Jak udowodnić błąd lekarza?

2021-08-25

Obowiązkiem lekarza jak i całego personelu medycznego jest dochowywanie należytej staranności w trakcie całego procesu leczenia pacjenta. Ciągle zdarzają się jednak zaniedbania, których konsekwencje zdrowotne ponoszą chorzy. To także na poszkodowanym spoczywa ciężar udowodnienia błędu medycznego, jeśli zdecyduje się on na dochodzenie przysługującego mu odszkodowania. Wówczas pojawia się pytanie - jak udowodnić błąd lekarza?

Odpowiedzialność lekarza za błąd medyczny

Obowiązki lekarza ściśle powiązane są z zachowaniem odpowiedniego standardu świadczonych usług. To również konieczność stałego doskonalenia zawodowego, które ma zapewnić pacjentowi dostęp do innowacyjnych w zakresie skuteczności oraz mniej inwazyjnych metod leczenia. Naruszenie reguł wynikających z zasad wiedzy medycznej i doświadczenia zawodowego może powodować powstanie szkody po stronie pacjenta, np. w postaci pogorszenia się jego stanu zdrowia. Rodzi się wtedy odpowiedzialność lekarza na zasadzie winy. Lekarz może odpowiadać jedynie za normalne następstwa swojego działania bądź zaniechania. Do popełnienia błędu medycznego może dojść już w trakcie diagnostyki pacjenta (np. błędna diagnoza), ale także w trakcie udzielania świadczeń medycznych (np. podczas operacji). Należy także pamiętać, że odpowiedzialność odszkodowawcza może spoczywać również na szpitalu. Jako podmiot powierzający wykonywanie określonych czynności innemu podmiotowi (lekarzowi), ponosi on odpowiedzialność za wyrządzone przez lekarza szkody.

Jak udowodnić błąd lekarza?

Jak udowodnić błąd lekarza?

Ubieganie się o odszkodowanie wiąże się z koniecznością udowodnienia przesłanek roszczenia. Obowiązek wykazania szkody, zawinionego działania lekarza, a także związku pomiędzy działaniem lekarza a szkodą, spoczywa na poszkodowanym. Aby udowodnić błąd lekarza należy przede wszystkim skupić się na zebraniu wszelkich dowodów. Kluczowa jest zwykle dokumentacja medyczna pacjenta, w której znajdują się wszystkie informacje na temat przebytego leczenia. W zależności od popełnionego błędu dowodem mogą być również m.in. zeznania bliskich czy rachunki i faktury za poniesione koszty.  W trakcie postępowania mogą zostać powołani biegli sądowi, których pomoc często jest niezbędna. Warto również skorzystać z pomocy pełnomocnika, który posiada doświadczenie w zakresie tzw. procesów lekarskich.  

Domniemanie faktyczne w przypadku błędów medycznych

Decydując się na dochodzenie roszczenia na drodze sądowej należy pamiętać, że udowodnienie winy lekarza może być bardzo trudne. Poszkodowany powinien jednak wiedzieć, że w przypadku szkód wywołanych błędem medycznym ustalenie przesłanek odpowiedzialności może opierać się na domniemaniach faktycznych. W trakcie leczenia w ciele pacjenta zachodzi wiele procesów biologicznych, które mają wpływ na ustalenie przyczyny utraty lub pogorszenia zdrowia. Poszkodowany mógłby więc mieć trudność w udowodnieniu związku pomiędzy szkodą a działaniem lekarza w stopniu absolutnej pewności.  Dzięki domniemaniu faktycznemu poszkodowany zobowiązany jest więc do określenia tego związku z wysoką dozą prawdopodobieństwa. Jest to znaczne ułatwienie w udowodnieniu błędu lekarza, gdyż całkowita pewność istnienia związku w wielu procesach byłoby nierealne do udowodnienia.

Jak udowodnić błąd lekarza?

Odszkodowanie za błąd lekarza

Każda osoba doznająca błędu medycznego może ubiegać się o stosowne odszkodowanie od lekarza lub placówki medycznej. Przy ustalaniu wysokości odszkodowania istotną rolę ogrywa wielkość poniesionej przez pacjenta szkody. W zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta należy brać pod uwagę m.in. poniesione koszty leczenia czy zwrot bądź wyrównanie utraconego wskutek szkody dochodu. Jeśli w wyniku szkody zwiększą się potrzeby finansowe chorego, bądź też utraci on zdolność do pracy, to może ubiegać się o przyznanie renty odszkodowawczej. Oprócz odszkodowania po stronie pacjenta powstaje roszczenie o zadośćuczynienie za doznane wskutek błędu krzywdy. Tak jak w przypadku odszkodowania, na wysokość żądanej kwoty wpływ będzie miało wiele czynników, w tym m.in. długotrwałość leczenia, doznany ból czy utrata perspektyw życiowych.

Źródła:

Kategorie

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń