Błąd lekarza podczas operacji w szpitalu

2021-08-05 14:44:59

Zabieg operacyjny to inwazyjny zabieg medyczny, który związany jest z naruszeniem tkanek ciała w celu przeprowadzenia skutecznego leczenia. Wielokrotnie stanowi on jedyną szansę na pełne wyzdrowienie bądź poprawę zdrowia pacjenta, a decyzja o przeprowadzeniu takiego zabiegu jest jedyną słuszną decyzją. Niestety nierzadko spotykamy się z sytuacją, gdy zabieg ten jest wykonywany nieprawidłowo, a w konsekwencji stan zdrowia pacjenta jedynie się pogarsza. Możemy wtedy mówić o tym, że poszkodowany doznał błędu operacyjnego. Czym dokładniej jest błąd operacyjny, kto ponosi za niego odpowiedzialność i czy poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie?

Błąd lekarza podczas operacji w szpitalu to błąd medyczny

Inwazyjny charakter zabiegu operacyjnego wiąże się z tym, że lekarz decydujący się na zastosowanie takiego leczenia powinien przede wszystkim wziąć pod uwagę wszystkie przeciwskazania lekarskie występujące u pacjenta. Każda operacja powinna być także przeprowadzona zgodnie z powszechnie uznanymi zasadami wiedzy medycznej. W tym zakresie zachowanie lekarza powinno cechować się wyższą niż przeciętną starannością zawodową, ze względu na przedmiot zabiegu, którym jest człowiek.

blad-lekarza-podczas-operacji-w-szpitalu

Mimo to zdarza się, że w trakcie operacji stosowane są przestarzałe metody lub zabieg wykonywany jest nieuważnie. Konsekwencją takich działań bardzo często jest powstanie po stronie pacjenta szkody, związanej z koniecznością dalszego leczenia, a także pogorszeniem się stanu zdrowia. Mówimy wtedy o doznaniu przez poszkodowanego błędu operacyjnego, który jest jednym z rodzajów błędów medycznych. Za błąd lekarza podczas operacji w szpitalu przysługuje odszkodowanie.

Odpowiedzialność za błąd lekarza podczas operacji

Niedbałe wykonywanie czynności leczniczych, a także stosowanie przestarzałych metod leczenia wiąże się z powstaniem po stronie lekarza odpowiedzialności za błąd operacyjny. Wynika to m.in. z ustawowego obowiązku doskonalenia zawodowego, który ma na celu stałą edukację w zakresie pojawiających się innowacyjnych metod leczenia, które często obarczone są mniejszym ryzykiem. Lekarz wykonujący zabieg odpowiada na zasadzie winy, którą sąd może mu przypisać w określonych wypadkach – m.in. w wyniku naruszenia reguł wynikających z zasad wiedzy medycznej oraz doświadczenia zawodowego. Konieczne jest także ustalenie związku przyczynowego pomiędzy zachowaniem lekarza, a szkodą powstałą po stronie pacjenta. Co istotne, lekarz będzie mógł odpowiadać jedynie za normalne następstwa swojego działania (art. 361 § 1 k.c.). Należy także pamiętać, że odpowiedzialność odszkodowawczą za błąd lekarza może ponosić szpital. Placówka medyczna powierzająca danemu podmiotowi – w tym wypadku lekarzowi – wykonywanie określonych czynności, jest bowiem odpowiedzialna za wyrządzone przez niego szkody.

Błąd lekarza podczas operacji w szpitalu

Odszkodowanie za błąd lekarza podczas operacji w szpitalu 

Błąd lekarza podczas operacji w szpitalu powoduje powstanie po stronie pacjenta szkody na osobie i może on dochodzić stosownego odszkodowania za błąd medyczny. Poszkodowany swoje roszczenie musi jednak odpowiednio udowodnić, w czym pomocna będzie na pewno dokumentacja medyczna z prowadzonego leczenia. Ułatwieniem dla poszkodowanego jest to, że przypisanie odpowiedzialności placówce medycznej lub lekarzowi może nastąpić na podstawie wykazania wysokiego prawdopodobieństwa związku pomiędzy działaniem podmiotu a doznaną szkodą. W praktyce jednak może się to okazać często bardzo trudnym zadaniem, dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy z dziedziny odszkodowań. Dzięki doświadczeniu fachowców poszkodowany może uzyskać odszkodowanie pieniężne za poniesione koszty leczenia, zwrot utraconych korzyści czy zadośćuczynienie za doznane krzywdy. W szczególnych wypadkach poszkodowanemu może także przysługiwać renta, która będzie miała na celu sfinansowanie zwiększonych potrzeb.  

Źródła:

  • Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 z późn. zm.),
  • Wyrok SA w Krakowie z 9.03.2001 r., I ACa 124/01, PS 2002, nr 10, poz. 130,
  • Wyrok SO w Łodzi z 6.07.2017 r., III Ca 398/17, LEX nr 2385794,
  • E. Wieczorek, Odpowiedzialność cywilnoprawna względem pacjenta za błąd w sztuce medycznej, [w]: Choroby XXI wieku – wyzwania w pracy fizjoterapeuty, pod. Red. M. Podgórskiej, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Zarządzania, Gdańsk 2017.

Kategorie

Archiwum

Tagi

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar

Wpisz swoje dane a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h!

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń