Upadłość konsumencka a umowa leasingu

2021-12-28

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wiąże się ze skutkami wobec majątku upadłego, w tym również zawieranych w przeszłości umów. Skutkiem może być m.in. wymagalność zobowiązań wynikających z umów kredytowych. W związku z rosnącą popularnością umów leasingowych dostępnych nie tylko dla przedsiębiorców, pojawia się o pytanie o dalsze losy takich umów po ogłoszeniu upadłości. Jak upadłość konsumencka wpływa na umowę leasingu?

Upadłość konsumencka a umowa leasingu - odstąpienie od umowy przez syndyka

Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej to syndyk przejmuje zarząd nad majątkiem upadłego. Dzięki temu zyskuje on szereg uprawnień w tym również uprawnienie do wypowiadania zawartych przez upadłego umów. W przypadku umowy leasingu syndyk uprawniony jest do odstąpienia od tej umowy z dniem ogłoszenia upadłości (art. 114 Prawa upadłościowego). Takie rozwiązanie jest rozwiązaniem fakultatywnym, co oznacza, że syndyk może ale nie musi go zastosować po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej leasingobiorcy. 

Upadłość konsumencka a umowa leasingu

Przy podjęciu decyzji powinien on zwrócić uwagę na ekonomiczne uzasadnienie odstąpienia bądź też pozostawienia umowy w mocy. Syndyk powinien również zbadać, czy możliwe jest nabycie rzeczy w wykonaniu umowy, co pozwoliłoby następnie na spieniężenie danej rzeczy i uzyskania większych środków do masy upadłości. Syndyk nie może natomiast wypowiedzieć umowy, która została rozwiązana przed datą ogłoszenia upadłości na podstawie regulacji Kodeksu cywilnego. Co ważne, wypowiedzenie musi zostać zatwierdzone przez sędziego pełniącego funkcję sędziego-komisarza.

 

Roszczenia leasingodawcy po odstąpieniu od umowy

Odstąpienie od umowy leasingu powoduje, że po stronie leasingodawcy powstaje możliwość dochodzenia należności w postępowaniu upadłościowym. Przede wszystkim ma wobec upadłego roszczenie z tytułu naprawienia szkody w związku z niewykonaniem umowy w toku postepowania upadłościowego. Ponadto może chodzić roszczeń z tytułu wykonania zobowiązania wzajemnego. Syndyk jest natomiast uprawniony do żądania zwrotu odpowiedniej części korzyści, jakie odniósł leasingodawca wskutek rozwiązania umowy przed terminem, w tym między innymi poniesionych przez upadłego wydatków na ubezpieczenie rzeczy w okresie, w którym umowa już nie obowiązuje.

Upadłość konsumencka a umowa leasingu

Upadłość konsumencka a umowa leasingu - wypowiedzenie umowy przez wierzyciela

Decyzja o kontynuacji umowy leasingu należy wyłącznie do syndyka, w związku z czym zobowiązuje się on jednocześnie do płacenia w imieniu dłużnika rat w ramach realizacji umowy. Co istotne sam fakt ogłoszenia upadłości przez leasingobiorcę nie jest przesłanką do tego, by wierzyciel taką umowę mógł rozwiązać. Jak wskazywał Sąd Najwyższy dopuszczalne jest wypowiedzenie umowy przez leasingodawcę jest możliwe wtedy, gdy następuje zwłoka w realizacji rat (wyrok SN z 12.07.2012 r., I CSK 548/11). Jeśli więc mimo decyzji syndyka o nieodstąpieniu od umowy raty nie będą spłacane, np. z powodu braku środków w masie upadłości, to leasingodawca będzie mógł wypowiedzieć umowę. Może wypowiedzieć umowę także na podstawie zasad ogólnych, jeśli tylko w trakcie postępowania będą ku temu odpowiednie podstawy.

Źródła:

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń