Odszkodowanie dla pasażera wypadku samochodowego

2021-12-15

Wypadki samochodowe których uczestnicy doznaja obrażeń zdarzają sie codziennie. Czasem obrażenia są niewielkie, a czasem obrażenia odniesione podczas wypadku wpływają na całe dalsze życie uczestnika. Poszkodowanym może zostać zarówno kierowca jak i pasażer samochodu. Pasażer, bez względu na to czy znajdował się w samochodzie sprawcy wypadku czy też w samochodzie poszkodowanego kierowcy, może ubiegać się o stosowne odszkodowanie. Jak więc wygląda odpowiedzialność odszkodowawcza i jakie jest odszkodowanie dla pasażera wypadku samochodowego?

Odpowiedzialność za szkodę pasażera wypadku samochodowego

Pasażer będący osobą poszkodowaną w wypadku samochodowym może ubiegać się od sprawcy zdarzenia stosownego odszkodowania. W kontekście odpowiedzialności kierowcy znaczenie ma m. in. charakter przewozu, czyli to czy przejazd był grzecznościowy czy odpłatny. Kierowca może bowiem odpowiadać na dwóch różnych zasadach – na zasadzie ryzyka lub na zasadzie winy. W zależności od sytuacji poszkodowany może być zobowiązany do udowodnienia winy kierowcy.

Odszkodowanie dla pasażera wypadku samochodowego

Odpowiedzialność na zasadzie ryzyka

Odpowiedzialność sprawcy wypadku na zasadzie ryzyka powstaje wtedy, gdy posiadacz pojazdu mechanicznego powoduje szkodę, bez względu na to czy ponosi on winę czy też nie. Jeśli powstałe szkody pozostają w związku z ruchem jego pojazdu, to jest on zobowiązany do naprawienia szkody, a pasażer nie musi udowodnić winy kierowcy. Jeśli w danym przypadku zaistnieją przesłanki egzoneracyjne, to odpowiedzialność może zostać wyłączona. Przykładem takiej przesłanki może być m. in. siła wyższa czy wyłączna wina poszkodowanego.

Odpowiedzialność na zasadzie winy

Odpowiedzialność na zasadzie winy występuje wtedy, gdy dochodzi do zderzenia się dwóch pojazdów mechanicznych lub w przypadku przewozu z grzeczności. W pierwszej sytuacji dochodzi do zderzenia, które spowodowane było niezgodnym z prawem działaniem, np. przekroczeniem dozwolonej prędkości. Przewóz z grzeczności jest natomiast przewozem nieodpłatnym i okazjonalnym. W obu przypadkach odszkodowanie może zostać przyznane wtedy, gdy szkoda wystąpiła z winy kierowcy pojazdu. W odróżnieniu do odpowiedzialności na zasadzie ryzyka, nie można jej wyłączyć.

Jakie roszczenia przysługują pasażerowi wypadku samochodowego?

Przede wszystkim pasażer może ubiegać o zwrot kosztów leczenia czy rehabilitacji, które poniósł na skutek wypadku. Zdarza się, że poszkodowany doznaje obrażeń wymagających długotrwałego pobytu w szpitalu, zakupu drogich leków czy prywatnej opieki medycznej. Pasażer wypadku może ubiegać się o zwrot całości poniesionych wydatków. Ponadto poszkodowanemu przysługuje zwrot utraconych zarobków, które mógłby osiągać gdyby nie powstała szkoda. Przykładem może być obniżenie zarobków w trakcie leczenia szpitalnego – wtedy pasażer może ubiegać się o stosowne wyrównanie. Poszkodowanemu przysługuje również zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, która przyjmuje postać jednorazowego świadczenia pieniężnego. Może ubiegać się także o rentę w przypadku zwiększenia się jego potrzeb lub utraty zdolności do pracy. Odszkodowanie dla pasażera wypadku samochodowego ma rekompensować poniesioną szkodę, dlatego wysokość odszkodowania będzie w każdym przypadku oceniana indywidualnie. 

Co gdy sprawcą wypadku jest osoba bliska?

Odszkodowanie za szkodę pasażera w wypadku samochodowym przysługuje również wtedy, gdy sprawca wypadku jest dla poszkodowanego osobą bliską, np. małżonkiem. Stosunki rodzinne łączące sprawcę oraz poszkodowanego nie powinny wpływać na powstanie i zakres odpowiedzialności sprawcy wypadku, a więc także na zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela. Co więcej, jeśli poszkodowany jest współwłaścicielem pojazdu, którym wyrządzono szkodę, takie odszkodowanie również będzie mu przysługiwało. W takim wypadku, co potwierdził Sąd Najwyższy w swojej uchwale, brak jest podstaw do wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela (uchwała SN z dnia 07.02.2008 r., III CZP 115/07). Jeśli więc powstanie szkoda, roszczenia pasażera – osoby bliskiej będą jak najbardziej zasadne.

Odszkodowanie dla pasażera wypadku samochodowego

Przyczynienie się do wypadku przez pasażera

Obowiązek naprawienia szkody powstałej wskutek wypadku może ulec zmniejszeniu, jeśli pasażer przyczynił się do wypadku lub do zwiększenia szkody. Odszkodowanie przysługujące pasażerowi może zostać wówczas obniżone. Istotnym jest ustalenie adekwatnego związku pomiędzy zachowaniem pasażera a powstałą szkodą lub zdarzeniem. Przykładem przyczynienia się do zwiększenia szkody może być podróżowanie bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Należy także pamiętać, że jeśli pasażer ponosi wyłączną winę za powstałe szkody, to posiadacz pojazdu może zostać całkowicie zwolniony z odpowiedzialności odszkodowawczej.

Jak uzyskać odszkodowanie dla pasażera wypadku samochodowego?

Roszczenie odszkodowawcze kieruje się najczęściej do ubezpieczyciela sprawcy szkody.  Aby uzyskać należne odszkodowanie dla pasażera wypadku samochodowego pasażer powinien wcześniej dokładnie przeanalizować swoją sytuację. Należy m.in. zbadać czy w danym przypadku mogło dojść do wyłącznej winy pasażera za powstałe szkody lub przyczynienia się do wypadku. Zasadne roszczenie należy odpowiednio udokumentować, m.in. poprzez dołączenie odpowiednich dowodów. Warto również skonsultować swoją sprawę z profesjonalistą, który spojrzy na zdarzenie obiektywnie. Spory z podmiotami ubezpieczającymi bywają bardzo trudne, dlatego wieloletnie doświadczenie może okazać się kluczem do uzyskania korzystnego rozwiązania.

Źródła:

  • Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 z późn. zm.),
  • Uchwała SN(7) z 7.02.2008 r., III CZP 115/07, OSNC 2008, nr 9, poz. 96,
  • A. Partyk, Odpowiedzialność za skutki wypadku komunikacyjnego może być oparta na zasadzie winy albo ryzyka , LEX/el. 2021,
  • M. Wałachowska, M. P. Ziemiak [w:] Kodeks cywilny. Komentarz. Tom III. Zobowiązania. Część ogólna (art. 353-534), red. M. Fras, M. Habdas, Warszawa 2018, art. 436,
  • G. Karaszewski [w:] Kodeks cywilny. Komentarz aktualizowany, red. J. Ciszewski, P. Nazaruk, LEX/el. 2021, art. 436.

Kategorie

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń