami problemów finansowych, np. w postaci dokumentacji medycznej w przypadku choroby. Pamiętajmy, że załączniki do wniosku o upadłość mają na celu potwierdzenie informacji w nim wskazywanych. Sąd rozpoznając wniosek i ustalając później plan spłaty powinien otrzymać wszelkie niezbędne informacje dotyczące sytuacji finansowej i osobistej dłużnika.

wniosek-o-upadlosc-konsumencka-o-czym-nalezy-pamietac

Opłata za wniosek o upadłość konsumencką

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, zgodnie z ustawą o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, podlega opłacie podstawowej. Obecnie opłata ta wynosi 30 zł i należy ją uiścić składając wniosek. Dodatkowo, jeśli wnioskodawca korzysta z pomocy pełnomocnika, powinien uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 zł.

Przy przygotowywaniu wniosku warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, tak aby uniknąć ewentualnych komplikacji. Doświadczenie oraz wiedza pomogą w sporządzeniu prawidłowego i rzetelnego uzasadnienia, wskażą niezbędne dokumenty, ale przede wszystkim zapewnią indywidualne podejście do sprawy i wsparcie na każdym etapie postępowania.

Źródła:

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń