Restrukturyzacja

2021-01-21

Zadłużenie przedsiębiorstwa nie musi prowadzić do ogłoszenia upadłosci. Jednym z rozwiązań jest restrukturyzacja, która polega na ustabilizowaniu sytuacji finansowej poprzez zawarcie układu z wierzycielami. Dodatkowo, dzięki restrukturyzacji możemy zyskać pomoc finansową oraz ochronę przed egzekucją. Kto może skorzystać z restrykturyzacji i jak wygląda cały proces?

Czym jest restrukturyzacja?

Restrukturyzacja to proces, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą uregulować swoją trudną sytuację finansową, spowodowaną zaciągniętymi zobowiązaniami. Celem restrukturyzacji jest również zachowanie przedsiębiorstwa oraz uniknięcie ogłoszenia upadłości. Takie rozwiązania mają za zadanie ochronę gospodarki narodowej. Układ zawarty w restrukturyzacji jest zazwyczaj dużo korzystniejszy dla wierzycieli i samego dłużnika, niż miałoby to miejsce w upadłości. Wypracowanie stosownego rozwiązania jest więc priorytetem nie tylko dla samego przedsiębiorstwa, ale także dla jego wierzycieli, kontrahentów oraz pracowników. Restrukturyzacja może toczyć się zarówno na drodze sądowej jak i poza pozasądowej.

restrukturyzacja

Dla kogo przewidziano postępowanie restrukturyzacyjne?

Ustawa Prawo restrukturyzacyjne wprost wskazuje podmioty, które mogą starać się o restrukturyzację. Są nimi:

  • przedsiębiorcy – osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne, ułomne osoby prawne prowadzące działalność,
  • spółki z ograniczoną odpowiedzialności i spółki akcyjne nieprowadzące działalności gospodarczej,
  • wspólnicy spółek osobowych handlowych ponoszący odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem,
  • wspólnicy spółki partnerskiej. 

Podmioty te mogą starać się o restrukturyzację kiedy nastąpią określone przesłanki.

Przesłanki do restrukturyzacji firmy lub spółki

Pierwszą i jednocześnie podstawową przesłanką jest niewypłacalność przedsiębiorstwa bądź zagrożenie niewypłacalnością. Stan niewypłacalności może być określony w dwojaki sposób. Po pierwsze, przedsiębiorstwo traci zdolność od wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań w terminie. Najczęstszym powodem jest brak majątku, który jest niezbędny do wypełnienia określonego zobowiązania. Utrata zdolności zachodzi wtedy, gdy opóźnienie w spłatach przekroczyło 3 miesiące. Po drugie, niewypłacalność przedsiębiorstwa może także przybierać postać przewyższenia jego zobowiązań ponad swoją wartość. Taka sytuacja musi mieć charakter trwały.

Kolejną przesłanką jest majątek dłużnika. Restrukturyzacja ma nie tylko służyć przedsiębiorstwu, ale musi także obejmować korzyść dla wierzycieli. Z założenia więc ma ona prowadzić do ich częściowego zaspokojenia. Nie da się osiągnąć tego celu, gdy dłużnik składający wniosek o restrukturyzację nie posiada majątku lub jest on relatywnie niewielki. Majątek jest więc jedną z cech warunkujących dopuszczalność restrukturyzacji, a przedsiębiorca nieposiadający majątku, po oddaleniu jego wniosku o restrukturyzację, może starać się o ogłoszenie upadłości. Niektórzy przedsiębiorcy zyskują wtedy konsumencką zdolność upadłościową.

Co daje restrukturyzacja firmy (spółki)?

Restrukturyzacja daje przedsiębiorcy wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala ona na zachowanie przedsiębiorstwa, co w przypadku upadłości jest niemożliwe. W tym postępowaniu przedsiębiorstwo nie tylko nie zostaje spieniężone, ale może nadal funkcjonować i przynosić dochód. Sama procedura daje firmie przede wszystkim czas, który jest potrzebny do wykonania niezbędnych zmian. Optymalizacja procesów wewnętrznych pozwala odnaleźć nieprawidłowo funkcjonujących mechanizmy. Wprowadzenie nowych rozwiązań podniesie wydajność firmy, a jej sytuacja będzie się stabilizować. Dodatkowo po porozumieniu zawartym z wierzycielami przedsiębiorca zyskuje ochronę w postaci umorzenia prowadzonych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Firma może więc odetchnąć od egzekucji i skupić się na poprawie swojego funkcjonowania. Restrukturyzacja otwiera także przed przedsiębiorcą nowe możliwości w postaci pozyskiwania dodatkowych źródeł finansowania. Jak już wspomniano, jednym z celów restrukturyzacji jest ochrona gospodarki. Ustawa umożliwia więc pozyskanie środków z tzw. pomocy publicznej. Dzięki temu przedsiębiorca może starać się m.in. o pożyczkę lub ulgę w wykonaniu kar pieniężnych.

restrukturyzacja

Jak wygląda postępowanie restrukturyzacyjne?

Samo postępowanie może toczyć się w jednym z czterech trybów. Pierwszy z nich jest trybem pozasądowym i jest to postępowanie o zatwierdzenie układu. Brak udziału sądu nakłada obowiązek uczestnictwa profesjonalnego doradcy restrukturyzacyjnego, który pełni rolę nadzorcy układu. Po złożeniu propozycji układowych przez dłużnika obywa się głosowanie wierzycieli, nad którym czuwa doradca. Jeśli większość wierzycieli opowie się za przyjęciem propozycji, to nadzorca stwierdza przyjęcie układu. Przedsiębiorca wraz z wnioskiem o zatwierdzenie układu przez sąd składa sprawozdanie, które jest sporządzane przez nadzorcę. Kolejnym trybem jest przyspieszone postępowanie układowe, które jest postępowaniem sądowym. Tak jak i pozostałe postępowania sądowe w restrukturyzacji jest ono inicjowane przez odpowiedni wniosek. Przedsiębiorca składa więc wniosek do właściwego sądu, który rozpoznaje go w terminie tygodnia od jego złożenia. Postanowienie jest doręczane wierzycielom, a mienie należące do dłużnika tworzy masę układową. Następuje także zawieszenie postępowań egzekucyjnych, prowadzonych w stosunku do dłużnika. Nadzorca sądowy, który jest ustanawiany w postanowieniu, sporządza plan restrukturyzacyjny oraz spis wierzytelności. Następnie odbywa się zgromadzenie wierzycieli, na którym propozycje układowe podlegają głosowaniu. Podobnie wygląda postępowanie układowe, jest ono jednak nieco bardziej rozbudowane. Oprócz ustalenia masy układowej może nastąpić zabezpieczenie majątku dłużnika, sporządza się także spis inwentarza. To postępowanie jest dedykowane tym podmiotom, które pozostają w sporze w wierzycielami. Ostatnim trybem jest postępowanie sanacyjne. Jest to tryb najbardziej skomplikowany, rodzi on jednak pewne dodatkowe korzyści dla przedsiębiorcy. Może on starać się o odstąpienie od niekorzystnych dla niego umów, a także rozszerzenie ochrony przed egzekucją. Zarządca przejmuje cały majątek dłużnika i to on nim rozporządza. Zawarcie układu, tak jak w poprzednich trybach, odbywa się poprzez głosowanie wierzycieli, a później podlega zatwierdzeniu przez sąd.

Wybór odpowiedniego trybu restrukturyzacji

Dobór odpowiedniej procedury jest kluczowy. Przede wszystkim wybór ten zależy od indywidualnej oceny sytuacji dłużnika. Należy jednak pamiętać, że to od tego wyboru zależy przyszłość przedsiębiorstwa. Każda możliwość powinna więc zostać dokładnie przemyślana. Pomocne okazuje się spojrzenie na sytuację z perspektywy fachowców, którzy nie tylko mają odpowiednie doświadczenie, ale obiektywnie podejdą do sprawy. Jeśli rozważasz restrukturyzację swojej firmy, to zapraszamy do skontaktowania się z naszymi profesjonalistami.

Kategorie

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń