Upadłość konsumencka – na czym polega?

2023-02-20

Szukając rozwiązania problemów finansowych dłużnik powinien rozważyć ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Sądowe postępowanie niosące za sobą możliwość całkowitego oddłużenia jest szansą, z której warto skorzystać. Co więcej, od niedawna procedura umożliwia oddłużenie także przedsiębiorców. Czym więc jest upadłość konsumencka, na czym polega i kto może ją ogłosić?

Upadłość konsumencka – na czym polega?

Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe, którego celem jest oddłużenie osób niewypłacalnych. Dłużnicy posiadający trudność w spłacie należności wobec wierzycieli mogą liczyć na umorzenie zobowiązań po zakończeniu postępowania. Ponadto już w trakcie trwania procedury dłużnik zyskuje szereg środków ochronnych, które prowadzą do poprawy jego sytuacji finansowej. Upadłość konsumencka liczy kilka etapów, które różnią się nieco w zależności od indywidualnej sytuacji dłużnika. Kluczowy jednak jest etap końcowy, w którym następuje umorzenie długów. Jakie inne korzyści niesie za sobą upadłość konsumencka?

upadlosc-konsumencka-na-czym-polega

Co daje upadłość konsumencka?

Podstawowym celem i założeniem upadłości konsumenckiej jest oddłużenie poprzez umorzenie zobowiązań dłużnika. Dzięki postanowieniu sądu dłużnik może uzyskać skuteczną ochronę przed windykacją i komornikiem. Dodatkowo już samo postępowanie upadłościowe chroni dłużnika przed wierzycielami. Tuż po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej umorzone zostają postępowania egzekucyjne prowadzone wobec dłużnika, a komornicy wstrzymują swoje działania. Ogłoszenie upadłości wiąże się także ze wstrzymaniem naliczania odsetek, dzięki czemu długi nie nawarstwiają się. Wszczęcie procedury sądowej pozwala również na zakończenie działań windykacyjnych. Wizyty przedstawicieli firm oraz liczne telefony stają się przeszłością, a dłużnik oraz jego rodzina odzyskują spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Gdy wiadomo już co daje i na czym polega upadłość konsumencka pozostaje pytanie o to, kto może ją ogłosić. Upadłość konsumencka to postępowanie przewidziane co do zasady dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Mogą z niej skorzystać dłużnicy, którzy nie są już w stanie dalej regulować swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, czyli są niewypłacalni. W momencie utraty płynności finansowej i braku możliwości spłaty długów dłużnik może liczyć na pozytywne rozpatrzenie złożonego wniosku.

Dzięki nowelizacji Prawa upadłościowego w ostatnich latach możliwe jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej przedsiębiorcy. Oznacza to, że z postępowania może skorzystać także osoba, która zajmowała się prowadzeniem biznesu. Co więcej, przedsiębiorca będzie mógł liczyć na umorzenie długów powstałych w związku z działalnością. Aby skorzystać z uproszczonej procedury oprócz przesłanki niewypłacalności dłużnik jedynie dokonuje wykreślenia działalności z rejestru CEIDG.

upadlosc-konsumencka-na-czym-polega

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Postepowanie upadłościowe inicjowane jest przez dłużnika. To on przygotowuje i składa do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Wniosek powinien zawierać m.in. dane dłużnika oraz jego wierzycieli, informacje o wysokości zadłużenia oraz okolicznościach jego powstania. Informacje to powinny zostać poparte stosownymi dokumentami. Przygotowanie do postępowania upadłościowego jest bardzo ważne. Komplet dokumentów będzie gwarantował sprawne rozpatrzenie wniosku i przeprowadzenie postępowania. Przy jego przygotowaniu warto skorzystać z pomocy prawnika od upadłości, który posiada odpowiednią wiedze oraz doświadczenie. Szczegółowo wyjaśni czym jest upadłość konsumencka – na czym polega i jak będą wyglądać poszczególne etapy postepowania danego dłużnika.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku sąd ogłasza upadłość konsumencką dłużnika. Wówczas dłużnik zyskuje przewidzianą prawem ochronę, a swoje działania rozpoczyna syndyk. Etap ten będzie wiązał się m.in. z badaniem okoliczności powstania długów. Współpraca z syndykiem jest bardzo ważna, gdyż rezultaty swojej pracy syndyk przedstawia sądowi.  Po zakończeniu postępowania dłużnik będzie mógł liczyć na umorzenie długów, co pozwoli na realizację podstawowego celu postępowania upadłościowego.

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń