Upadłość firmy budowlanej

2022-10-19

Pandemia, inflacja i wciąż rosnące ceny materiałów budowlanych oraz energii sprawiają, że koszty budowy czy remontu drastycznie wzrosły w ostatnich latach. Do tego dochodzi także niedobór pracowników w branży budowlanej, co przekłada się na czas realizacji prac, a to z kolei oddziałuje na sytuację finansową wielu przedsiębiorców. W obliczu niewypłacalności firmy  należy pamiętać o tym, że jednym z rozwiązań jest ogłoszenie upadłości. Jak więc ogłosić upadłość firmy budowlanej?

Niewypłacalność firmy budowalnej

Ogromny wzrost cen materiałów budowlanych, stale wzrastająca inflacja czy trudności na rynku pracowniczym to tylko niektóre z czynników wpływających na sytuacje finansową prowadzonej działalności. Przedsiębiorcy działający w branży budowlanej borykają się m.in. z opóźnieniami w realizacjach prac, co powoduje także opóźnienia w płatnościach. To z kolei wpływa na płynność finansową firmy, a także ryzyko wystąpienia niewypłacalności. Mamy w nią do czynienia wtedy, gdy przedsiębiorca traci możliwość regulowania swoich wymagalnych zobowiązań, w tym m.in. zaciągniętych kredytów czy zobowiązań wobec kontrahentów. Niewypłacalność firmy jest podstawową przesłanką ogłoszenia upadłości. 

Upadłość firmy budowlanej

Upadłość przedsiębiorcy w branży budowlanej

Obecne zmiany w gospodarce najbardziej dotykają małych przedsiębiorców, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jako podmioty najmocniej odczuwające skutki wydarzeń ostatnich kilku lat coraz częściej popadają w niewypłacalność i stoją przed koniecznością podjęcia decyzji o ewentualnej restrukturyzacji bądź upadłości firmy. Wówczas przedsiębiorca musi pamiętać, że jeśli jego firma budowlana stanie się niewypłacalna, powinien w odpowiednim terminie (30 dni od powstania niewypłacalności) złożyć wniosek o upadłość.

Czym jest upadłość działalności gospodarczej?

Upadłość działalności gospodarczej to postępowanie sądowe, którego celem jest m.in. oddłużenie przedsiębiorcy. Inicjowane jest wnioskiem przedsiębiorcy, po którego rozpoznaniu działania prowadzi syndyk. Warto podkreślić fakt, że w ostatnich latach dzięki zmianom w Prawie upadłościowym niektórzy przedsiębiorcy mogą uzyskać oddłużenie na podstawie tzw. upadłości konsumenckiej. Dzięki temu także przedsiębiorcy mogą korzystać z uproszczonej procedury, pozwalającej na szybsze uzyskanie umorzenia zobowiązań. Co istotne postępowanie obejmuje zarówno zobowiązania prywatne przedsiębiorcy jak i te pochodzące z prowadzonej działalności. Dzięki temu również należności wobec byłych kontrahentów czy należności wobec ZUS lub Urzędu Skarbowego mogą zostać umorzone, a przedsiębiorca może liczyć na umorzenie długów. Z uproszczonego trybu mogą także korzystać przedsiębiorcy działający w branży budowlanej.

Jak ogłosić upadłość firmy budowlanej?

Aby ogłosić upadłość firmy budowlanej przedsiębiorca musi przygotować i złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości do właściwego sądu. Jeśli właściciel firmy budowlanej chce skorzystać z uproszczonego trybu i ogłosić tzw. upadłość konsumencką, konieczne będzie wykreślenie działalności w rejestru jeszcze przed złożeniem wniosku. Do wniosku przedsiębiorca powinien dołączyć m.in. dokumenty dotyczące zobowiązań oraz wskazać okoliczności powstania zadłużenia. Warto wówczas skonsultować swoja sytuację z profesjonalistą, tak aby składany wniosek został odpowiednio przygotowany, a także by zapoznać się z dokładnym przebiegiem całego postępowania. Konsultacja pozwoli nie tylko na pomoc w zakresie postępowania, ale także obiektywną ocenę i wybór najlepszego rozwiązania dla osoby zadłużonej.

Upadłość firmy budowlanej

Co daje ogłoszenie upadłości przez przedsiębiorcę z branży budowlanej?

Po ogłoszeniu upadłości przedsiębiorca z branży budowlanej zyskuje przede wszystkim możliwość oddłużenia. Warto także pamiętać, że wraz z dniem ogłoszenia upadłości swoje działania musi zakończyć komornik, a egzekucje nie będą dalej prowadzone. Ponadto ogłoszenie upadłości nie ogranicza przedsiębiorcy w zakresie ewentualnego prowadzenia działalności gospodarczej w przyszłości – upadły może otworzyć ponownie firmę. Upadłość ogłoszona zgodnie z trybem przewidzianym dla konsumentów pozwala także na oddłużenie nawet w przypadku posiadania jednego wierzyciela, co nie jest możliwe w przypadku postępowań prowadzonych na zasadach ogólnych. Przed złożeniem wniosku warto więc rozważyć, który tryb prowadzenia postępowania będzie dla przedsiębiorcy najkorzystniejszy.

 

Kategorie

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń