Zawiadomienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej

2021-08-03

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wiąże się z obowiązkiem informacyjnym sądu oraz syndyka wobec niektórych podmiotów związanych z upadłym. Chodzi tutaj m.in. o wierzycieli upadłego, ale także o jego małżonka. Podmioty te mogą bowiem uczestniczyć w dalszych etapach postępowania. Kto i dlaczego otrzyma zawiadomienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej przez dłużnika?

Zawiadomienie wierzycieli o ogłoszeniu upadłości 

Jednym z podstawowych zadań syndyka jest kontakt z wierzycielami. Jest on odpowiedzialny m.in. za sporządzenie listy wierzycieli, bierze także udział w procesie zgłaszania wierzytelności. Pierwszym zadaniem w tym zakresie jest jednak obowiązek powiadomienia wierzycieli o tym, że ich dłużnik ogłosił upadłość konsumencką. Takie działanie ma na celu ochronę praw wierzycieli. Jest to jednak czynność wyłączenie informacyjna, gdyż samo postanowienie jest obwieszczane w stosownym Monitorze. To właśnie obwieszczenie powinno być podstawowym źródłem informacji wierzyciela. Syndyk dokonuje zawiadomienia na podstawie dokumentów, które dostarczane są mu przez dłużnika. Co istotne, dłużnik powinien pamiętać o tym, że celowe ukrywanie długu powoduje brak umorzenia takiego zobowiązania, dlatego też przy składaniu wniosku i współpracy z syndykiem należy uwzględnić każdą wierzytelność. Wysłanie zawiadomienia przez syndyka może pomóc w późniejszych ewentualnych próbach wszczęcia postępowania przez wierzycieli, którzy nie zgłosili swojej wierzytelności.

zawiadomienie-o-ogloszeniu-upadlosci

Zawiadomienie komornika ogłoszeniu upadłości

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wiąże się także ze zawieszeniem prowadzonych postępowań egzekucyjnych. W tym celu na syndyka nałożono obowiązek poinformowania komorników prowadzących egzekucję przeciwko upadłemu o jego upadłości. Zawiadomienie to powinno odbyć się w dniu ogłoszenia upadłości, przy zastosowaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Syndyk powinien więc posłużyć się pocztą elektroniczną, faksem lub telefonicznie skontaktować się z komornikiem. Dzięki temu organ egzekucyjny tuż po ogłoszeniu upadłości dokonuje zawieszenia postępowań, a upadły nie musi martwić się o zajęcia komornicze.

Zawiadomienie małżonka dłużnika o ogłoszeniu upadłości

Oprócz wierzycieli i komorników syndyk ma także obowiązek poinformowania o ogłoszeniu upadłości małżonka dłużnika. Obowiązek ten wynika z konsekwencji upadłości wobec małżonka upadłego, m.in. w zakresie ustroju wspólności majątkowej. Przede wszystkim zawiadomienie to ma chronić małżonka oraz umożliwić mu skorzystanie z dochodzenia należności z tytułu udziału w majątku wspólnym. Małżonek upadłego może zgłosić taką wierzytelność, dzięki czemu może zostać uwzględniony w planie spłaty wierzycieli. Zawiadomiony małżonek może także wytoczyć powództwo o ustalenie skuteczności wobec masy upadłości rozdzielności majątkowej, jeżeli została ona ustanowiona. Należy także pamiętać o tym, że w razie potrzeby małżonek upadłego ma możliwość złożenia własnego wniosku o upadłość.

Zawiadomienie o ogłoszeniu upadłości

Zawiadomienie banku dłużnika o ogłoszeniu upadłości 

Po ogłoszeniu upadłości syndyk dokonuje zawiadomienia banków i instytucji, z którymi dłużnik zawarł wcześniej umowę o udostepnienie skrytki sejfowej albo złożył pieniądze bądź inne przedmioty. Działanie to wynika z tego, że po ogłoszeniu upadłości to syndyk przejmuje majątek upadłego i on nim zarządza. Zgłoszenie to ma więc uniemożliwić upadłemu swobodne dysponowanie środkami pieniężnymi lub wartościowymi przedmiotami. Co ważne, upadły ma do dyspozycji środki wpływające m.in. z wynagrodzenia za pracę. Co prawda syndyk może zająć część wynagrodzenia, jednak jedynie tę część wchodzącą w skład masy upadłości. Będą to więc kwoty w wysokości maksymalnie połowy wynagrodzenia lub do wysokości trzech piątych wynagrodzenia w przypadku świadczeń alimentacyjnych. Należy jednak pamiętać, że od potrąceń wolna jest kwota minimalnego wygrodzenia. Oprócz banku dłużnika o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej są także informowane właściwa izba administracji skarbowej oraz właściwy oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Źródła:

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń