Obowiązki upadłego w okresie planu spłaty

2021-05-18

Ustalenie planu spłaty wierzycieli wiąże się z ustanowieniem pewnych obowiązków wobec upadłego. Współpraca dłużnika oraz realizacja jego obowiązków w okresie planu spłaty ma istotny wpływ na dalsze etapy postępowania. Upadły powinien więc dołożyć wszelkich starań aby wymagane od niego czynności były realizowane terminowo oraz z odpowiednią starannością. Jakie są więc obowiązki upadłego w okresie planu spłaty? 

Obowiązek realizacji planu spłaty wierzycieli

Podstawowym obowiązkiem upadłego jest realizacja planu spłaty. Plan spłaty wierzycieli jest jednym z kluczowych etapów postępowania upadłościowego, w ramach którego upadły dokonuje comiesięcznych wpłat na rzecz wierzycieli. Szczegółowo określa on terminy oraz wysokość wymaganych wpłat, które zostały indywidualnie dopasowane po analizie sytuacji finansowej dłużnika. Obowiązkiem upadłego jest więc terminowa realizacja planu, zgodnie z jego postanowieniami. W praktyce oznacza to wpłacanie określonej sumy pieniędzy na wskazany rachunek bankowy z zachowaniem terminu. Jeśli sytuacja dłużnika zmienia się w taki sposób, że traci on możliwość wykonywania tego obowiązku, ustawa przewiduje możliwość zmiany planu na jego wniosek. Dzięki temu dłużnik ma możliwość reagowania na zmieniające się jego możliwości finansowe tak, aby realizacja planu spłaty nie była zagrożona.  

Obowiązki upadłego w okresie planu spłaty

Obowiązek złożenia sprawozdania z realizacji planu spłaty

Coroczne sprawozdanie z realizacji planu spłaty jest instrumentem kontrolnym sądu nad upadłym. Sprawozdanie składane jest raz w roku, do końca kwietnia, a swoim zakresem obejmuje cały poprzedni rok kalendarzowy. Niezbędne jest wskazanie przez upadłego wysokości osiąganych przychodów, bez względu na źródła ich pochodzenia. Upadły ma obowiązek wskazać nie tylko wysokość środków uzyskanych z wynagrodzenia za pracę, ale także m.in. ze sprzedaży, umów najmu czy odszkodowania. Dodatkowo dłużnik musi dołączyć do sprawozdania zeznanie podatkowe za rok, którego sprawozdanie dotyczy. Oprócz przychodów sprawozdanie musi zawierać wskazanie spłaconych kwot, czyli podsumowanie dokonanych na rzecz wierzycieli wpłat. Należy także uwzględnić wszelkie nabyte składniki majątkowe, których wartość przekracza przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, ogłoszone przez Prezesa GUS. Obowiązek ten ma wskazywać, czy w okresie planu spłaty wierzycieli nie zmieniła się sytuacja majątkowa upadłego

Dokonanie czynności prawnej za zgodą sądu

Ten etap postępowania wiąże się także z ograniczonymi możliwościami w zakresie dokonywanych przez dłużnika czynności prawnych. Ustawodawca narzuca na upadłego zakaz dokonywania takich czynności, które mogłyby wpłynąć na pogorszenie się jego zdolności do realizacji planu spłaty. Oznacza to, że upadły nie może m.in. wyzbywać się przedmiotów służących mu do celów zarobkowych, nie może dokonywać darowizn posiadanego majątku, a także dokonywać zakupu rzeczy o dużej wartości, zaciąganych np. na raty. Czynności te nie zostały jednak szczegółowo wymienione w ustawie, wpływ dokonanych przez dłużnika czynności powinien więc być ustalany indywidualnie. Dodatkowo upadły ma możliwość złożenia wniosku do sądu, dzięki któremu może uzyskać zgodę na dokonanie danej czynności. Aby ją uzyskać powinien on przede wszystkim obszernie uzasadnić potrzebę dokonania danej czynności. Przykładem czynności na którą może zgodzić się sąd jest zawarcie umowy o leczenie, jeśli nie jest ono możliwe w ramach środków publicznych.

obowiazki-upadlego-w-okresie-planu-splaty

Brak realizacji obowiązków upadłego w okresie planu spłaty

Niewywiązywanie się z obowiązków nałożonych na upadłego w okresie planu spłaty może wiązać się przede wszystkim z uchyleniem ustalonego planu spłaty. Oznacza to, że mimo ogłoszonej upadłości dłużnik utraci możliwość regulowania zobowiązań według planu dostosowanego do jego możliwości, jednak przede wszystkim nie następuje umorzenie zobowiązań. W konsekwencji nie zostaje osiągnięty cel prowadzonego postępowania upadłościowego, czyli oddłużenie osoby fizycznej. Podstawą do uchylenia planu spłaty jest m.in. dokonanie przez dłużnika czynności prawnych, które pogorszą jego zdolność finansową czy niezłożenie wspomnianego sprawozdania w odpowiednim terminie.

Źródła:

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń