Dla kogo jest upadłość konsumencka?

2021-02-23

Dzięki upadłości konsumenckiej wiele osób zyskało możliwość umorzenia posiadanego zadłużenia, którego nie są w stanie spłacić. Nowelizacja Ustawy Prawo upadłościowe w marcu 2020 r. dodatkowo uprościła całą procedurę, co pozwala na ogłoszenie upadłości jeszcze większej liczbie osób. Dla kogo więc jest upadłość konsumencka i w jakich okolicznościach można ją ogłosić?

Czy każdy dłużnik może ogłosić upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencką może ogłosić każda osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, czyli nie posiada swojej firmy. W celu ogłoszenia upadłości należy spałnić de facto jeden warunek - być osobą niewypłacalną. Niewypłacalność ma miejsce wtedy, gdy dłużnik nie jest w stanie regulować swoich wymagalnych zobowiązań. Jeśli więc osoba nie prowadzi działalności i posiada zobowiązania, których nie jest w stanie spłacić, może złożyć do odpowiedniego sądu wniosek o upadłość osoby fizycznej.

Dla kogo jest upadłość konsumencka?

Kto i kiedy może ogłosić upadłość konsumencką?

Bardzo często przyczyną niewypłacalności są zdarzenia losowe, które są niezależne od dłużnika. Przykładem może być chociażby utrata pracy, a w konsekwencji strata środków potrzebnych do regularnego spłacania zobowiązań. Czasem zdarza się również, że dłużnik bądź jego osoba najbliższa zachoruje, co także może wiązać się ze stratą możliwości zarobkowania. Środki które miały być przeznaczone dla wierzycieli są przekazywane na drogie leczenie lub rehabilitacje. Problemy finansowe mogą doprowadzić do tego, że wpadniemy w tzw. spiralę zadłużenia. Zaciąganie nowych zobowiązań na spłatę poprzednich bardzo często jest rozwiązaniem proponowanym przez przedstawicieli banków czy instytucji pożyczkowych. Warto jednak pamiętać, że to ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest korzystniejszym wyjściem dla osoby niewypłacalnej, nawet jeśli posiada tylko jednego wierzyciela. Dzięki upadłości ustabilizuje się jej sytuacja finansowa, wstrzymane zostaną egzekucje komornicze, a przede wszystkim zyska ona oddłużenie.

Upadłość konsumencka przedsiębiorców

W obecnym stanie prawnym również niektórzy przedsiębiorcy mogą ogłosić upadłość konsumencką. Podstawowym warunkiem do ogłoszenia upadłości jest jednak wykreślenie osoby prowadzącej działalność z odpowiedniego rejestru, co jest równoznaczne z zakończeniem działalności. Dłużnik musi także być niewypłacalny, gdyż to od oceny stanu niewypłacalności zależy wydanie postanowienia. Nie ma jednak znaczenia, czy zobowiązania powodujące niewypłacalność pochodzą z zakończonej działalności gospodarczej, czy są zobowiązaniami prywatnymi.

Kiedy przedsiębiorca może ogłosić upadłość konsumencką?

Do ogłoszenia upadłości konsumenckiej przez przedsiębiorcę może dojść wtedy, gdy znajdzie się on w trudnej sytuacji, np. przez lockdown. Długotrwałe zamknięcie skutkuje brakiem dochodów, a mimo to przedsiębiorcy muszą ponosić stałe koszty związane z utrzymaniem firmy. Łatwo jest więc popaść w zadłużenie. Może się także zdarzyć, że wycofa się kontrahent z którym od dawna współpracowaliśmy, czy też odejdzie kluczowy pracownik, bez którego biznes nie prosperuje tak, jak wcześniej. Wszystkie te sytuacje bezpośrednio wpływają na sytuację finansową osoby prowadzącej działalność. Jeśli więc przedsiębiorca popadnie w niewypłacalność, upadłość konsumencka może być jego rozwiązaniem na oddłużenie.

Dla kogo jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka wspólników spółek oraz członków zarządu

Dzięki temu, że członkowie spółki cywilnej uważani są za przedsiębiorców mają oni możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Sama spółka nie może ogłosić upadłości, gdyż nie jest odrębnym podmiotem prawnym. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by w razie niewypłacalności to wspólnicy złożyli wniosek o upadłość. O ogłoszenie upadłości mogą starać się również wspólnicy spółek osobowych, czyli spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej oraz komandytowo-akcyjnej. W tym przypadku trzeba jednak dokładnie rozważyć wszystkie możliwości, gdyż upadłość może mieć kluczowe znaczenie dla dalszego funkcjonowania samej spółki. Upadłość konsumencką mogą ogłosić także byli członkowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, na których ciążą zobowiązania zaciągnięte w ramach działalności spółki.

Co daje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Przede wszystkim ogłoszenie upadłości konsumenckiej umożliwia całkowite oddłużenie. Dodatkowo postępowanie wstrzymuje egzekucję oraz naliczanie odsetek, a także stabilizuje sytuację finansową osoby upadłej. Korzyści płynących z ogłoszenia upadłości jest wiele, warto więc dobrze przygotować się do postępowania upadłościowego oraz odpowiednio sporządzić wniosek o upadłość. Zalecamy skorzystanie z  pomocy profesjonalistów, którzy dzięki swojemu doświadczeniu wiedzą na co zwrócić szczególną uwagę. Fachowa wiedza może się okazać niezastąpionym wsparciem oferowanym na każdym etapie postępowania.  

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń