Czy mogę prowadzić działalność po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

2021-09-17

Dzięki nowelizacji ustawy Prawa upadłościowego obowiązującej od marca 2020 r., również przedsiębiorcy mogą ogłosić upadłość na zasadach przewidzianych dla konsumentów. Warunkiem koniecznym jest jednak wykreślenie działalności z rejestru.  Często byli przedsiębiorcy zastanawiają się, czy tuż po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej będą mogli powrócić do prowadzenia firmy. Czy upadły może otworzyć firmę po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Upadłość konsumencka także dla przedsiębiorców

Dzięki wspomnianej nowelizacji niektórzy przedsiębiorcy mogą korzystać z regulacji dotyczących upadłości w sprawach konsumentów. Przede wszystkim zmieniły się kryteria rozpoznawania wniosku. Od marca 2020 r. sąd na tym etapie nie bada już, czy w okresie prowadzenia działalności były przedsiębiorca był zobowiązany do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców. W poprzednim stanie prawnym brak złożenia wniosku w odpowiednim terminie był przyczyną oddalenia wniosku, a upadłość nie mogła być ogłoszona. Obecnie badany jest jedynie stan niewypłacalności dłużnika oraz konsumencka zdolność upadłościowa, a ewentualny brak złożenia wniosku o upadłość przedsiębiorcy może wpłynąć na wydłużenie planu spłaty. Upadłość zostanie jednak ogłoszona, a plan spłaty będzie obejmował także te wierzytelności, które powstały w ramach prowadzonej działalności.

Czy mogę prowadzić działalność po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Wykreślenie z rejestru konieczne do upadłości konsumenckiej

Osoba prowadząca działalność gospodarczą uzyskuje konsumencką zdolność upadłościową po utracie statusu przedsiębiorcy, czyli po wykreśleniu tej osoby z odpowiedniego rejestru (CEIDG). Co istotne nie wystarczy samo zawieszenie działalności, gdyż w okresie zawieszenia przedsiębiorca zachowuje zdolność do ogłoszenia upadłości na zasadach ogólnych. Jeśli więc przedsiębiorca zdecyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej, będzie musiał wcześniej dokonać stosownego wykreślenia. Problematyczne jest jednak to, że obecnie praca w niektórych zawodach ściśle wiąże się z prowadzeniem działalności, a znalezienie zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę jest bardzo trudne. W ten sposób osoby posiadające określone kompetencje mają ograniczone możliwości zarobkowania, co może się także wiązać z trudnościami w realizacji planu spłaty. Dlatego też osoby te często zastanawiają się, czy tuż po ogłoszeniu upadłości mogą otworzyć firmę i pytają - czy mogę prowadzić działalność po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Otworzenie działalności gospodarczej po ogłoszeniu upadłości jest możliwe

Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej upadły może otworzyć działalność gospodarczą i prowadzić własną firmę. Przepisy Prawa upadłościowego nie zakazują prowadzenia działalności ani nie przewidują negatywnych skutków takiego działania wobec upadłego, jeśli nie orzeczono wobec niego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Należy także pamiętać o zawartych w Konstytucji zasadach, w tym przede wszystkim o ujętej w art. 20 zasadzie swobody działalności gospodarczej. W tym zakresie warto zwrócić uwagę postanowienie Sądu Okręgowego w Szczecinie z 9 stycznia 2019 r., (sygn. akt VIII Gz 215/18). Sąd wskazuje, że nie można umorzyć trwającego postępowania upadłościowego, gdy osoba wobec której postępowanie się toczy następczo podejmuje działalność gospodarczą. W dyskursie pojawiają się jednak także głosy, które uznają podjęcie działalności tuż po ogłoszeniu upadłości za sprzeczne z ideą upadłości konsumenckiej. Argumenty podnoszone przez krytyków są w naszej opinii niewystarczające w kontrze do braku wprost określonego zakazu podejmowania działalności, jak i konstytucyjnych uregulowań swobody działalności gospodarczej.

Czy mogę prowadzić działalność po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Czy mogę prowadzić działalność po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej? 

W ustawie Prawo upadłościowe nie wskazano momentu, w którym upadły może rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Odpowiedzi na to pytanie możemy jednak szukać w orzecznictwie sądów. Jak wskazano w postanowieniu Sądu Okręgowego w Białymstoku z dnia 21 września 2011 r. (sygn. akt VII Gz 162/11) fakt, że w chwili rozpoznania wniosku upadły prowadzi działalność gospodarczą nie przesądza o braku możliwości orzeczenia upadłości konsumenckiej. W uzasadnieniu sąd podkreślił, że w dacie wniesienia wniosku wnioskodawca nie był przedsiębiorcą, a wpisu do ewidencji dokonano kilka dni po złożeniu wniosku. W praktyce oznacza to, że można rozpocząć prowadzenie działalności jeszcze przed postanowieniem kończącym postępowanie, czyli przed postanowieniem o ustaleniu planu spłaty. Należy także zwrócić uwagę na jeden z celów postępowania, którym jest zaspokojenie wierzycieli. Podjęcie działalności gospodarczej często jest najkorzystniejszym zarówno dla dłużnika jak i wierzyciela rozwiązaniem, gdyż otrzymywane wynagrodzenie będzie wyższe niż w przypadku wykonywania tej samej pracy w ramach umowy o pracę. Odpowiedź na pytanie - czy mogę prowadzić działalność po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej - brzmi tak, po ogłoszeniu upadłości konumenckiej możesz otworzyć własną fimrę.

Źródła:

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń