Zmiana sytuacji majątkowej a plan spłaty wierzycieli

2021-05-13

Plan spłaty wierzycieli jest jednym z kluczowych etapów postępowania upadłościowego. Po zatwierdzeniu przez sąd stanowi on harmonogram spłat, dzięki którym dłużnik częściowo zaspokaja swoje zobowiązania, po czym może nastąpić jego oddłużenie. W trakcie realizacji planu może dojść jednak do zmiany sytuacji majątkowej upadłego, co ma znaczenie także w kontekście planu spłaty. Jak więc zmiana sytuacji majątkowej dłużnika może wpłynąć na ustalony plan spłaty?

Zmiana sytuacji majątkowej upadłego a plan spłaty wierzycieli

Plan spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej jest ustalany przez sąd na podstawie przedstawionych przez upadłego danych opisujących jego sytuację majątkową oraz osobistą. Dzięki zgromadzonym informacjom tworzona jest prognoza przyszłej sytuacji majątkowej, w oparciu o którą ustalane są możliwości finansowe dłużnika w odniesieniu do ustalanego planu spłaty. Prognoza przyszłej sytuacji majątkowej opiera się jednak w dużej mierze na założeniu, że sytuacja majątkowa dłużnika nie ulegnie zmianie. Czasem jednak dłużnik wykonujący plan spłaty zaczyna poważnie chorować, przez co jego zdolność zarobkowania jest mocno ograniczona.  Sytuacja dłużnika może także ulec polepszeniu – np. dzięki spadkowi czy wygranej na loterii. Ustawa Prawo Upadłościowe przewiduje w takich sytuacjach możliwość zmiany ustalonego przez sąd planu spłaty.

zmiana-sytuacji-majatkowej-w-okresie-planu-splaty-wierzycieli

Pogorszenie sytuacji majątkowej w trakcie planu spłaty

Realizacja planu spłaty wierzycieli jest obowiązkiem upadłego. Zdarza się jednak, że określone w planie wymagania przerastają możliwości finansowe dłużnika, wskutek czego nie może on odpowiednio realizować tego obowiązku. W tej sytuacji upadły ma możliwość złożenia wniosku, który jest rozpatrywany przez sąd po wysłuchaniu wierzycieli. Pozytywne rozpatrzenie wniosku może oznaczać przedłużenie terminu spłaty wierzytelności, nie może jednak przekraczać osiemnastu miesięcy. Sąd musi wysłuchać stanowiska wierzycieli, którzy mogą negatywnie podchodzić do wniosku dłużnika. Należy jednak wskazać, że mimo wydłużonego terminu spłaty dłużnik nadal będzie zobowiązany do spłaty określonej sumy. Wierzyciele powinni więc pozytywnie podejść do takiego wniosku dłużnika, gdyż wskutek pogorszenia się sytuacji majątkowej może on starać się także o uchylenie planu spłaty.

Uchylenie planu spłaty w trakcie jego realizacji

Obok wniosku o zmianę planu spłaty upadły może także starać się o uchylenie planu spłaty. Aby jego wniosek został rozpatrzony na korzyść, a jego zobowiązania zostały umorzone, dłużnik musi spełnić pewne przesłanki. Przede wszystkim pogorszenie sytuacji majątkowej dłużnika musi trwale wpłynąć na możliwość wywiązywania się z obowiązków określonych w planie. Trwała utrata zdolności do realizacji planu powinna być rozumiana jako brak perspektyw na poprawę jego sytuacji.  Dodatkowo niemożność musi wynikać okoliczności niezależnych od upadłego. Przykładem może być choroba upadłego, która uniemożliwia mu dalsze wykonywanie pracy, a tym samym pozyskiwanie środków na spłatę wierzycieli. Rozwiązanie to jest odzwiercieleniem celu upadłości konsumenckiej, jakim jest oddłużenie upadłego. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku umorzeniu mogą ulec zarówno należności wobez wierzycieli wynikające z planu spłaty, jak i należności wobec Skarbu Państwa w postaci kosztów postępowania.

zmiana-sytuacji-majatkowej-a-plan-splaty-wierzycieli

Poprawa sytuacji majątkowej w trakcie planu spłaty wierzycieli

Ustawodawca przewidział także możliwość zmiany planu spłaty na korzyść wierzycieli, w przypadku istotnej poprawy majątkowej upadłego. Poprawa ta może być spowodowana zarówno czynnikami niezależnymi od upadłego jak i jego działaniem. Przykładem czynnika niezależnego może być otrzymanie przez dłużnika spadku po zmarłym krewnym lub wygrana na loterii. Z kolei czynnikiem zależnym może być np. sprzedaż posiadanego majątku. Uzyskane środki mogą posłużyć na szybszą realizację planu, dzięki czemu dojdzie do szybszego umorzenia zobowiązań. Sama zmiana może polegać na skróceniu okresu spłaty (np. poprzez jednorazowe zaspokojenie wierzycieli) lub na zwiększeniu wysokości rat. Wniosek o taką zmianę mogą złożyć zarówno wierzyciele jak i sam dłużnik.

Źródła:

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń