Wypadek drogowy - likwidacja szkody

2020-11-26

Wypadek drogowy wiąże się z licznymi kosztami związanymi przede wszystkim z naprawą uszkodzonego samochodu. Odpowiedzialnym za likwidację szkody jest zakład ubezpieczeń sprawcy wypadku. Bardzo często zdarza się, że przez wypadek ponoszone są także dodatkowe koszty, niezwiązane bezpośrednio z naprawą pojazdu. Te wydatki również powinny zostać zwrócone. Co wchodzi więc w zakres procesu likwidacji szkody przez ubezpieczyciela?

Odszkodowanie po wypadku samochodowym - czym jest szkoda na mieniu?

Szkoda na mieniu to uszkodzenie części majątku w następstwie czyjegoś działania bądź zaniechania. Szkoda jest związana nie tyko z tym, co rzeczywiście zostało zniszczone, ale to także utracone korzyści, które moglibyśmy osiągnąć, gdyby ona nie nastąpiła. W wyniku wypadku drogowego zazwyczaj zniszczeniu ulega samochód. Jeśli uszkodzony pojazd może zostać naprawiony, mamy do czynienia ze szkodą częściową. Czasem jednak naprawa pojazdu jest nieekonomiczna, ponieważ jej koszty zdecydowanie przewyższają wartość samochodu. Może się też zdarzyć, że przywrócenie samochodu do stanu sprzed wypadku jest niemożliwe. W obu tych wypadkach następuje tzw. szkoda całkowita.

Wypadek drogowy - likwidacja szkody

Likwidacja szkody po wypadku drogowym - wycena poniesionej szkody

Odpowiedzialnym za naprawienie szkody jest zakład ubezpieczeniowy sprawcy wypadku.
Do niego należy także przeprowadzenie wyceny poniesionej szkody. Przede wszystkim należy wycenić, jaką wartość miał samochód przed wypadkiem. Podstawą ustalenia tej wartości jest średnia cen samochodów o takich samych parametrach, takim samym wyposażeniu i podobnej eksploatacji. Jeśli w wypadku dochodzi do powstania szkody częściowej, to zakład zobowiązany jest do pokrycia wszelkich kosztów związanych z naprawą samochodu. W przypadku szkody całkowitej ustalone odszkodowanie jest różnicą wartości samochodu sprzed zdarzenia oraz wartości uszkodzonego pojazdu (wraku).

Odszkodowanie po wypadku samochodowym - pojazd zastępczy

Gdy dochodzi do wypadku a w konsekwencji do uszkodzenia pojazdu, to odpowiedzialny za szkodę – czyli zakład ubezpieczeń sprawcy – zobowiązany jest do zapewnienia poszkodowanemu pojazdu zastępczego. Przysługuje on właścicielowi uszkodzonego samochodu na okres naprawy powstałej szkody. Zdarza się jednak, że naprawa samochodu jest niemożliwa lub też nieopłacalna, ponieważ koszty naprawy zdecydowanie przewyższają wartość pojazdu przez wypadkiem. W tej sytuacji zakład ubezpieczeń ma obowiązek zapewnić poszkodowanemu samochód w okresie niezbędnym do nabycia innego pojazdu mechanicznego. W rzeczywistości zazwyczaj jest to jednoznaczne z pokryciem poniesionych wydatków na najem samochodu zastępczego. Poniesione przez poszkodowanego koszty najmu powinny zostać pokryte za czas kiedy nie mógł on korzystać z uszkodzonego pojazdu służącego do wykonywania działalności zawodowej lub gospodarczej, a także do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych.

Odszkodowanie po wypadku samochdowoym - koszty holowania i płatnego parkingu

Odpowiedzialność za szkodę to nie tylko naprawa zniszczonego samochodu, ale także inne koszty, które są następstwem działania powodującego szkodę. Po wypadku drogowym bardzo często poszkodowany ponosi dodatkowe koszty związane m.in. z holowaniem uszkodzonego samochodu do warsztatu czy postojem wraku na płatnym parkingu na czas postępowania likwidacyjnego. Bez wypadku nie nastąpiłaby konieczność poniesienia tych kosztów. Zakład ubezpieczeniowy jest więc zobowiązany także do pokrycia tych wydatków, które są konsekwencją spowodowanego wypadku.

Wrak – kto jest za niego odpowiedzialny?

Po wycenie szkody na pojeździe może okazać się, że szkoda jest zbyt poważna by można było ją naprawić. W tej sytuacji pojawia się pytanie – kto jest odpowiedzialny za wrak? Mimo, że to ubezpieczyciel jest zobowiązany do naprawy szkody, to poszkodowany jest właścicielem wraku. Dlatego też to w jego interesie pozostaje kwestia sprzedaży, np. poprzez serwisy internetowe. Rola ubezpieczyciela ograniczona jest do wyceny wartości wraku. W praktyce jednak zdarza się, że ubezpieczyciele angażują się w sprzedaż np. poprzez wyszukanie potencjalnego nabywcy. Możliwość pomocy ze strony zakładu ubezpieczeń wynika z ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, w której przejmowanie i zbywanie przedmiotów zostało uznane za czynność ubezpieczeniową, która może wynikać z umowy ubezpieczenia. Należy także pamiętać, że właściciel powinien jak najszybciej podjąć czynności związane z zagospodarowaniem wraku, tak by spieniężyć pozostałości i uzyskać środki pozwalające na zakup innego samochodu. Szybkość działań jest o tyle istotna, że może mieć wpływ na zwrot ewentualnych poniesionych kosztów w związku z np. przechowywaniem wraku na płatnym parkingu. 

Wypadek drogowy - likwidacja szkody

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym?

Aby uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym należy zgłosić wszelkie swoje roszczenia do ubezpieczyciela. To właśnie ubezpieczyciel powinien wypłacić poszkodowanemu należne odszkodowanie, w tym roszczenia wskazywane powyżej. Zdarza się jednak, że ubezpieczyciel kwestionuje wydatki związane z naprawą szkody i nie zgadza się na wypłatę pełnej poniesionej sumy. Jeśli więc poszkodowany nie dojdzie do porozumienia z ubezpieczycielem na drodze pozasądowej, może starać się o uzyskanie pełnej należnej kwoty na ścieżce sądowej. 

Źródła:

  • Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 r. (sygn. III CZP 76/13)
  • M. P. Ziemiak, Kompensacja kosztów najmu pojazdu zastępczego w przypadku wystąpienia tzw. szkody całkowitej. Glosa do uchwały SN z dnia 22 listopada 2013 r., III CZP 76/13, PiP 2015, nr 8, s. 123-128.
  • D. Maśniak [w:] Komentarz do ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych [w:] Prawo ubezpieczeń gospodarczych. Tom I, Komentarz, wyd. II, red. M. Serwach, Warszawa 2010, art. 34.

 

Kategorie

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń