Upadłość konsumencka bez majątku

2021-04-30

Wiele osób kojarzy ogłoszenie upadłości ze sprzedażą posiadanego majątku, tak by uzyskać środki na zaspokojenie wierzycieli. Likwidacja masy upadłości – którą tworzy majątek dłużnika – faktycznie jest jednym z etapów postępowania upadłościowego. Musimy jednak pamiętać, że nie każdy dłużnik taki majątek posiada. Zdarza się, że dłużnik zdążył już spieniężyć posiadane ruchomości, by przekazać środki na rzecz wierzycieli, bądź też doszło do licytacji przeprowadzonej przez komornika. Czy brak majątku może więc być przeszkodą w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Czy można ogłosić upadłość konsumencką bez majątku? 

Często spotykamy się z przekonaniem, że brak majątku uniemożliwia przeprowadzenie upadłości konsumenckiej. Może ono wynikać z analogii do postępowania upadłościowego przedsiębiorcy, u którego majątek gra jedną z kluczowych ról. W odróżnieniu od przedsiębiorcy, osoba fizyczna rozważająca ogłoszenie upadłości nie musi posiadać majątku. Takie rozwiązanie zostało przedstawione w jednej z nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe, dzięki czemu procedura upadłościowa stała się bardziej prokonsumencka. Oznacza to, że skupia się ona na oddłużeniu upadłego, a nie na jak największym zaspokojeniu wierzycieli. Brak majątku dłużnika nie jest więc przeszkodą dla dłużnika – jeśli nie posiada zdolności do regulowania swoich wymagalnych zobowiązań, to może on złożyć wniosek o upadłość.Warto także pamiętać, że taka osoba może ogłosić upadłość nawet posiadając tylko jednego wierzyciela.

Upadłość konsumencka bez majątku

Procedura upadłości konsumenckiej braku majątku

W przypadku dłużnika nieposiadającego majątku procedura upadłościowa nieco różni się od postępowania wobec osoby, która majątek posiada. Jest ono inicjowane w taki sam sposób, czyli poprzez złożenie wniosku o upadłość do właściwego sądu. Po rozpatrzeniu wniosku oraz uzupełnieniu ewentualnych braków formalnych sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości oraz wyznacza syndyka. To właśnie syndyk zajmuje się majątkiem upadłego, a także jego sprzedażą. Jeśli dłużnik wskazał we wniosku, że nie posiada majątku, działania syndyka ograniczają się do kontroli prawdziwości tych informacji. Zarówno syndyk jak i sąd badają okoliczności doprowadzenia do niewypłacalności, również poprzez kontrolę czynności wobec majątku dłużnika w przeszłości, np. sprzedaży ruchomości czy dokonanych darowizn. Następnie ustalony zostaje plan spłaty wierzycieli, po spłacie którego umorzone zostają pozostałe zobowiązania. Sąd może także zdecydować się na umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłaty.

Koszty postępowania upadłościowego – kto je pokrywa?

Zgodnie z art. 4917 ustawy Prawo upadłościowe koszty postępowania upadłościowego pokrywane są z majątku dłużnika. Jeśli dłużnik nie posiada majątku, który mógłby posłużyć do zaspokojenia tych kosztów, są one tymczasowo pokrywane ze Skarbu Państwa. Dzięki uzyskanym w ten sposób środkom postępowanie upadłościowe może nadal się toczyć. Niezaspokojone w trakcie postępowania koszty pokryte przez Skarb Państwa zostają uwzględnione w planie spłaty wierzycieli. Jeśli dłużnik nie ma żadnych szans na wywiązanie się z planu spłaty, koszty te mogą zostać umorzone. Dłużnik musi jednak liczyć się z poniesieniem opłaty sądowej w momencie składania wniosku. Opłata ta wynosi 30 zł.

Upadłość konsumencka bez majątku

Ile trwa upadłość konsumencka bez majątku? 

Dzięki wspomnianym regulacjom ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez osobę, która nie posiada żadnego majątku jest oczywiście możliwe. Braku majątku nie należy także utożsamiać z przeszkodą w prowadzeniu postępowania. Wręcz przeciwnie. Uszczuplony zakres zadań syndyka sprawia, że czas jego działań ulega znacznemu skróceniu. Nie musi on zajmować się prowadzeniem licytacji oraz związanymi z tym wszelkimi formalnościami, gdyż nie ma majątku, który można spieniężyć. Może więc szybciej dojść do ustalenia planu spłaty, a co za tym idzie do szybszego umorzenia zobowiązań. Mimo to sam przebieg postępowania może być skomplikowany, warto więc skorzystać z pomocy profesjonalistów, których doświadczenie oraz wiedza pomogą w odpowiednim przygotowaniu się do ogłoszenia upadłości.

Źródła:

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń