Sprzedaż majątku w upadłości konsumenckiej

2021-09-22

Jednym z etapów postępowania upadłościowego jest sprzedaż majątku należącego do upadłego. Środki uzyskane ze sprzedaży są przeznaczane na zaspokojenie wierzycieli, w interesie dłużnika jest więc sprzedaż w jak najlepszej cenie. Jest ona prowadzona przez syndyka masy upadłości, jednak w niektórych wypadkach syndyk może upoważnić do sprzedaży upadłego. Jak więc wygląda sprzedaż majątku w upadłości konsumenckiej?

Sprzedaż majątku w upadłośći konsumenckiej - wybór sposobu likwidacji majątku

Jak już wspomniano to syndyk zajmuje się likwidacją składników masy upadłości. To on decyduje o sposobie sprzedaży poszczególnych składników i co do zasady prowadzi ją samodzielnie, bez konieczności uzyskiwania zgody innych organów. W wyborze sposobu powinien kierować się przede wszystkim dążeniem do maksymalnego zaspokojenia wierzycieli, a co za tym idzie minimalizacją kosztów likwidacji. Sprzedaż może odbywać się w drodze przetargu, aukcji lub z wolnej ręki. Według ogólnych zasad sprzedaż nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu może być dokonane jedynie w trybie aukcji lub przetargu. Jeśli natomiast w postępowaniu powołano radę wierzycieli, to syndyk będzie musiał uzyskać zgodę rady na sprzedaż mienia z wolnej ręki.

Sprzedaż majątku w upadłości konsumenckiej

Należy również pamiętać, że pewnych wypadkach syndyk zobowiązany jest do powiadomienia sądu oraz wierzycieli o wybranym sposobie likwidacji oraz minimalnej cenie. Zawiadomienia należy dokonać wtedy, gdy dochodzi do likwidacji nieruchomości oraz składników masy, których oszacowana wartość przekracza pięciokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Nadzór nad czynnościami syndyka

Sposobem nadzorowania syndyka w trakcie sprzedaży majątku w upadłości konsumenckiej jest tzw. skarga na czynności syndyka przysługująca upadłegmu. Podmiotem uprawnionym do złożenia skargi jest upadły, wierzyciel, a także osoba, której prawo zostało naruszone wskutek podejmowanych przez syndyka działań. Należy złożyć ją do sądu upadłościowego w terminie 7 dni od dokonania czynności lub powzięcia informacji o czynności, a w przypadku zaniechania w terminie 7 dni od dnia, w którym czynność powinna zostać dokonana. Co istotne skutecznie wniesienie skargi może spowodować wydanie przez sąd zakazu likwidacji składnika masy w wybrany przez syndyka sposób lub za wskazaną cenę, jeśli likwidacja byłaby niezgodna z prawem lub prowadziła do pokrzywdzenia upadłego czy wierzycieli. Sposobem nadzoru jest także konieczność zatwierdzenia warunków przetargu lub aukcji przez wyznaczonego sędziego, pełniącego funkcje sędziego-komisarza.

Sprzedaż majątku w upadłości konsumenckiej

Upoważnienie upadłego do sprzedaży ruchomości

Syndyk ma możliwość upoważnienia upadłego do sprzedaży majątku. Takie rozwiązanie może być stosowane w zakresie likwidacji ruchomości należących do masy upadłości i ma na celu przede wszystkim minimalizację kosztów likwidacji oraz odciążenie syndyka. Do upoważnienia stosuje się odpowiednio przepisy o pełnomocnictwie. Sam dokument powinien określać szczegółowo warunki oraz zakres likwidacji, tak aby upadły mógł postępować zgodnie z obowiązującymi regulacjami. Jednocześnie dokładne określenie warunków ułatwi syndykowi kontrolę nad prowadzoną przez dłużnika sprzedażą. Należy także pamiętać, że sprzedaż dokonana dzięki upoważnieniu pociąga za sobą skutki sprzedaży egzekucyjnej. Upoważnienie do sprzedaży może nastąpić na wniosek upadłego i może zostać cofnięte w każdej chwili, nawet jeśli upadły działał zgodnie z określonymi warunkami.  

Źródła:

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń