Jak uzyskać odszkodowanie od szpitala?

2023-02-16 18:03:15

Opóźniona diagnoza czy nieprawidłowe leczenie mogą wiązać się z pogorszeniem się stanu zdrowia pacjenta. W rezultacie może okazać się, iż doszło do popełnienia błędu medycznego. Pacjent staje się wówczas osobą poszkodowaną, a za doznany błąd medyczny przysługuje mu odszkodowanie oraz zadośćuczynienie. Komu więc przysługują roszczenia wobec placówki i jak uzyskać odszkodowanie od szpitala?

Kto może uzyskać odszkodowanie od szpitala?

O uzyskanie odszkodowania od szpitala może ubiegać się pacjent, który w trakcie leczenia doznał tzw. błędu medycznego. Wśród błędów lekarzy rozróżniamy m.in. opóźnioną diagnozę, dobranie nieprawidłowego leczenia czy wadliwie wykonaną operację. Gdy w wyniku powyższych działań lub braku reakcji lekarzy dojdzie do pogorszenia stanu pacjenta, mamy do czynienia ze szkodą po stronie chorego. Wówczas to szpital jako placówka ponosi odpowiedzialność za błąd i to do niego pacjent może kierować swoje roszczenia. Zdarza się jednak, że w wyniku nieprawidłowego leczenia pacjent umiera. Wówczas to rodzina zmarłego może ubiegać się o odszkodowanie od szpitala za śmierć osoby bliskiej.

jak-uzyskac-odszkodowanie-od-szpitala

Co przysługuje poszkodowanemu w ramach odszkodowania od szpitala?

Skierowanie roszczenia do placówki leczniczej powinno zostać poprzedzone dokładną analizą zdarzenia, która pozwoli ocenić rozmiar szkody. Aby odpowiednio ustalić wysokość przysługującego odszkodowania od szpitala należy wziąć pod uwagę m.in. koszty leczenia, które chory poniósł w związku z popełnionym błędem. Poszkodowany może starać się o zwrot poniesionych wydatków. Do koszów leczenia zaliczają się m.in. wydatki na leki, rehabilitację czy opiekę pielęgniarki. Pacjent może ubiegać się również o zwrot utraconych korzyści. Wydłużające się leczenie często ma wpływ na obniżenie dochodu, a odszkodowanie pozwala na wyrównanie poniesionej straty. W wyjątkowych przypadkach może zostać przyznana renta odszkodowawcza, która ma na celu pokrycie zwiększonych potrzeb finansowych poszkodowanego. Dodatkowo w związku z cierpieniami psychicznymi wywołanymi doznanym błędem pacjent może ubiegać się o wypłatę zadośćuczynienia. Każdy przypadek należy jednak indywidualnie ocenić, dlatego przed rozpoczęciem działań warto skorzystać z konsultacji z prawnikiem. Pomoże on w określeniu wysokości roszczenia.

Czy można uzyskać odszkodowanie od szpitala bez sądu?

Uzyskanie odszkodowania od szpitala na drodze pozasądowej jest możliwe. Aby je uzyskać należy przygotować wezwanie, w którym pacjent wskaże wszystkie niezbędne informacje dotyczące roszczenia. Będą do nich należały przede wszystkim okoliczności zdarzenia, na podstawie których chce on uzyskać odszkodowanie. Ponadto należy dokładnie określić swoje żądania oraz odpowiednio je uzasadnić. Przygotowane wezwanie pacjent może skierować zarówno do szpitala, jak i do lekarza, który popełnił błąd. Ponadto takie wezwanie może zostać przedstawione ubezpieczycielowi placówki medycznej. Odpowiedź z uznaniem roszczenia będzie oznaczała, iż poszkodowany otrzyma odszkodowanie od szpitala bez udziału sądu. Może się jednak okazać, że szpital nie uzna swojej winy. Wówczas pacjent może skorzystać ze ścieżki sądowej.

jak-uzyskac-odszkodowanie-od-szpitala

Jak uzyskać odszkodowanie od szpitala z pomocą sądu?

Odmowa wypłaty odszkodowania od szpitala na drodze polubownej umożliwia pacjentowi dochodzenie roszczenia z pomocą sądu. Wówczas poszkodowany przygotowuje i składa pozew o zapłatę odszkodowania. Należy w nim uzasadnić swoje żądania, wskazując konkretne okoliczności mające wpływ na powstanie szkody. Należy także dostarczyć odpowiednie dowody, wśród których najczęściej znajdują się dokumenty dotyczące leczenia, faktury za leki czy oświadczenia poszkodowanego oraz jego bliskich. W procesach o odszkodowanie od szpitala za błąd medyczny sąd zwykle decyduje się na powołanie biegłego sądowego. Jego opinia będzie stanowiła ocenę działań dokonywanych przez lekarzy oraz personel medyczny i pomoże w ustaleniu przyczyn powstania szkody. Biegły wskaże także jak zaniedbania wpłynęły na stan zdrowia poszkodowanego.

Czy warto korzystać z pomocy prawnika w uzyskaniu odszkodowania od szpitala?

Uzyskanie odszkodowanie od szpitala za błąd medyczny zarówno na drodze polubownej jak i sądowej jest możliwe. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze droga do uzyskania należnego świadczenia jest łatwa. Cała procedura wymaga odpowiedniego przygotowania – dokładnej analizy sprawy, oceny roszczenia i zebrania niezbędnych dowodów. Warto więc skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy posiadają doświadczenie w tego typu sprawach. Zwłaszcza w przypadku odmowy wypłaty odszkodowania od szpitala na drodze polubownej i konieczności podjęcia kroków na ścieżce sądowej, pomoc prawnika okaże się nieoceniona.

Kategorie

Archiwum

Tagi

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar

Wpisz swoje dane a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń