Upadłość konsumencka koszty - ile kosztuje upadłość konsumencka?

2023-01-17

Osoby zadłużone rozważające ogłoszenie upadłości konsumenckiej to osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Nie bez znaczenia pozostaje więc dla nich kwestia wydatków, z jakimi wiąże się upadłość. Z jakimi wydatkami musi liczyć się upadły i ile kosztuje upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka koszty

Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe, które pozwala niewypłacalnym dłużnikom na umorzenie zobowiązań. Samo postępowanie rozpoczyna się z inicjatywy dłużnika – to on składa odpowiedni wniosek do sądu i czeka na jego rozpatrzenie. Decyzja o podjęciu działania często zależy od zapoznania się z kosztami, z jakimi wiąże się upadłość. Wśród dłużników panuje także błędne przekonanie, że upadłość może zostać ogłoszona jedynie przez dłużników posiadających majątek. Otóż osoba wnioskująca o upadłość konsumencką nie musi posiadać majątku. Jeśli zaś chodzi o koszty upadłości konsumenckiej – dłużnik poniesie jedynie wydatek związany z opłatami sądowymi.

Upadłość konsumencka koszty - ile kosztuje upadłość konsumencka?

Ile kosztuje upadłość konsumencka?

Jak wspomniano jedynymi opłatami, które dłużnik musi ponieść w związku z postępowaniem upadłościowym są opłaty sądowe. Obecnie opłata od wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej wynosi 30 zł i jest opłacana przez dłużnika w momencie składania wniosku. Brak uregulowania opłaty wiąże się z brakiem formalnym, który dłużnik będzie musiał uzupełnić. W przypadku nieuregulowania wpłaty wniosek zostanie zwrócony. Dodatkową opłatą jest opłata skarbowa od pełnomocnictwa, którą dłużnik opłaca w przypadku profesjonalnego pełnomocnika reprezentującego dłużnika w postępowaniu. Wówczas dodatkowo wnioskodawca zobowiązany będzie do wpłaty 17 zł. Koszty złożenia wniosku są więc niewielkie, biorąc pod uwagę korzyści, jakie upadłość konsumencka daje dłużnikowi. Przede wszystkim jednak niska opłata ma umożliwić dostępność postępowania dla każdej osoby zadłużonej.

Upadłość konsumencka koszty postępowania

Osoby ogłaszające upadłość konsumencką nie wpłacają żadnej zaliczki na rzecz ewentualnych kosztów związanych z postępowaniem po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Takie koszty zależą m.in. od długości postępowania, a także działań podejmowanych przez syndyka. W przypadku osób nie posiadających majątku koszty te zostaną pokryte przez Skarb Państwa. Jeśli natomiast dłużnik posiada majątek wchodzący w skład masy upadłości, wówczas koszty zostaną pokryte ze środków masy. Zaliczki na rzecz kosztów postępowania są wypłacane ze Skarbu Państwa. Takie rozwiązanie również ma zapewnić dostępność postępowania dla każdej osoby zadłużonej.

Upadłość konsumencka koszty - ile kosztuje upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka koszty pomocy prawnej

Poza wspomnianymi wyżej kosztami upadłości konsumenckiej dłużnik może także ponieść nieobowiązkowy wydatek związany z pomocą prawną. Mimo, iż dłużnik nie ma obowiązku posiadania pełnomocnika w postępowaniu upadłościowym, warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnej pomocy prawnej jeszcze przed złożeniem wniosku. Należy pamiętać, że na postępowanie upadłościowe oraz jego przebieg ma wpływ wiele różnych czynników. Sytuacja dłużnika powinna zostać oceniona przed rozpoczęciem postępowania, tak aby upewnić się, że jest to najkorzystniejsze dla dłużnika rozwiązanie. Koszt pomocy prawnej w upadłości konsumenckiej również zależy od wielu różnych czynników i najczęściej Kancelarie nie mają jednej stałej kwoty dla każdej sprawy.

Upadłość konsumencka koszty pomocy prawnej naszej Kancelarii

Jako Kancelaria posiadamy kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań upadłościowych. W przypadku upadłości konsumenckiej koszty pomocy prawnej są oceniane indywidualnie. Zależą one m.in. od stopnia skomplikowania sprawy oraz nakładu naszej pracy. Zawsze jednak bierzemy pod uwagę sytuację majątkową naszych Klientów, tak aby umożliwić im skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej. Płatności dostosowujemy do możliwości finansowych dłużnika. Co więcej, w odróżnieniu od wielu Kancelarii, jesteśmy z naszymi Klientami do samego końca postępowania. Nasza praca nie kończy się po wydaniu postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Wpieramy Klientów w kontaktach z syndykiem, pomagamy w formułowaniu stanowisk w postępowaniu, a także wspieramy na ewentualnych rozprawach. Dzięki temu zapewniamy kompletną obsługę postępowania upadłościowego.

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń