Upadłość działalności gospodarczej

2021-11-15

Pandemia mocno nadwyrężyła kondycję finansową wielu przedsiębiorców, co mogło doprowadzić do poważnych problemów zadłużeniowych. Prawo przewiduje jednak pewne procedury, które umożliwiają jednoosobowym przedsiębiorcom uzyskanie całkowitego umorzenia zobowiązań. To właśnie postępowanie upadłościowe może okazać się rozwiązaniem problemów z długami. Co więcej, w ostatnich latach zostało ona mocno uproszczone, a przedsiębiorcy mogą skorzystać z procedury przewidzianej dla konsumentów. Czym dokładnie jest upadłość działalności gospodarczej, jak ją ogłosić i jakie są jej plusy?

Czym jest upadłość działalności gospodarczej?

Upadłość działalności gospodarczej jest postępowaniem, którego celem jest oddłużenie przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność. Przede wszystkim należy podkreślić, że upadłość działalności gospodarczej może przebiegać w dwóch trybach – na zasadach ogólnych, czyli zgodnie z procedurami przewidzianymi dla przedsiębiorców, a także poprzez ogłoszenie tzw. upadłości konsumenckiej. Zmiany wprowadzone w ubiegłych latach w Ustawie Prawo upadłościowe sprawiły, że osoba prowadząca działalność może skorzystać z tych samych procedur co osoby nieprowadzące działalności. Dzięki temu całe postępowanie jest zdecydowanie prostsze, a osoba prowadząca działalność może zyskać całkowite umorzenie zobowiązań. Co ważne postępowanie obejmuje zarówno zadłużenie pochodzące z prowadzonej działalności jak i prywatne zobowiązania przedsiębiorcy.

Upadłość działalności gospodarczej

Jak ogłosić upadłość działalności gospodarczej?

Pierwszym warunkiem koniecznym do ogłoszenia upadłości działalności gospodarczej w trybie uproszczonym jest wykreślenie działalności z rejestru. Krok ten umożliwia skorzystanie z postępowania przewidzianego dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Samo postępowanie inicjowane jest wnioskiem składanym przez dłużnika bądź jego pełnomocnika do właściwego sądu. Wniosek musi zawierać informacje m.in. na temat wierzytelności, działań podejmowanych przez dłużnika w przeszłości, a także jego dochodów i wydatków. Kluczowym elementem wniosku jest jego uzasadnienie, które powinno znajdować swoje potwierdzenie w dołączonych załącznikach. Zgromadzenie odpowiednich dokumentów często okazuje się trudne, konieczne może okazać się podjęcie kontaktu z wierzycielami. Po złożeniu wniosku oczekujemy na postanowienie o ogłoszeniu upadłości, po którym swoje działania rozpoczyna syndyk.

Co daje ogłoszenie upadłości działalności gospodarczej?

Podstawowym celem omawianego postępowania upadłościowego jest oddłużenie osoby ogłaszającej upadłość. Przede wszystkim dłużnik już w dniu wydania przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości zyskuje ochronę przed prowadzonymi postępowaniami egzekucyjnymi. Co ważne, w trakcie ustalania planu spłaty wierzycieli sąd musi wziąć pod uwagę wydatki, które ponosi w życiu codziennym oraz możliwości zarobkowe. Dzięki temu ewentualny plan spłaty wierzycieli jest dopasowany do możliwości finansowych upadłego. Należy także pamiętać, że ogłoszenie upadłości nie oznacza, iż w przyszłości nie będziemy mogli prowadzić działalności gospodarczej. Upadły może wrócić do prowadzenia działalności jeszcze przed całkowitym umorzeniem zobowiązań, czyli w trakcie trwania postępowania upadłościowego.  

Kto może skorzystać z upadłości działalności gospodarczej?

Upadłość działalności gospodarczej dotyczy wszystkich osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Z uproszczonej procedury może więc skorzystać każdy, kto posiada wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Należy jednak pamiętać, że procedura dotyczy nie tylko osób, które posiadają aktualny wpis w rejestrze. Wniosek o ogłoszenie upadłości mogą złożyć także osoby, które zajmowały się prowadzeniem działalności w przeszłości, bądź posiadają zawieszoną działalność gospodarzą.

upadlosc-dzialnosci-gospodarczej

Jak skorzystać z pomocy w ogłoszeniu upadłości działalności gospodarczej?

Przed złożeniem wniosku warto skonsultować swoją sytuację z profesjonalistą. Mimo uproszczonej procedury samo postępowanie może okazać się skomplikowane, zwłaszcza w przypadku gdy dłużnik posiada spory majątek. Na całą procedurę mogą mieć także wpływ czynności dokonywane przez dłużnika w przeszłości, które z jego perspektywy nie będą miały dla postępowania znaczenia. Powierzenie obsługi postępowania upadłościowego osobom posiadającym doświadczenie daje dłużnikowi komfort oraz poczucie bezpieczeństwa. Warto także pamiętać, że spojrzenie na sprawę z perspektywy osoby niezwiązanej z daną działalnością pomaga dostrzec to, czego dłużnik sam nie widzi.

Kategorie

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń