Upadłość konsumencka a zadłużenie w ZUS i Urzędzie Skarbowym

2021-11-03

Liberalizacja Prawa upadłościowego sprawiła, że przewidziana dotychczas wyłącznie dla osób fizycznych procedura upadłości konsumenckiej stała się dostępna również dla przedsiębiorców. Osoby prowadzące działalność gospodarczą często posiadają zadłużenie z tytułu nieopłaconych składek ubezpieczeniowych, pojawiają się także problemy z zaległościami podatkowymi. Czasem zadłużenie w ZUS oraz Urzędzie Skarbowym dotyczy także osób fizycznych. W związku z tym nasuwa się pytanie – jak wygląda upadłość konsumencka a zadłużenie w ZUS i Urzędzie Skarbowym?  

Zobowiązania niepodlegające umorzeniu w upadłości konsumenckiej

Ustawa Prawo upadłościowe w art. 491(21) zawiera zamknięty katalog zobowiązań, które nie mogą zostać umorzone w postępowaniu upadłościowym. Przede wszystkim są to zobowiązania:

  • o charakterze alimentacyjnym,
  • wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołane choroby bądź niezdolność do pracy, kalectwo lub śmierć,
  • wynikające z orzeczonych przez sąd kar grzywny,
  • wynikające z obowiązku naprawienia szkody bądź zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,
  • wynikające z naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem lub wykroczeniem,
  • umyślnie ukryte zobowiązania, których upadły nie wskazał w postępowaniu.

W praktyce oznacza to, że dłużnik posiadający takie zadłużenie może uzyskać oddłużenie jedynie w zakresie innych zobowiązań, a te, mimo zakończenia postępowania, nie będą mogły zostać umorzone. Wśród wskazanych wyżej zobowiązań ustawodawca nie wskazał jednak należności wobec ZUS oraz Urzędu Skarbowego. Czy należności wobec te mogą więc zostać umorzone w upadłości konsumenckiej?

Upadłość konsumencka a zadłużenie w ZUS i Urzędzie Skarbowym

Upadłość konsumencka a zadłużenie w ZUS i Urzędzie Skarbowym

Brak wskazania we wspomnianym katalogu należności wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego oznacza, że należności te mogą zostać umorzone w upadłości konsumenckiej. Zadłużenie wobec ZUS może wynikać m.in. z nieopłaconych składek ubezpieczeniowych czy też pobierania nienależnych świadczeń. Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej często skupiają się na tym, by w pierwszej kolejności zaspokoić należności wobec kontrahentów. Dalsze funkcjonowanie działalności jest dla nich priorytetem. W takich sytuacjach często brakuje środków na opłatę obowiązkowych składek ubezpieczeniowych.

Wobec Urzędu Skarbowego zaległości powstają najczęściej z tytułu nieopłaconego podatku. Zadłużenie to może także dotyczyć osób fizycznych, które np. po sprzedaży nieruchomości nie opłaciły podatku dochodowego. Upadłość konsumencka jest odpowiednim rozwiązaniem dla osób posiadających wierzytelności o charakterze publicznoprawnym. Zostaną one ujęte w planie spłaty wierzycieli (jeśli zostanie ustalony), a po wykonaniu planu spłaty zadłużenie w ZUS i Urzędzie Skarbowym będzie podlegało umorzeniu.

Upadłość konsumencka a zadłużenie w ZUS i Urzędzie Skarbowym

Jakie korzyści daje upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to przede wszystkim oddłużenie. Celem całej procedury jest umorzenie zobowiązań osoby niewypłacalnej. Należy jednak pamiętać, że w trakcie postępowania ustawa zapewnia upadłemu kilka różnych środków ochronnych. Już w dniu ogłoszenia upadłości wszystkie postępowania egzekucyjne zostają zawieszone, a komornik musi wstrzymać wszystkie działania. Jeśli sytuacja dłużnika jest naprawdę trudna, to może on uzyskać całkowite oddłużenie bez ustalania planu spłaty. Sąd może wydać takie postanowienie wtedy, kiedy upadły posiada trwałą niezdolność do wykonywania wpłat w ramach planu spłaty. Sam plan spłaty jest także ustalany na miarę możliwości finansowych upadłego, a jeśli jego sytuacja ulegnie zmianie – plan spłaty również może zostać zmieniony. Warto więc skonsultować swoją sytuację pod kątem upadłości konsumenckiej z profesjonalistami, którzy dokładnie wyjaśnią całą procedurę.

Źródła:

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń