Odszkodowania – o czym należy pamiętać?

2019-07-19

Powstanie roszczenia o wypłatę odszkodowania - czy to z powodu błędu lekarza, wypadku komunikacyjnego, wypadku przy pracy czy też innej przyczyny - jest uwarunkowane zaistnieniem pewnych okoliczności. W każdej sytuacji należy indywidualnie ocenić, czy doszło m.in. do powstania szkody, czyli jednego z warunków koniecznych do uzyskania odszkodowania. Jak więc wygląda uzyskanie odszkodowania - o czym należy pamiętać?

Jak uzyskać odszkodowanie - powstanie szkody

Najbardziej istotne kwestie, to zazwyczaj te, o których zdarzało się początkowo nie pamiętać lub nie zdawało się sprawy z ich istnienia. Nie inaczej jest w przypadku powstawania szkód na osobie lub na mieniu, które często powodują powstanie odpowiedzialności odszkodowawczej danego podmiotu. Warunkiem koniecznym do wypłaty odszkodowania jest powstanie szkody (na osobie lub na mieniu). W zależności od przypadku, szkodą może być uszkodzeny samochód, pogorszony stan zdrowia, utrata zarobków. Samo powstanie szkody spowodowane jest najczęściej działaniem osób trzecich, na których spoczywać będzie odpowiedzialność naprawienia powstałej szkody. 

odszkodowania-o-czym-nalezy-pamietac

Odszkodowania - o czym należy pamiętać?

Niezależnie czy mamy do czynienia ze szkodą powstałą na mieniu, tj. np. na pojeździe, lub ze szkodą powstałą na osobie przez co rozumie się m.in. uszkodzenie ciała czy roztrój zdrowia, trzeba pamiętać by już od momentu samego zdarzenia zadbać o staranne gromadzenie materiałów, które na późniejszym etapie będą stanowiły materiał dowodowy. Materiały te odgrywają kluczową rolę w trakcie postępowania zarówno pozasądowego jak i sądowego, dlatego też istotnym jest by udokumentować najważniejsze kwestie związane z powstaniem szkody, jej rozmiarem oraz podmiotem odpowiedzialnym. 

Co może stanowić materiał dowodowy?

Najogólniej rzecz biorąc materiał dowodowy może stanowić de facto każda rzecz mająca istotną znaczenie dla sprawy a która nie stoi w sprzeczności z prawem. Materiałem dowodowym na wczesnym etapie sprawy mogą więc być m.in.:

- zeznania świadków (np. bezpośrednich świadków zdarzenia, członków rodziny poszkodowanego, jego współpracowników),
- dokumentacja zdjęciowa, dźwiękowa lub filmowa (np. zdjęcia uszkodzonego samochodu, film z kamerki samochodowej), 
- dokumenty urzędowe (np. protokół sporządzony przez Policje, dokumentacja stanowiąca o dopuszczeniu pojazdu do ruchu),
- dokumentacja medyczna (np. wypis ze szpitala, historia choroby), 
- inne środki dowodowe.

Warto także pamiętać, że w zależności od rodzaju sprawy materiał dowodowy będzie się różnił między sobą. Ze względu jednak na istotną rolę, jaką odgrywają dowody w sprawach odszkodowawczych, warto skonsultować swoją sprawę ze specjalistą posiadającym odpowiednie doświadczenie. Osoby zajmujące się pomocą w uzyskaniu odszkodowania najlepiej wiedzą, jakie dowody w danej sprawie są istotne i jak je zgromadzić. 

Jak uzyskać odszkodowanie? Kto wypłaci odszkodowanie?

Aby uzyskać odszkodowanie, poza zgromadzeniem materiału dowodowego, należy precyzyjnie sformułować roszczenie o wypłatę odszkodowania, a następnie skierować je do podmiotu odpowiedzialnego. W zależności od rodzaju sprawy, podmiotem odpowiedzialnym może być m.in. szpital, ubezieczyciel czy np. sprawca wypadku samochodowego. Podjęcie próby porozumienia na etapie pozasądowym jest konieczne. Następny krok będzie zależał od odpowiedzi podmiotu odpowiedzialnego, który może uznać swoją odpowiedzialność bądź też odmówić wypłaty roszczenia. W razie odmowy osoba poszkodowana może wnieść pozew do właściwego sądu i dochodzić należnego odszkodowania na ścieżce sądowej. 

odszkodowania-o-czym-nalezy-pamietac

Jako Kancelaria radzimy

Jako Kancelaria posiadająca doświadczenie w obsłudze spraw dotyczących roszczeń odszkodowawczych radzimy by już od pierwszego momentu zdarzenia zadbać o takie kwestie jak:

- spisanie danych osobowych świadków zdarzenia,
- utrwalenie zdarzenia bądź jego skutków w formie zdjęć lub nagrań,
- zapisywanie istotnych dla zdarzenia okoliczności, które mogą ulec pominięciu,

Oczywiście nierzadko zdarza się, iż nawet okrojony i stosunkowo skromny materiał dowodowy pozwolił na wygranie sporu i uzyskanie należnego odszkodowania. Należy mieć jednak na uwadze, że im bardziej okazały i znaczący jest nasz materiał dowodowy, tym bardziej pewne jest korzystne dla nas rozstrzygnięcie. Warto także skonsultować swoją sprawę z profesjonalistąktóry pomoże nam w ocenie powstałej szkody, sformułowania roszczenia, a także w razie potrzeby będzie reprezentował nas w sądzie. Często obecność pełnomocnika jest konieczna ze względu na stopień skomplikowania sprawy, co ma miejsce m.in. w przypadku procesów odszkodowawczych za błędy medyczne. 

Kategorie

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń