Majątek małżonka a upadłość konsumencka

2021-04-01

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nierozerwalnie wiąże się z pewnymi konsekwencjami w stosunku do majątku upadłego. Wątpliwości wśród klientów budzi jednak sytuacja małżonków, zwłaszcza gdy tylko jeden z nich jest osobą niewypłacalną i decyduje się na złożenie wniosku o upadłość. Pojawia się wtedy pytanie – co dzieje się z majątkiem małżonka upadłego?

Upadłość konsumencka małżonków

Wniosek o upadłość nie musi być składany przez obu małżonków – jeśli tylko jeden z nich posiada zobowiązania i jest niewypłacalny, to może on sam starać się o ogłoszenie upadłości. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli tylko jeden z małżonków decyduje się na postępowanie upadłościowe, to niektóre etapy postępowania mogą dotyczyć ich obojga. Przede wszystkim już z dniem ogłoszenia upadłości jednego z małżonków powstaje rozdzielność majątkowa – o ile nie była ona wcześniej ustanowiona odpowiednim aktem. Dominującym rodzajem małżeńskiego ustroju majątkowego jest jednak wspólność majątkowa. Ten rodzaj ustroju pociąga za sobą następstwa w postaci wejścia w skład masy upadłościowej majątku zgromadzonego w okresie trwania małżeństwa, w tym również majątku tego małżonka, który upadłości nie ogłosił.

Majątek małżonka a upadłość konsumencka

Skład masy upadłościowej – upadłość jednego z małżonków

Masa upadłościowa składa się z majątku dłużnika. Spieniężenie tego majątku ma doprowadzić do zebrania środków potrzebnych do zaspokojenia wierzycieli. W przypadku małżeństwa ogłoszenie upadłości nawet przez jednego małżonka powoduje, że również majątek wspólny małżonków znajdzie się w masie upadłości. Oznacza to, że przedmioty które zostały nabyte i zgromadzone w trakcie małżeństwa również będą podlegać spieniężeniu. Majątkiem wspólnym są m.in. wynagrodzenie za pracę, dochody z prowadzonej działalności czy też wierzytelności upadłego lub jego małżonka. Do masy nie będą zaliczać się jednak przedmioty, które służą małżonkowi upadłego do prowadzenia działalności, jeśli nie zostały nabyte w ciągu ostatnich dwóch lat przed dniem złożenia wniosku.

Wspólność majątkowa a upadłość konsumencka - co z majątkiem wspólnym?

Podział majątku wspólnego nie jest możliwy. Oznacza to, że po ogłoszeniu upadłości jednego z małżonków majątkiem zarządza i rozporządza syndyk masy upadłości. Istotne jest to, że małżonek upadłego nie bierze udziału w zarządzie, czyli wraz z upadłym tracą możliwość korzystania z mienia. Małżonek upadłego nie może rónież starać się o wyłączenie z masy upadłości przedmiotów, które otrzymałby gdyby dokonano podziału wspólnego majątku Majątek wspólny zostanie spieniężony, a uzyskana kwota zostanie przekazana na zaspokojenie wierzycieli. 

Majątek małżonka a upadłość konsumencka - ochrona małżonka upadłego

Ustawa Prawo upadłościowe przewiduje możliwość dochodzenia od upadłego odpowiedniej sumy pieniężnej, w wysokości odpowiadającej udziałowi we wspólnym majątku. Jeśli małżonek upadłego zdecyduje się na odzyskanie swoich należności, powinien on zgłosić wierzytelność sędziemu-komisarzowi. W ten sposób stanie się on jednym z wierzycieli upadłego i przy zaspakajaniu uzyskać należną część. Co do zasady udziały we wspólnym majątku są równe, wierzytelność małżonka powinna więc odpowiadać połowie jego wartości.

Majątek małżonka a upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka a rozdzielność majątkowa

Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku małżonków, którzy posiadają rozdzielność majątkową. Przede wszystkim ustrój rozdzielności majątkowej powoduje, że majątek nabywany po ustanowieniu rozdzielności należy do majątku osobistego małżonka. Wierzyciele jednego małżonka nie mogą więc uzyskać zaspokojenia z majątku drugiego małżonka. W celu ochrony wierzycieli ustawodawca wprowadził uznanie rozdzielności majątkowej za bezskuteczną, jeśli została zawarta w ciągu ostatnich dwóch lat przed złożeniem wniosku o upadłość. Oznacza to wejście w skład masy upadłościowej przedmiotów, które weszłyby do małżeńskiej wspólności majątkowej, jeśli umowa nie została by zawarta.

Źródła:

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń