Skutki planu spłaty wierzycieli

2021-09-01

Ustalenie planu spłaty wierzycieli jest jednym z kluczowych etapów postępowania upadłościowego. Wykonanie planu spłaty powinno być dla dłużnika priorytetem, bo to właśnie dzięki temu jego pozostałe zobowiązania zostaną w całości umorzone. Co istotne, plan spłaty wierzycieli to nie tylko obowiązki dłużnika, ale także jego ochrona, m.in. przed postępowaniami egzekucyjnymi. Jakie są więc skutki ustalenia planu spłaty wierzycieli?

Jakie są skutki planu spłaty wierzycieli?

Plan spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej jest szczególnie ważny dla upadłych. To właśnie po jego wykonaniu, jeśli sąd w ogóle plan spłaty ustali, następuje oddłużenie. Plan spłaty wiąże się zarówno z prawami ochronnymi dłużnika jak i pewnymi obowiązkami, z których musi się dłużnik wywiązać. Co istotne ewentualny plan spłaty jest dostosowany do możliwości finansowych dłużnika, gdyż sąd musi brać pod uwagę koszty związane z utrzymaniem dłużnika, a także jego możliwości zarobkowe. Jakie są więc obowiązki i prawa upadłego w okresie planu spłaty?

Skutki planu spłaty wierzycieli

Obowiązki upadłego w okresie planu spłaty

W okresie planu spłaty wierzycieli na upadłego nakładane są pewne obowiązki, których realizacja warunkuje pozytywne dla upadłego zakończenie postępowania. Przede wszystkim upadły powinien skutecznie oraz terminowo realizować ustalony plan spłaty, który jest dostosowany do możliwości finansowych dłużnika. Przy jego ustalaniu sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe upadłego, a także wszelkie konieczne wydatki, które upadły ponosi. W trakcie realizacji tego planu upadły powinien pamiętać o sprawozdaniu z realizacji planu. Dzięki temu sąd ma możliwość kontroli wpłat dokonywanych przez upadłego, a także ma dostęp do informacji o sytuacji finansowej i osobistej dłużnika. Uchybienie obowiązkom wiąże się z poważnymi konsekwencjami, dlatego też dłużnik powinien sumiennie je wypełniać. Dopełnienie wszystkich obowiązków i zrealizowanie planu spłaty przynosi dłużnikowi stabilizację jego sytuacji, w tym przede wszystkim umorzenie pozostałych zobowiązań.

Niedopuszczalność egzekucji komorniczej

Okres planu spłaty wierzycieli jest także okresem ochronnym dla dłużnika w zakresie prowadzenia postępowań egzekucyjnych. Ustawa Prawo upadłościowe wprowadza zasadę niedopuszczalności wszczęcia postępowania egzekucyjnego w okresie planu spłaty. Zakaz ten dotyczy wszystkich wierzytelności, które powstały przed ustaleniem planu spłaty i które nie należą do katalogu wierzytelności niepodlegających umorzeniu. Wierzyciele tracą więc możliwość dochodzenia swoich roszczeń z pomocą komornika, a jego ewentualne działania będą mogły być przedmiotem skargi dłużnika. Co istotne już samo ogłoszenie upadłości konsumenckiej rodzi skutki ochronne wobec dłużnika. Jeszcze w dniu wydania postanowienia organy prowadzące egzekucję wobec upadłego powinny zostać poinformowane o ogłoszeniu upadłości, a same postępowania powinny zostać zawieszone.

Skutki planu spłaty wierzycieli

Zakaz dokonywania czynności prawnych bez zgody sądu

Jednym ze skutków ustanowienia planu spłaty wierzycieli wobec upadłego jest zakaz dokonywania czynności prawnych dotyczących majątku upadłego, jeśli mogłyby one pogorszyć jego zdolność do wykonywania planu spłaty wierzycieli. Przykładem takiej czynność mogłoby być kupowanie zbędnych rzeczy na raty czy darowizna posiadanego majątku, ale również oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę. Zakaz ma na celu niepogarszanie zdolności do realizowania wpłat na rzecz planu spłaty, poprzez zwiększenie wydatków czy utratę wynagrodzenia. Dokonywanie tych czynności jest możliwe w wyjątkowych wypadkach, dłużnik musi jednak uzyskać wcześniej zgodę sądu. Jeśli dłużnik dokonał czynności bez wcześniejszej zgody, powinien złożyć wniosek o jej zatwierdzenie. Zgoda sądu powinna być jednak wyrażana jedynie w wyjątkowych przypadkach, po indywidualnym zbadaniu sytuacji dłużnika.  

Odzyskanie prawa do zarządzania majątkiem

Po uprawomocnieniu się planu spłaty wierzycieli następuje zakończenie postępowania upadłościowego. Jest to etap wygaśnięcia funkcji syndyka, dzięki czemu upadły odzyskuje prawo do zarządzania oraz rozporządzania swoim majątkiem. Oznacza to, że upadły może swobodnie dysponować tymi składnikami, które nie zostały zlikwidowane w postępowaniu. Posiada on również prawo do nabywania nowych składników. Należy jednak pamiętać o wspomnianym już zakazie dokonywania określonych czynności, które mogłyby pogorszyć sytuację majątkową.

Źródła:

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń