Jak wygląda życie po ogłoszeniu upadłości?

2022-06-27

Nasi Klienci często zastanawiają się, jak będzie wyglądać ich życie po upadłości konsumenckiej. Przede wszystkim należy wskazać, że tuż po ogłoszeniu upadłości toczy się jeszcze właściwe postępowanie upadłościowe, a następnie etap po którym dłużnik zyskuje oddłużenie. Jednak jeszcze w trakcie postępowania zmienia się sytuacja osobista dłużnika. Jak więc wygląda życie po upadłości konsumenckiej?

Jak wygląda życie po upadłości konsumenckiej?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej rozpoczyna tzw. właściwe postępowanie upadłościowe, na którego etapie swoje zadania podejmuje m.in. syndyk. Wówczas podstawowym obowiązkiem upadłego jest współpraca z syndykiem. Już na tym etapie dłużnik zyskuje ochroną przez egzekucją komorniczą oraz postępowaniami sądowymi. Zwieńczeniem tego etapu jest przedstawienie przez syndyka projektu planu spłaty wierzycieli, a następnie przekazanie projektu do sądu upadłościowego. To właśnie od decyzji sądu zależy jak będzie wyglądać kolejny krok po ogłoszeniu upadłości.

Jak wygląda życie po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Umorzenie zobowiązań w upadłości konsumenckiej

Po złożeniu projektu planu spłaty wierzycieli bądź umorzenia zobowiązań bez planu spłaty sąd dokonuje ponownej oceny sytuacji upadłego. Tym razem skupia się jednak na możliwościach zarobkowych oraz kwestią przeznaczania części dochodu na rzecz planu spłaty. W rzeczywistości plan spłaty obejmuje jedynie niewielką cześć zadłużenia i jest dostosowywany do możliwości finansowych upadłego. Jeśli więc sąd wyda postanowienie o ustaleniu planu spłaty wierzycieli, to upadły będzie mógł go realizować bez uszczerbku dla koniecznych potrzeb. Po jego wykonaniu umorzone zostaną długi upadłego. Sąd może także wydać postanowienie o umorzeniu zobowiązań bez planu spłaty. Wówczas dłużnik nie będzie realizował żadnych wpłat, a zobowiązania upadłego zostaną umorzone w całości. Sąd może także wydać postanowienie o warunkowym umorzeniu zobowiązań, co również wiąże się z oddłużeniem osoby upadłej.

Życie bez zadłużenia po upadłości konsumenckiej

Podstawową zmianą w życiu dłużnika po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej oraz całkowitym zakończeniu całego postępowania jest życie bez zadłużenia. Po wykonaniu planu spłaty dłużnik nie zostaje także w żaden sposób ograniczony w zakresie nabywania majątku, w tym również nieruchomości. Może nadal podjemować zatrudnienie, a polepszenie sytuacji finansowej upadłego nie będzie wypływało na umorzone w przeszłości zobowiązania. Co istotne ogłoszenie upadłości nie stanowi żadnej przeszkody w otworzeniu działalności gospodarczej, nawet jeśli zobowiązania upadłego pochodziły właśnie z prowadzonej w przeszłości działalności. Należy jednak pamiętać, że informacja o upadłości będzie widniała w BIK, co może stanowić trudność w pobraniu w przyszłości nowych zobowiązań. Nie istnieją jednak żadne formalne przesłanki, które uniemożliwiałyby uzyskanie np. kredytu. Jeśli bank pozytywnie oceni zdolność kredytową, to nic nie stoi na przeszkodzie w uzyskaniu kredytu.

Jak wygląda życie po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Działania wierzycieli po upadłości konsumenckiej

Osoby, które zastanawiają się jak wygląda życie po upadłości konsumenckiej często pytają, jakie działania mogą podejmować wierzyciele w trakcie i po postępowaniu. Już na etapie postępowania upadłościowego działania komorników są wstrzymywane, a działania wierzycieli zostają ograniczone do postępowania upadłościowego. Gdy następuje etap planu spłaty wierzycieli, a później umorzenie zobowiązań, wierzyciele nie mogą w żaden sposób dochodzić spłaty umorzonych wierzytelności. Oznacza to także koniec wezwań do zapłaty czy korespondencji o toczących się postępowaniach. Nasze doświadczenie wskazuje, że  jeszcze w trakcie postępowania wizyty osób z windykacji oraz telefony od wierzycieli zostają ograniczone do minimum. 

Jak ogłosić upadłość konsumencką i uzyskać oddłużenie?

Aby ogłosić upadłość konsumencką i uzyskać oddłużenie należy złożyć wniosek do właściwego sądu. Wniosek musi zawierać wszelkie niezbędne, wskazane w ustawie Prawo upadłościowe informacje, powinny zostać do niego dołączone odpowiednie dokumenty (np. dotyczące zadłużenia dłużnika). Upadłość konsumencka jest postępowaniem przewidzianym dla osób niewypłacalnych, czyli takich, które utraciły możliwość regulowania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Przed złożeniem wniosku warto jednak skonsultować swoją sprawę ze specjalistą. Nieistotne z punktu widzenia dłużnika czynności mogą wpłynąć na niekorzyść w trakcie postępowania, a z pomocą profesjonalisty postępowanie może przebiec sprawniej i obyć się bez dodatkowych stresów.

 

 

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń