Uratowanie nieruchomości w postępowaniu upadłościowym

2021-03-05

Jedne z najczęstszych pytań klientów zainteresowanych upadłością konsumencką dotyczy ich mieszkania. Większość pytających jest świadoma tego, że w trakcie upadłości część majątku może zostać sprzedana. Niewiele osób jednak wie, że istnieje możliwość zatrzymania nieruchomości. Jak więc zachować mieszkanie (dom) przy upadłości?

Upadłość konsumencka z zachowaniem mieszkania - układ z wierzycielami

W Prawie upadłościowym została ustanowiona regulacja, dzięki której dłużnik starający się o ogłoszenie upadłości może zwrócić się z wnioskiem o zawarcie układu z wierzycielami. Po złożeniu wniosku zostaje zwołane zgromadzenie, na którym dłużnik ma dojść do porozumienia z wierzycielami. Kluczowe dla dłużnika jest jednak to, że w chwili zwołania zgromadzenia sędzia-komisarz ma możliwość wstrzymania likwidacji majątku upadłego, w szczególności zaś dotyczy to mieszkania lub domu dłużnika. Jest to droga dłużnika do zatrzymania nieruchomości, ponieważ dłużnik może wtedy składać wierzycielom propozycje obejmujące zatrzymanie mieszkania. Dodatkową ochroną dłużnika jest to, że układ może zostać zatwierdzony wyłącznie wtedy, gdy on sam wyrazi na to zgodę. Jeśli więc propozycje wierzycieli nie będą dla dłużnika satysfakcjonujące, ma on prawo do odmowy zawarcia układu.  Jeśli układ zostanie zawarty nie dojdzie do sprzedaży nieruchomości w postępowaniu upadłościowym.

Uratowanie nieruchomości w postępowaniu upadłościowym

Przesłanki do zawarcia układu z wierzycielami

Próba zawarcia układu z wierzycielami jest inicjowana wnioskiem, który może zostać złożony zarówno przez dłużnika jak i wierzyciela. Najczęściej to jednak dłużnik wychodzi z tą inicjatywą, gdyż to jemu zależy na tym, by zyskać przychylność wierzycieli. Trzeba jednak pamiętać, że wniosek ten musi zostać złożony przed zakończeniem likwidacji masy upadłości. Wniosek zawierać propozycje dłużnika, które na zgromadzeniu podlegają głosowaniu. Warto pamiętać, że propozycje mogą pokrywać się z treścią potencjalnego planu spłaty. Warunkiem zwołania zgromadzenia jest uprawdopodobnienie osiągnięcia celu postępowania, czyli zawarcie porozumienia z wierzycielami. Dłużnik powinien więc dokładnie rozważyć, jakie propozycje mogą usatysfakcjonować wierzycieli w takim zakresie, aby zgodzili się oni na zatrzymanie przez niego nieruchomości.

Jak przekonać wierzycieli do zatrzymania nieruchomości?

Przekonanie wierzycieli do tego, by w układzie zgodzili się na zatrzymanie nieruchomości przez dłużnika może być trudnym zadaniem, ale jest to jak najbardziej możliwe. Warto  przygotować dobrą argumentację, która przekona wierzycieli do uznania propozycji dłużnika. Przede wszystkim dłużnik może zaproponować wyższe zaspokojenie roszczeń niż w przypadku sprzedaży nieruchomości. Może do tego dojść np. poprzez wydłużenie okresu spłaty w porównaniu do planu spłaty wierzycieli. Oznacza to, że dłużnik w zamian za możliwość uratowania mieszkania zobowiąże się do spłacania swojego zadłużenia w okresie dłuższym, niż przewiduje ustawa. Pozwoli to na uzyskanie przez wierzycieli większych środków, a jednocześnie dłużnik zachowa nieruchomość i zyska oddłużenie. Ważnym argumentem dla wierzycieli może być również to, że w przypadku sprzedaży nieruchomości dłużnika spora część uzyskanej sumy pozostaje dłużnikowi.  Takie następstwo sprzedaży wynika z Ustawy Prawo upadłościowe, która reguluje zasadność pozostawienia dłużnikowi odpowiedniej kwoty na cele mieszkaniowe. Dzięki temu dłużnik po sprzedaży nieruchomości ma posiadać odpowiednią ilość środków wystarczającą np. na opłacenie wynajmowanego mieszkania. Dłużnik może więc wskazać wierzycielom, że zawarcie układu będzie dla nich korzystniejsze, niż uzyskanie tylko części środków ze sprzedaży jego nieruchomości. Dobra propozycja dłużnika jest bardzo ważna, gdyż to od niej zależy czy układ zostanie zaakceptowany przez wierzycieli.

Uratowanie nieruchomości w postępowaniu upadłościowym

Upadłość konsumencka a udział w nieruchomości - wyłączenie mieszkania z masy upadłości 

Poza układem istnieje jeszcze możliwość złożenia wniosku o wyłączenie z masy upadłości. Jeśli wniosek zostanie uwzględniony, to sprzedaż majątku oraz dalsze postępowanie toczą się z pominięciem mieszkania lub domu. Nieruchomość pozostanie więc własnością dłużnika. Takie rozwiązanie jest jednak możliwe wtedy, gdy syndyk podejmował już wcześniej nieskuteczne próby sprzedaży nieruchomości. Ta droga może być idealnym rozwiązaniem dla osób posiadających udział w nieruchomości, np. w postaci 1/5 prawa własności. Często to właśnie takie nieruchomości nie znajdują nowych właścicieli, gdyż nie stanowią one atrakcyjnych ofert dla potencjalnych kupców. Dzięki nieskutecznej sprzedaży dłużnik może więc zatrzymać swoje mieszkanie.

Przed podjęciem decyzji o tym, która droga do uratowania nieruchomości będzie skuteczniejsza, warto skonsultować się z profesjonalistami. Do każdej sytuacji należy podejść indywidualnie, tak aby wybrać najlepsze rozwiązanie. Pomoc fachowców może się okazać niezbędna by zbudować argumentację przekonującą wierzycieli do zatrzymania nieruchomości lub też aby złożyć skuteczny wniosek o wyłączenie nieruchomości z masy upadłości.

Źródła:

  • A. J. Witosz [w:] H. Buk, D. Chrapoński, W. Gewald, W. Klyta, A. Malmuk-Cieplak, M. Mozdżeń, A. Torbus, A. J. Witosz, Prawo upadłościowe. Komentarz, Warszawa 2017, art. 491(22),
  • P. Janda [w:] Prawo upadłościowe. Komentarz, wyd. II, Warszawa 2020, art. 491(22),

Archiwum

Tagi

Wypełnij formularz

OPINIE NASZYCH KLIENTÓW

Kancelaria Prawna Pana Daniela jest godna polecenia, jest to profesjonalny fachowiec z dużym doświadczeniem, zaangażowaniem do pracy i empatią do ludzi. Jest godną zaufania osobą, która w rzeczowy sposób podchodzi do każdej sprawy, jest pewna swojego stanowiska i finalnie rzecz biorąc klient jest bardzo zadowolony z jego skuteczności. Uzyskałem pomoc niejednokrotnie z pozytywnym skutkiem, bardzo serdecznie polecam.

Dawid, Ruda Śląska

Profesjonalna i szybka pomoc. bardzo dobry kontakt i duża wiedza. Na pewno będę współpracował w przyszłości o ile będzie taka konieczność. Młody człowiek z doświadczeniem, którego nie zjadła rutyna polecam.

Krystian, Zabrze

Kancelaria na duży plus. Podjąłem współpracę i nie żałuję swojej decyzji. Byłem bardzo zaskoczony wiedzą i jak potrafią pomóc człowiekowi. Naprawdę polecam.

Piotr, Zabrze

Kancelaria zajęła się moja sprawa. Spełniła wszystkie moje oczekiwania. Szybki i łatwy kontakt, sprawa tłumaczona ze zrozumieniem. Polecam!

Iwona, Nottingham

Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Pomoc w krótkim czasie. Jestem zadowolona z obsługi i pomocy. Polecam bardzo.

Eryka Górecka

Korzystałam z usług Kancelarii i jestem bardzo zadowolona, obsługa solidna i profesjonalna. Super podejście do klienta, polecam z czystym sumieniem. Pozdrawiam.

Bożena Husar
Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń Potrzebujesz pomocy?   Zadzwoń