2023-02-07 16:33:16
Problemy finansowe mogą wynikać z różnych przyczyn. Czasem powodem niewypłacalności jest utrata pracy, a czasem choroba dłużnika lub bliskiego członka rodziny. Coraz częściej jednak niewypłacalność powstaje w wyniku niepowodzenia w biznesie. Prowadzenie działalności gospodarczej, zwłaszcza w obliczu ostatnich problemów rynkowych, jest bardzo trudne. Rosnące koszty sprawiają, że wielu przedsiębiorców zmuszonych jest do zakończenia prowadzenia firmy. W takiej sytuacji warto ogłosić upadłość konsumencką przedsiębiorcy. Czym jest i kto może ogłosić upadłość konsumencką firmy?
Upadłość konsumencka przedsiębiorcy to postępowanie sądowe, które pozwala dłużnikowi na uzyskanie oddłużenia. Co do zasady upadłość przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność może przebiegać w dwóch trybach – na zasadach ogólnych, przewidzianych dla przedsiębiorców, jak i poprzez ogłoszenie tzw. upadłości konsumenckiej. Dzięki nowelizacji Prawa upadłościowego osoba prowadząca działalność gospodarczą może skorzystać z procedury przewidzianej dotychczas dla konsumentów. To przede wszystkim skrócone i uproszczone postępowanie, znacznie korzystniejsze dla dłużnika. Jego zakończenie daje dłużnikowi oddłużenie poprzez umorzenie zobowiązań, co pozwala na rozpoczęcie życia bez długów.
Upadłość konsumencka przedsiębiorcy to przede wszystkim szansa na umorzenie długów postanowieniem sądu – w tym także długów powstałych w związku z prowadzoną działalnością. Już samo postępowanie jest dla dłużnika ochroną przed wierzycielami oraz komornikiem. Tuż po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej komornik zobowiązany jest do zakończenia prowadzonych postępowań egzekucyjnych i nie może podejmować dalszych działań. Na tym etapie są również wstrzymane działania windykacyjne wierzycieli. Od tej pory wierzyciele kontaktują się z syndykiem. Dodatkowo postępowanie sprawia, że nie nawarstwia się zadłużenie, gdyż nie są już naliczane odsetki od długu. Co więcej, jeśli sąd postanowi ustalić plan spłaty wierzycieli, musi on zostać dostoswany do możliwości finansowych dłużnika. Upadłość nie stanowi także przeszkody w prowadzeniu działalności w przyszłości. Dłużnik z powodzeniem będzie mógł ponownie prowadzić firmę. Nasze doświadczenie wskazuje, że korzyści jakie niesie za sobą postępowanie upadłościowe pozwalają dłużnikowi na odzyskanie spokoju oraz poczucia bezpieczeństwa, zburzonych przez problemy finansowe.
Aby ogłosić upadłość konsumencką przedsiębiorca musi przede wszystkim posiadać status osoby niewypłacalnej. Oznacza to, że w związku z problemami finansowymi nie jest on już w stanie dłużej regulować swoich zobowiązań pieniężnych. Dodatkową przesłanką przewidzianą dla osób prowadzących jednoosobową firmę jest konieczność wykreślenia firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Dzięki temu przedsiębiorca zyska możliwość skorzystania z procedury przewidzianej dla konsumentów. Są to de facto jedyne warunki, które są stawiane przed dłużnikiem starającym się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Zawsze warto jednak skonsultować swoją sprawę z profesjonalistą, który wskaże najlepsze dla dłużnika rozwiązanie.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej firmy rozpoczyna się złożeniem przez dłużnika wniosku o upadłość. Przed złożeniem wniosku należy go odpowiednio przygotować. Istotne jest zgromadzenie wszystkich niezbędnych dla postępowania informacji. Będą to przede wszystkim dane dotyczące sytuacji osobistej osoby zadłużonej, jego długów oraz wierzycieli. Niezbędne będą również dokumenty, potwierdzające okoliczności wskazywane w uzasadnieniu wniosku o upadłość. W zależności od sytuacji dłużnika mogą one się nieco różnić. Będą zależały m.in. od okoliczności powstania długu oraz przyczyn niewypłacalności. W przypadku przedsiębiorcy istotne są również dokumenty dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej.
W odpowiednim przygotowaniu wniosku, a także zbadaniu sytuacji danego przedsiębiorcy pod kątem upadłości pomoże prawnik specjalizujący się w upadłościach. Pomoc specjalisty może okazać się niezbędna, zwłaszcza w przypadku braku dokumentów – prawnik pomoże w ich zgromadzeniu oraz przygotowaniu wniosku w odpowiedni sposób. Dzięki współpracy z profesjonalistą dłużnik zyska wsparcie na każdym etapie postępowania, co pozwoli na sprawne zakończenie sprawy.
Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.
Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.
Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.
Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!
Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.
Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.