Jakie są obowiązki osoby, która ogłosiła upadłość?

2022-05-21

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest dla upadłego szansą na ustabilizowanie swojej sytuacji finansowej i uzyskanie oddłużenia. Aby spełnić te podstawowe cele postępowania dłużnik powinien przykładać się do obowiązków, które ciążą na nim po ogłoszeniu upadłości. Jakie są obowiązki osoby, która ogłosiła upadłość?

Jakie są obowiązki osoby, która ogłosiła upadłość?

Postępowanie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej ma na celu m.in. doprowadzenie do umorzenia zobowiązań upadłego, dzięki czemu zrealizowany jeden z podstawowych celów postępowania upadłościowego. Aby doszło do zakończenia postępowania z pozytywnym dla upadłego skutkiem, musi on pamiętać o ciążących na nim obowiązkach. Różnią się one w zależności od etapu postępowania, jednak na każdym etapie bardzo istotnym jest rzetelne realizowanie ich przez upadłego. Warunkują one sprawny przebieg postępowania, a także jego korzystny wynik dla osoby ogłaszającej upadłość.

Wydanie dokumentów syndykowi

Tuż po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej swoje działania rozpoczyna syndyk. Zajmuje się on m.in. kontaktem z wierzycielami oraz badaniem informacji wskazanych we wniosku przez upadłego. Na tym etapie upadły jest przede wszystkim zobowiązany do wydania dokumentów dotyczących rozliczeń, zadłużenia, korespondencji a także działalności – jeśli dłużnik taką działalność prowadził. Ponadto upadły powinien wydać syndykowi posiadany majątek. Należy jednak pamiętać, że w postępowaniu upadłościowym nie wszystkie składniki majątku wchodzą do masy upadłości.

Jakie są obowiązki osoby, która ogłosiła upadłość?

Wypełnianie obowiązków nałożonych przez syndyka

W trakcie badania sytuacji upadłego po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej syndyk może nałożyć na upadłego pewne obowiązki. Mają one najczęściej charakter informacyjny – syndyk wymaga od dłużnika, by ten udzielił mu konkretnych informacji, np. dotyczących majątku czy dokonywanych działań. Bardzo często dłużnik składa oświadczenia, w których wskazuje informacje o swojej sytuacji osobistej, okolicznościach powstania zadłużenia czy też czynnościach prawnych dokonywanych w przeszłości. Udzielenie wszystkich niezbędnych informacji oraz bieżąca realizacja obowiązków nakładanych przez syndyka pozwolą na sprawne przejście do kolejnego etapu postępowania. Po szczegółowym zapoznaniu się z sytuacją osobistą oraz finansową dłużnika sąd wyda postanowienie o ustaleniu planu spłaty wierzycieli, umorzeniu zobowiązań bez planu spłaty bądź też warunkowym umorzeniu zobowiązań bez ustalania planu spłaty wierzycieli.  

Realizacja planu spłaty wierzycieli

Jeśli wobec osoby, która ogłosiła upadłość, sąd wyda postanowienie o ustanowieniu planu spłaty wierzycieli, to podstawowym obowiązkiem będzie realizacja planu spłaty. W ramach tego obowiązku upadły dokonuje miesięczne wpłaty na rzecz swoich wierzycieli. Kluczowe jest terminowa realizacja, zgodnie z wyznaczonym harmonogramem. Co istotne plan spłaty obejmuje zwykle jedynie niewielką część zobowiązań, a pozostałe zadłużenie zostaje umorzenie po zakończeniu wpłat. Ponadto wpłaty są dostosowane do możliwości zarobkowych upadłego, a w razie konieczności można złożyć wniosek o zmianę planu spłaty.

Sprawozdanie z realizacji planu spłaty

Osoby, która ogłosiła upadłość ma obowiązek corocznie składać sprawozdanie z realizacji planu spłaty. Jest to element kontrolny sądu nad upadłym. Upadły raz w roku, do końca kwietnia, składa we właściwym sądzie sprawozdanie. Obejmuje ono m.in. wskazanie ile wpłat oraz w jakiej wysokości dokonał na rzecz wierzycieli, ujmuje w nim osiągane dochody oraz wskazuje ewentualny nabyty majątek, jeśli przekracza wskazaną w ustawie wartość. Ponadto do sprawozdania dołącza zeznanie podatkowe.

Dokonywanie czynności prawnej za zgodą sądu

Na etapie realizacji planu spłaty wierzycieli dłużnik może dokonywać określone czynności prawne wtedy, gdy uzyska zgodę sądu. Dotyczy to jednak tylko takich czynności, które mogłyby wpłynąć na pogorszenie zdolności do realizacji planu spłaty. Osoba, która chce np. dokonać zakupu rzeczy o dużej wartości, spłacanej w ratach, może doprowadzić do utrudnienia realizacji podstawowego obowiązku – realizacji wpłat w planie spłaty wierzycieli. Upadły powinien podejmować takie działania, które nie pogorszą jego sytuacji finansowej. Dłużnik ma jednak zawsze możliwość złożenia odpowiedniego wniosku o zgodę do sądu. Po otrzymaniu takiej zgody nic nie stoi na przeszkodzie, aby dłużnik dokonał określoną czynność.

Jakie są obowiązki osoby, która ogłosiła upadłość?

Nierealizowanie obowiązków przez osobę, która ogłosiła upadłość

Niewywiązywanie się z obowiązków ciążących na osobie, która ogłosiła upadłość, zarówno na etapie tuż po ogłoszeniu upadłości jak i w trakcie realizacji planu spłaty wierzycieli, może prowadzić do umorzenia postępowania lub uchylenia planu spłaty wierzycieli. Dlatego warto zapoznać się z obowiązkami, jakie są nałożone na upadłego i sumiennie je realizować. Dzięki rzetelnemu realizowaniu obowiązków upadły może liczyć na umorzenie zobowiązań i oddłużenie. Upadły powinien jednak pamiętać, że ustawa Prawo upadłościowe przewiduje szereg środków ochronnych, pozwalających mu na wykonywanie tychże obowiązków. W razie ewentualnych wątpliwości warto także zasięgnąć pomocy profesjonalisty, który odpowie na pojawiające się pytania oraz rozwieje ewentualne wątpliwości.

 

Źródła:

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń