Upadłość konsumencka a hazard

2022-03-15

Osoby uzależnione od hazardu często mierzą się z wieloma problemami w życiu codziennym. W parze z problemami osobistymi najczęściej pojawiają się także problemy z zadłużeniem. Zaciąganie zobowiązań na spłatę poprzednich czy też na grę z nadzieją na wygraną mogą doprowadzić do niewypłacalności, która jest podstawową przesłanką do ogłoszenia upadłości. Czy hazardzista może ogłosić upadłość konsumencką?

Hazard patologiczny to choroba

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że hazard patologiczny to jednostka chorobowa, która według międzynarodowej klasyfikacji chorób jest zaliczana do zaburzeń nawyków i popędów. W praktyce przejawia się on na uprawianiu hazardu, który w życiu uzależnionego ma pierwszeństwo przed wszelkimi innymi czynnikami, takimi jak praca, rodzina czy spłata należności. Dodatkowo może pojawiać się przekonanie o własnych umiejętnościach, które umacniane jest – nawet rzadkimi – wygranymi. Osoby u których stwierdzono chorobę hazardu patologicznego bardzo często borykają się także z przymusem odegrania się – chory mimo prób nie potrafi się przed tym powstrzymać.

Co istotne z punktu widzenia ewentualnego zadłużenia, hazard patologiczny może wpływać na podejmowanie decyzji pod wpływem impulsu. Zaciągnie zobowiązań często jest wówczas dokonywane pochopnie, z nadzieją na wygraną i szybką spłatę zadłużenia. Osoba uzależniona może nie być świadoma konsekwencji swoich działań, a przekonanie o odegraniu się i wygranej w przyszłości może wpływać na uznawanie swojej trudnej sytuacji finansowej jako jedynie chwilowej. Jaki jest związek pomiędzy upadłością konsumencką a hazardem?

upadlosc-konsumencka-a-hazard

Upadłość konsumencka a hazard

Upadłość konsumencka to procedura, która pozwala osobom z nadmiernym zadłużeniem na umorzenie zobowiązań. W naszych publikacjach wielokrotnie wspominaliśmy o tym, że choroba może być przyczyną trudności w spłacie zobowiązań. Jeśli więc osoba posiadająca zadłużenie hazardowe zostanie zdiagnozowana pod kątem hazardu patologicznego, to może spełnić przesłanki do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Należy jednak pamiętać, że w razie postawienia wspomnianej diagnozy przez lekarza osoba chora powinna podjąć stosowne leczenie, w tym m.in. terapię. Leczenie powinno doprowadzić przede wszystkim do zaprzestania uczestnictwa w grach, w tym także dalszego zadłużania się. Co ważne, każdy wniosek jest zawsze rozpatrywany indywidualnie, powinien zostać także prawidłowo uzasadniony. Istotne będzie również dołączenie do wniosku wszelkich niezbędnych dokumentów, które będą potwierdzać zawarte w uzasadnieniu okoliczności. Warto jednak podkreślić, że osoba uzależniona od hazardu może ogłosić upadłość konsumencką.

 

Studium przypadku – upadłość konsumencka naszego klienta z powodu hazardu

Z końcem 2020 r. do naszej Kancelarii zgłosił się Klient, który posiadał zadłużenie wynoszące prawie 180 tysięcy złotych. Zadłużenie to było wynikiem uczestnictwa w grach hazardowych w ciągu ostatnich kilku lat, głównie w zakładach sportowych. Co istotne gry stanowiły dla naszego Klienta pewną odskocznię od problemów osobistych. W momencie wyczerpania oszczędności, które posiadał, nasz Klient zaciągał zobowiązania prywatne u rodziny oraz znajomych, pobierał także tzw. chwilówki. Zaciągane pożyczki uznawał jako inwestycję w przyszłość, kierując się przede wszystkim przekonaniem o szerokiej wiedzy w zakresie sportu. Przegrywanie powodowało u niego jeszcze większą pokusę do odegrania się i podejmowania kolejnych gier i zakładów.

upadlosc-konsumencka-a-hazard

Dzięki interwencji członków rodziny i ich wsparciu nasz Klient sięgnął po niezbędną pomoc i podjął konieczne leczenie. Stwierdzono u niego m.in. patologiczny hazard, który wiązał się z zaburzeniem nawyków i popędów. Schorzenie powodowało u niego trudności w powstrzymywaniu się przed podejmowaniem gry, a także oceny swoich decyzji jako właściwych bądź niewłaściwych. Pomimo poprawy stanu zdrowia oraz całkowitej rezygnacji z gier, nasz Klient pozostał z wysokim zadłużeniem, którego nie był w stanie spłacić. Po skonsultowaniu swojej sprawy w naszej Kancelarii podjął decyzję o złożeniu wniosku o upadłość, w czym skutecznie pomogli mu nasi specjaliści. Sąd rozpatrzył wniosek z korzyścią dla naszego Klienta i ogłosił jego upadłość, a następnie ustanowił wobec niego plan spłaty wierzycieli w wysokości 300 zł miesięcznie płatnych przez 36 miesięcy. Dzięki naszej współpracy wobec naszego Klienta nie uznano rażącego niedbalstwa, które mogłoby doprowadzić do wydłużenia planu spłaty. Ponadto ustalona kwota do spłaty stanowi jedynie ok. 6% całego zadłużenia, a prawie 170 tysięcy zostanie umorzone.

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń