Upadłość konsumencka a alimenty

2021-07-22

W trakcie postępowania upadłościowego upadły może występować w roli zarówno dłużnika jak i wierzyciela alimentacyjnego. Obowiązek alimentacyjny spoczywający na upadłym jak i uprawnienie do otrzymywania alimentów nie pozostają w trakcie postępowania bez znaczenia. Wpływają m.in. na kolejność zaspokojenia wierzycieli, końcowe oddłużenie upadłego czy możliwość dysponowania środkami. Upadłość konsumencka a alimenty - jakie znaczenie mają po w trakcie i po postępowaniu?

Upadłość konsumencka a alimenty - zadłużenie alimentacyjne

Przede wszystkim należy rozpocząć od tego, że jeśli dłużnik składający wniosek o ogłoszenie upadłości posiada zadłużenie z tytułu niezapłaconych alimentów, to musi liczyć się z tym, że zadłużenie to nie zostanie umorzone. Wynika to wprost z art. 49121 Ustawy Prawo upadłościowe, w którym ustanowiono katalog zobowiązań niepodlegających umorzeniu. Zobowiązanie alimentacyjne może jednak zostać uwzględnione na liście wierzytelności, dzięki czemu zostanie zaspokojone m.in. ze środków uzyskanych w trakcie likwidacji masy upadłościowej. Jeśli jednak środki nie pokryją całej należności, to wierzyciel, czyli osoba której alimenty przysługują, będzie mogła po zakończeniu postępowania dochodzić swoich należności z pomocą sądu jak i organów egzekucyjnych.

upadlosc-konsumencka-a-alimenty

Alimenty zaległe po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez osobę posiadającą zadłużenie alimentacyjne wiąże się z tym, że zadłużenie to może zostać uwzględnione na liście wierzytelności. Aby tak się stało wierzyciel, czyli osoba uprawniona do otrzymania alimentów, musi zgłosić swoją wierzytelność syndykowi. Osoba uprawniona może zgłosić wierzytelność samodzielnie, przez swojego pełnomocnika lub przedstawiciela ustawowego. Po uwzględnieniu zaległości alimentacyjnych na liście wierzytelności są one zaspokajane w pierwszej kolejności, zgodnie z regulacją o kolejności zaspakajania wierzycieli.

Alimenty bieżące po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej

Jeśli dłużnik posiadający obowiązek alimentacyjny ogłosi upadłość konsumencką, a jednocześnie nie posiada zadłużenia w zakresie tego obowiązku, to alimenty są dalej opłacane.  Spłata nie jest jednak dokonywana przez samego dłużnika, a przez syndyka dysponującego środkami dłużnika. Co istotne, należności alimentacyjne są zaspokajane przed innymi zobowiązaniami, czyli opłacane są w pierwszej kolejności. Ustawa wyznacza także maksymalną wartość alimentów, która może zostać wypłacona. Wynosi ona – w stosunku do każdego uprawnionego – kwotę do wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Upadłość konsumencka a alimenty

Upadłość konsumencka a pozew o alimenty

Postępowanie upadłościowe nie wpływa na możliwość pozwania upadłego w zakresie obowiązku alimentacyjnego. Wobec upadłego mogą więc toczyć się postępowania o ustanowienie obowiązku alimentacyjnego, ale również o zmianę czy wygaśnięcie tego obowiązku. Jeśli więc według osoby uprawnionej występują przesłanki do podwyższenia alimentów, to mimo ogłoszenia upadłości konsumenckiej, takie postępowanie może być prowadzone. Sam upadły może również zdecydować się na pozew o obniżenie ustanowionych alimentów. Co więcej, ustawa wprowadza także możliwość skierowania powództwa w zakresie zmiany orzeczenia bądź umowy alimentacyjnej przez syndyka. Takie rozwiązanie ma na celu m.in. unikanie sytuacji, w których upadły będzie pozbawiony możliwości wykonywania planu spłaty ze względu na wysokość zobowiązania alimentacyjnego.

Upadłość konsumencka a alimenty otrzymywane przez upadłego w trakcie postępowania

W trakcie postępowania upadłościowego upadły może występować także w charakterze osoby uprawnionej do otrzymywania alimentów. Upadły na podstawie ugody bądź wyroku sądowego będzie więc otrzymywał określoną sumę pieniędzy od osoby zobowiązanej do wypłaty. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że otrzymywane alimenty nie wchodzą w skład masy upadłości. W praktyce będzie to oznaczać, że dłużnik będzie mógł swobodnie dysponować otrzymywaną kwotą, nie zostanie ona przeznaczona na spłatę wierzycieli. 

Źródła:

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń