Wypadki drogowe

Czym jest wypadek drogowy?

Wypadek drogowy to zdarzenie w ruchu lądowym, w którym uczestniczy co najmniej jeden pojazd. Potocznie rzecz ujmując z wypadkiem drogowym mamy do czynienia przy okazji wszelakiego rodzaju stłuczek, kolizji drogowych, potrąceń czy innych zdarzeń w ruchu lądowym, w których uczestniczył choć jeden pojazd.

Co przysługuje osobie poszkodowanej w wypadku drogowym?

Poszkodowanemu w wypadku drogowym przysługują świadczenia mające na celu naprawienie doznanej szkody, w tym jej zadośćuczynieniu. Główne świadczenia i uprawnienia, których dochodzić może poszkodowany to:
odszkodowanie pieniężne równe kosztom naprawy pojazdu bądź innego mienia sprzed doznania szkody,

  • samochód zastępczy na czas naprawy, niezależnie od posiadanego pakietu polisy OC/AC co potwierdził Sąd Najwyższy w sprawie o sygn. akt III CZP 5/11),
  • zwrot utraconych korzyści przez co należy rozumieć m.in. utracony dochód w związku z przebywaniem na zwolnieniu lekarskim a także inne utracone i udowodnione korzyści, które nabył by poszkodowany jeśli nie doznałby szkody,
  • zwrot kosztów leczenia - zgodnie z art. 444 § 1 kodeksu cywilnego ,,W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia poszkodowany ma prawo do rekompensaty wszystkich związanych z tym wydatków„. Przytoczony przepis nadaje uprawnienie do zwrotu kosztów leczenia na co składają się wszelkie uzasadnione i celowe koszty leczenia, rehabilitacji oraz rekonwalescencji, które nie są finansowane ze środków publicznych. Należy przy tym jednak pamiętać, że można także żądać zwrotu kosztów poniesionych za leczenie w prywatnej klinice, jeśli można wykazać, że leczenie w prywatnej klinice było dla poszkodowanego celowe, bardziej korzystniejsze,
  • zadośćuczynienie za doznaną krzywdę a także za doznanie cierpienia fizyczne i psychiczne,
  • odszkodowanie i zadośćuczynienie dla osób bliskich zmarłemu,
  • renta – poszkodowanemu w razie zaistnienia okoliczności częściowej bądź całkowitej zdolności do pracy czy w razie sytuacji zwiększenia się potrzeb finansowych, poszkodowanemu przysługuje renta tymczasowa bądź wyrównawcza. Uprawnienie to wynika z brzmienia art. 444 § 2 k.c., zgodnie z którym: „Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty”.,

Jak mogę uzyskać odszkodowanie z tytułu wypadku drogowego?

W polskim systemie prawnym każdy posiadacz pojazdów mechanicznych ma obowiązek wykupienia tzw. polisy OC, czyli umowy odpowiedzialności cywilnej. Z tego powodu poszkodowani wskutek wypadków drogowych mogą – a w zasadzie powinni – dochodzić swojego roszczenia bezpośrednio od towarzystwa ubezpieczeniowego. W toku dochodzenia w pierwszej kolejności wykorzystuje się pozasądową drogę dochodzenia roszczenia, natomiast w przypadku braku rezultatu, poszkodowany powinien wstąpić na drogę sądową. Należy pamiętać, że sprawca szkody z uwagi na posiadanie ważnego OC, nie jest jednocześnie zwolniony z odpowiedzialności za spowodowaną szkodę. W razie uchylenia się towarzystwa ubezpieczeniowego od odpowiedzialności, poszkodowany może dochodzić zaspokojenia roszczenia bezpośrednio od sprawcy szkody. Bezpośrednio od sprawcy szkody należy dochodzić również w przypadku, gdy sprawca szkody nie posiadał polisy ubezpieczeniowej.

 

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar

Wpisz swoje dane a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń