Jakie długi mogą zostać umorzone w upadłości konsumenckiej?

2021-06-22

Jednym z podstawowych celów postępowania upadłościowego wobec osób fizycznych jest oddłużenie, które co do zasady jest uwarunkowane wykonaniem planu spłaty wierzycieli. Najczęściej jednak plan ten obejmuje jedynie część zadłużenia, natomiast pozostałe zobowiązania upadłego są umarzane. Od długów, które mogą zostać umorzone są jednak pewne wyjątki. Jakie długi mogą zostać umorzone w upadłości konsumenckiej?

Jakie długi mogą zostać umorzone w upadłości konsumenckiej?

Postępowanie upadłościowe jest przeprowadzane w celu oddłużenia wnioskodawcy, dlatego też po wykonaniu przez dłużnika ustalonego planu spłaty, pozostała część zobowiązań zostaje umorzona. Oznacza to, że od tej pory upadły nie jest już dłużnikiem i nie musi regulować pozostałych należności. Sąd może także postanowić o umorzeniu zobowiązań bez ustalania planu spłaty, jeśli w trakcie postępowania dojdzie do wniosku, że zachodzą do tego wszelkie niezbędne przesłanki. Co istotne, umorzeniu podlegają tylko te zobowiązania, które powstały przed ogłoszeniem upadłości.

Jakie długi mogą zostać umorzone w upadłości konsumenckiej?

Zobowiązania bankowe i pozabankowe

Najczęściej spotykanymi zobowiązaniami są te pochodzące z kredytów i pożyczek na rzecz banków i innych instytucji finansowych. Zobowiązania te często powstają w celu sfinansowania mniejszych lub większych potrzeb dłużników, np. konieczności pokrycia kosztownego leczenia, zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych czy nawet przeznaczenia środków na codzienne potrzeby. Zarówno zobowiązania bankowe jak i pozabankowe mogą zostać umorzone po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.

Zobowiązania z prowadzonej działalności gospodarczej

Upadłość konsumencką mogą także ogłosić byli przedsiębiorcy. Obecnie po wykreśleniu przedsiębiorcy z właściwego rejestru może on złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej, a jego postępowanie będzie prowadzone na zasadach stosowanych wobec konsumentów. Zdarza się, że osoby prowadzące działalność po jej zamknięciu pozostają z zobowiązaniami wobec byłych kontrahentów, nieopłaconymi fakturami czy też zobowiązaniami wobec banków. Dzięki upadłości konsumenckiej mogą zyskać oddłużenie, gdyż zobowiązania z prowadzonej w przeszłości działalności gospodarczej podlegają umorzeniu.

Zobowiązania podatkowe

Często problemy finansowe związane z prowadzoną działalnością przyczyniają się do powstania zaległości podatkowych po stronie przedsiębiorcy. Mogą się także pojawić zaległości na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorca, mimo zamknięcia działalności, będzie zobowiązany do uregulowania wszystkich należności. Istotne jest więc to, że również należności z tytułu niezapłaconych podatków lub nieopłaconych składek ubezpieczeniowych podlegają umorzeniu w upadłości konsumenckiej. Podobnie jest z innymi zobowiązaniami podatkowymi, związanymi np. z nieopłaconym podatkiem dochodowym przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Jakie długi mogą zostać umorzone w upadłości konsumenckiej?

Umorzenie długu przez sąd - zobowiązania prywatne 

Koszty związane z zaciągnięciem kredytu, a czasem również brak zdolności kredytowej mogą przyczynić się do podjęcia decyzji o zapożyczeniu się np. u znajomych czy rodziny. Taka pożyczka jest więc zobowiązaniem wobec osoby prywatnej, a nie instytucji bankowej. Mimo to obowiązkiem dłużnika jest podanie informacji o pożyczce we wniosku o ogłoszenie upadłości. Po wykonaniu planu spłaty, jeśli zobowiązanie prywatne nie zostanie w pełni zaspokojone, to podobnie jak zobowiązania na rzecz banków – zostanie umorzone.

Jakie długi nie podlegają umorzeniu?

Wśród wszystkich zobowiązań dłużnika należy rozróżnić również takie, które z mocy ustawy nie podlegają umorzeniu. Rodzaje tych zobowiązań zostały wprost wskazane w art. 49121 ust. 2 ustawy Prawo upadłościowe. Umorzeniu nie podlegają zobowiązania nałożone przez sąd karny, np. w postaci nawiązki, a także sądowe kary grzywny. Podobnie jest z rentą z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci. Mimo wykonania planu spłaty nie zostaną także  umorzone zobowiązania alimentacyjne oraz wszystkie pozostałe, których upadły umyślnie nie ujawnił w trakcie postępowania.

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń