Jakie składniki majątku nie wchodzą do masy upadłości?

2021-08-11

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wiąże się m.in. z likwidacją majątku upadłego, tak aby uzyskać środki na chociażby częściowe zaspokojenie wierzycieli. W praktyce jest jeden z tych etapów postępowania, o który najczęściej pytają nasi klienci. Często w ich przekonaniu etap ten zakończy się sprzedażą wszelkich sprzętów domowych. Nie mają oni wiedzy o tym, że prawo przewiduje wyłączenia z masy upadłości, co dotyczy m.in. właśnie urządzeń domowych.  Niektóre składniki majątku upadłego mogą także zostać wyłączone dzięki uchwale wierzycieli, a inne z mocy ustawy nie mogą zostać uznane za część masy upadłości. Jakie składniki majątku nie wchodzą do masy upadłości?

Jakie składniki majątku nie wchodzą do masy upadłości?

Do masy upadłości wbrew panującemu przekonaniu nie wchodzą wszystkie składniki majątku, jaki posiada upadły. Podobnie jak w przypadku egzekucji komorniczej istnieje grupa składników majątku, która nie będzie mogła zostać sprzedana. Oganiczenie w tym zakresie to ochrona dłużnika przed sprzedażą niezbędnych do życia przedmitów, a także ochrona przed pozbawieniem upadłego środków do życia. Czego więc syndyk nie będzie mógł sprzedać po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Jakie składniki majątku nie wchodzą do masy upadłości?

Przedmioty urządzenia domowego oraz codziennego użytku

Przede wszystkim do masy upadłości nie należą przedmioty urządzenia domowego, które są niezbędne dłużnikowi oraz jego domownikom. Będą to więc takie sprzęty, które umożliwiają przechowywanie żywności oraz przygotowywanie posiłków (lodówka, piekarnik, kuchenka mikrofalowa), a także sprzęty umożliwiające codzienne funkcjonowanie (stół, krzesła, pralka czy odkurzacz). Ponadto masy upadłości nie stanowią przedmioty, które służą dłużnikowi do nauki czy wykonywania praktyk religijnych lub stanowią część sprzętu niezbędnego ze względu na niepełnosprawność dłużnika lub członków rodziny. O tym, że dane przedmioty nie stanowią masy upadłości stanowi art. 63 ustawy Prawo upadłościowe, który odwołuje się do regulacji kodeksu postępowania cywilnego. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że część tych przedmiotów może zostać włączona do masy upadłości, jeśli ich wartość znacznie przekracza przeciętną wartość nowych przedmiotów danego rodzaju.

Wynagrodzenie za pracę upadłego

Podobnie jak w przypadku egzekucji komorniczej, tylko część wynagrodzenia może stanowić masę upadłości. Nie będzie więc stanowić masy upadłości wynagrodzenie za pracę upadłego w części niepodlegającej zajęciu. W ten sposób ustawodawca wprowadza odwołanie do regulacji Kodeksu Pracy, w którym ustanowiono zakres możliwych potrąceń. Przede wszystkim potrąceniu może podlegać jedynie połowa wynagrodzenia (w przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości 3/5 wynagrodzenia). Wolną od potrąceń jest natomiast kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeżeli dłużnik zatrudniony jest w niepełnym wymiarze czasu, wtedy kwoty wolne od zajęć należy zmniejszyć proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Składniki wyłączone uchwałą zgromadzenia wierzycieli

Ustawa Prawo upadłościowe przewiduje ponadto rozwiązanie, które umożliwia zatrzymanie dłużnikowi majątku, w tym m.in. nieruchomości. Rozwiązaniem tym jest wyłączenie dowolnego składnika majątkowego dłużnika na podstawie podjętej przez zgromadzenie wierzycieli uchwały. Zasadniczo takie rozwiązanie ma na celu przyspieszenie postępowania, w którym składniki majątku dłużnika są trudno zbywalne lub też ich sprzedaż jest praktycznie niemożliwa. W tej sytuacji postępowanie upadłościowe mogłoby doprowadzić do nadmiernego przedłużania postępowania. Dzięki uchwale wierzycieli składniki te mogą zostać wyłączone, a postepowanie będzie mogło zostać zakończone. W praktyce dla dłużnika otwiera się wtedy możliwość zatrzymania części majątku, zarówno ruchomości jak i nieruchomości.

Jakie składniki majątku nie wchodzą do masy upadłości?

Pozostałe wyłączenia z masy upadłości

Poza wspomnianymi składnikami majątku niewchodzącymi do masy upadłości przepisy Prawa upadłościowego oraz Kodeksu postępowania cywilnego przewidują wyłączenia innych podstawowych przedmiotów. Są to takie składniki, które służą spełniają określone funkcje lub służą do realizacji celów, uznanych przez ustawodawcę za wymagające ochrony. Należą do nich m.in. ubrania codzienne, zapasy żywności i opału, zwierzęta hodowlane potrzebne do wyżywienia dłużnika, leki czy narzędzia niezbędne do pracy zarobkowej wykonywanej osobiście przez dłużnika. Ponadto do masy upadłości nie wchodzą kwoty uzyskane przez dłużnika w wyniku realizacji zastawu rejestrowego lub hipoteki, a także środki pieniężne znajdujące się na rachunku będącym przedmiotem blokady rachunku podmiotu kwalifikowanego.

Źródła:

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń